Minister Juraj Blanár na diplomatickom fóre v Antalyi: Bez diplomacie sa nedá nájsť diplomatické riešenie a žiadne vojny sa neskončia

Aktualizované 04.03.2024 -
Vypublikované  02.03.2024

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár sa v dňoch 1. – 2. marca 2024 zúčastnil na treťom ročníku diplomatického fóra v tureckej Antalyi organizovaného pod záštitou prezidenta Tureckej republiky Recepa Tayyipa Erdogana. 

Platformy s cieľom hľadania mierových riešení sa zúčastnilo viac ako 20 najvyšších predstaviteľov štátov a vlád, vyše 60 ministrov zahraničných vecí a dve desiatky predstaviteľov medzinárodných organizácií. Šéf slovenskej diplomacie Juraj Blanár absolvoval v rámci podujatia viacero dôležitých bilaterálnych rokovaní so zahraničnými partnermi, s ktorými diskutoval o vzájomných vzťahoch, nových možnostiach rozvoja i aktuálnej zahranično-politickej situácii.

Počas piatkového programu rokoval minister J. Blanár s hostiteľom diplomatického fóra v Antalyi, tureckým ministrom zahraničných vecí Hakanom Fidanom. Slovensko-turecký obchod prudko rastie, ako uviedol šéf slovenskej diplomacie, za posledné tri dekády sa zväčšil tridsaťnásobne.

„Náš vzájomný obrat prekročil vlani po prvýkrát hranicu dvoch miliárd eur. Ocenil som preto naše vzájomné ekonomicko-investičné aktivity, ktoré významne rozvíjajú napríklad aj podnikateľské fóra za účasti slovenských podnikateľov,“ uviedol J. Blanár, ktorý hovoril s tureckým šéfom diplomacie taktiež o vzťahoch s Európskou úniou a zároveň o téme cestovného ruchu.

Turecko zrušilo pre Slovenskú republiku ako jednu z mála krajín ešte v roku 2013 vízovú povinnosť, čo viedlo k nárastu záujmu o túto dovolenkovú destináciu. Ročne navštívi Turecko cez 200-tisíc Slovákov. Aj na impulz nového slovenského ministra cestovného ruchu a športu Dušana Keketiho otvorili partneri diskusiu o možnosti zriadenia priamej leteckej linky z Bratislavy do Istanbulu.


Minister Juraj Blanár sa v piatok stretol rovnako s moldavským ministrom zahraničných vecí Mihaiom Popšoiom, ktorému tlmočil podporu Slovenska pri integrácii Moldavska do Európskej únie. Po krátkom čase sa šéf slovenskej diplomacie stretol taktiež s ministrom zahraničných vecí Azerbajdžanu Džejhunom Bajramovom. Hovorili o plánovanej návšteve slovenského predsedu vlády v Azerbajdžane aj o rozvoji investično-ekonomických projektov a strategického partnerstva oboch štátov. V rámci diplomatického fóra prebehlo súčasne stretnutie Juraja Blanára s ministrom zahraničných vecí Bosny a Hercegoviny Elmedinom Konakovičom. Naposledy sa stretli v Ríme na schôdzke Priateľov Západného Balkánu.


Sobotný program ministra Juraja Blanára pokračoval rokovaním so srbskou členkou predsedníctva Bosny a Hercegoviny Željkou Cvijanovičovou spolu s prezidentom Republiky srbskej Miloradom Dodikom. 

„Informovali ma o aktuálnom pokroku Bosny a Hercegoviny na ceste do Európskej únie. Slovenská republika vyjadruje podporu otvoreniu prístupových rokovaní s EÚ za predpokladu splnenia zvyšných nevyhnutných podmienok,“ zdôraznil šéf slovenskej diplomacie s tým, že približovanie sa krajiny k EÚ napomáha aj v ďalšom prehlbovaní vzájomnej ekonomickej spolupráce.


Diskusia s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí Kazašskej republiky Muratom Nertleuom potvrdila dynamiku dobrej obchodno-hospodárskej spolupráce medzi Slovenskom a Kazašskom a načrtla nové možnosti ekonomicko-investičných projektov. Minister Juraj Blanár sa následne stretol so šéfom diplomacie Uzbekistanu Bakhtiyorom Odilovičom Saidovom. Priblížil mu témy tohtotýždňového výjazdového rokovania vlády Slovenskej republiky, ktoré sa uskutočnilo v Košiciach a prinieslo viacero konkrétnych krokov pre rozvoj v oblasti automobilového priemyslu.

„Podporujeme myšlienku otvorenia spoločného centra pre duálne vzdelávanie v Uzbekistane, ktoré by prispelo k odbornej príprave pracovníkov pre slovenský automobilový priemysel,“ dodal J. Blanár.


„Bez komunikácie sa nikdy nenájde diplomatické riešenie a bez diplomatického riešenia sa žiadne vojny neskončia,“ povedal J. Blanár po stretnutí s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom, ktoré sa uskutočnilo na žiadosť ruskej strany. Minister S. Lavrova informoval o postoji vlády SR, že rusko-ukrajinský konflikt nemá vojenské riešenie. „Informoval som ho tiež o pozícii vlády Slovenskej republiky postavenej na rešpektovaní základných princípov medzinárodného práva, ako je územná celistvosť a suverenita členských krajín, ukotvených v Charte OSN. Apeloval som na čo najskoršie obnovenie mierových rokovaní medzi stranami konfliktu a ukončenie bojov,“ uviedol šéf slovenskej diplomacie a ruskému ministrovi rovnako zdôraznil: „To, čo sa stalo na Ukrajine, sa nikdy nemalo stať.“ Rovnako dodal, že Slovenská republika je proti vytváraniu akejkoľvek železnej opony medzi Ruskom a Európskou úniou. „Musia sa hľadať také riešenia, ktoré budú garantovať bezpečnosť a mier,“ doplnil J. Blanár a S. Lavrova zároveň informoval, že Slovensko jednoznačne odmietlo návrh francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona a nepošle na ukrajinské územie žiadneho slovenského vojaka.


V závere pracovnej cesty sa šéf slovenskej diplomacie stretol v Antalyi s ministrom zahraničných vecí Palestínskeho štátu Rijádom Nadžíb al-Malkím. Juraj Blanár vyjadril hlbokú sústrasť nad tragickými dôsledkami incidentu v Pásme Gazy, pri ktorom bolo vo štvrtok usmrtených vyše 100 ľudí a ďalších viac ako 700 bolo zranených.

„Situácia na Blízkom východe je mimoriadne napätá a je potrebné dohodnúť prímerie a obnoviť mierový proces. S ministrom sme sa rozprávali aj o perspektívach dvojštátneho riešenia, ktoré Slovenská republika podporuje ako jediné udržateľné riešenie izraelsko-palestínskeho konfliktu,“ uzavrel J. Blanár.

Aktualizované 04.03.2024 -
Vypublikované  02.03.2024