M. Lajčák v Ankare: „EÚ je dôležitá pre Turecko a Turecko je rovnako dôležité pre EÚ“

Vypublikované  11.12.2014
S ministom zahraniných vecí Turecka Mevlutom Cavusoglu.
S ministom zahraniných vecí Turecka Mevlutom Cavusoglu.

Ďalšie rozšírenie a skvalitnenie bilaterálnych slovensko-tureckých vzťahov, medzinárodnopolitické otázky s dôrazom na vývoj v Sýrii, Iraku, na Ukrajine, v regióne západného Balkánu, ako aj eurointegračné úsilie Turecka, boli ústrednými témami oficiálnej dvojdňovej návštevy (10. – 11. decembra 2014) podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka v Turecku.

V hlavnom meste Ankare sa M. Lajčák stretol s prezidentom Tureckej republiky Recepom Tayyipom Erdoğanom, a hlavnú časť rokovaní absolvoval so svojím rezortným partnerom - ministrom zahraničných vecí Turecka Mevlütom Çavuşoğlum. Na stretnutiach konštatoval veľmi intenzívnu a kvalitnú úroveň bilaterálnych slovensko-tureckých vzťahov a vyjadril záujem o pokračovanie úzkeho dialógu a spolupráce v oblastiach spoločného záujmu.

„Turecko je naším spojencom a dôležitým partnerom Slovenska v regióne. Naša spolupráca sa odráža nielen v politickej a ekonomickej sfére, v kultúrnej oblasti a vo vzdelávaní, ale aj v cestovnom ruchu, kde len v minulom roku navštívilo Turecko viac ako 130-tisíc turistov zo Slovenska,“ povedal M. Lajčák.V zahraničnopolitických otázkach pokladáme Turecko ako člena NATO za dôležitého regionálneho aktéra s potenciálom prispievať k zmierňovaniu napätia v jeho širšom bezprostrednom susedstve, osobitne pri riešení konfliktu v Sýrii a v boji proti ISIL. „Turecko môže v obnovení mieru na Blízkom východe urobiť veľmi veľa. Je kľúčovým hráčom v celosvetovom boji proti ISIL, v úsilí obmedziť financovanie terorizmu, zamedziť dodávky zbraní a munície, zastaviť nábor a tranzit cudzích bojovníkov do Sýrie a Iraku,“ uviedol M. Lajčák. Súčasne ocenil príspevok Turecka pri zvládaní vlny utečencov a jej humanitárnych dôsledkov, kde bude EÚ naďalej poskytovať Ankare podporu. S rezortným partnerom sa v diskusii venovali aj otázkam vzťahov s Cyprom, Gréckom, situácii na Ukrajine, v regióne západného Balkánu a energetickej bezpečnosti aj s ohľadom na nedávno oznámené zrušenie projektu Južný prúd, ale dotkli sa aj otázok zahraničného obchodu a ekonomickej spolupráce: „Náš vzájomný obchodný obrat v hodnote 1,5 miliardy eur je potešiteľný, ale som presvedčený, že ho dokážeme ešte zvýšiť. Predovšetkým máme záujem o spoluprácu vo sfére znalostnej ekonomiky a spoločných projektoch v oblasti výskumu a vývoja," povedal slovenský minister a spomenul v tejto súvislosti projekt spoločnej vedeckovýskumnej komisie zloženej z expertov zo slovenskej a tureckej strany.

Šéf slovenskej diplomacie sa popoludní stretol aj s ministrom pre záležitosti EÚ Volkanom Bozkirom. Ako to na stretnutí zdôraznil M. Lajčák, rozširovanie EÚ považujeme za jednu z najúspešnejších politík EÚ. „Slovensko sa vždy zasadzovalo za podporu proeurópskej cesty Turecka a krajín západného Balkánu, keďže plne chápeme, že stabilita Európy závisí vo veľkej miere práve od stabilného susedstva EÚ. Vítame preto pokrok v prístupových kapitolách založený na plnení stanovených kritérií. EÚ je dôležitá pre Turecko a Turecko je rovnako dôležité pre EÚ,“ skonštatoval minister a vyjadril pripravenosť naďalej pomáhať Turecku v transfere autentických skúseností z prístupového procesu.

M. Lajčák počas návštevy podpísal s tureckým ministrom dopravy, námorných záležitostí a komunikácie Turecka Lütfi Elvanom zmluvu o medzinárodnej cestnej osobnej a nákladnej doprave, ktorá vytvára predpoklady pre znásobenie ekonomických väzieb medzi Slovenskom a Tureckom.

Vypublikované  11.12.2014