1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

Bratislava 16. máj 2024 – Hrozný a neospravedlniteľný atentát na predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica, ale aj na slovenskú demokraciu, ktorý sa odohral po včerajšom výjazdovom zasadnutí vlády v Handlovej, spustil masívnu vlnu empatie a vyjadrenia solidarity od viac ako 200 lídrov krajín z celého sveta a zároveň významných medzinárodných organizácií.

Bratislava 15. máj 2024 – Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Juraj Blanár informuje, že dnes bol na predsedu vlády SR Roberta Fica spáchaný atentát krátko po skončení výjazdovej vlády v Handlovej.

13.05.2024

„Chceš študovať v zahraničí? Príď na Slovensko – do bezpečnej krajiny s veľkým potenciálom pre kariéru!“ Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR spustilo prihlasovanie do štipendijnej schémy pre najtalentovanejších uchádzačov o vysokoškolské vzdelávanie zo zahraničia. 

Bratislava 10. mája 2024 - Situácia v pásme Gazy je kritická. A to nielen pre samosprávu na tomto území, ale bytostne pre Palestínčanov, ktorí sa stali vysídlencami a utečencami na vlastnom území. Slovenská republika odsudzuje útoky radikálov z teroristickej organizácie Hamas, pri ktorých boli zmasakrovaní nevinní izraelskí civilisti.

Pred 105 rokmi v Ivanke pri Dunaji zahynul pri leteckom nešťastí diplomat, vedec, štátnik, vojak a politik Milan Rastislav Štefánik. Človek, ktorého život bol sústredený na boj za slobodu a ktorého pevná viera v budúcnosť neopúšťala ani v časoch neistoty.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR zorganizovalo 2. mája 2024 pri príležitosti 20. výročia vstupu Slovenska do Európskej únie medzinárodnú konferenciu zameranú na prínosy, výzvy a budúcnosť EÚ a SR, ako jej aktívneho člena. Slovenskí aj zahraniční politickí predstavitelia, experti z oblasti európskych politík, ekonomiky, investícií a zástupcovia obchodných komôr sa v troch diskusných paneloch venovali významu a príležitostiam zoskupenia 27 európskych štátov.

07.04.2024

Prehľad dôležitých lehôt a informácií pred voľbami do Európskeho parlamentu

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky naďalej upozorňuje na pretrvávajúcu mimoriadnu bezpečnostnú situáciu na celom území Izraela a Palestíny, ktorá vznikla v dôsledku útokov militantov hnutia Hamas z pásma Gazy na Izrael. V tejto súvislosti odporúčame občanom SR necestovať do Izraela a na palestínske územia.

Vo štvrtok 28. decembra 2023 sa uskutočnilo oficiálne otvorenie nového honorárneho konzulátu Slovenskej republiky v meste Modiin v Izraelskom štáte, ktorý týmto dňom začal svoju činnosť.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár 23. novembra 2023 telefonoval s ministrom zahraničných vecí Izraela Eli Cohenom. Témou rozhovoru bola aktuálna situácia na Blízkom východe vo svetle dohody o dočasnom prímerí v Pásme Gazy.

Vláda Slovenskej republiky schválila 13. novembra 2023 svoje programové vyhlásenie.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský sa 23. októbra 2023 zúčastnil na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Luxemburgu.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský privítal 13. októbra 2023 na Letisku M. R. Štefánika v Bratislave účastníčky a účastníkov repatriačného letu vládneho špeciálu Leteckého útvaru Ministerstva vnútra SR po návrate z Izraela.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský sa v utorok 10. októbra 2023 zúčastnil na mimoriadnom zasadnutí Rady Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci, ktoré sa konalo formou videokonferencie. Rokovanie šéfov diplomacií členských štátov Únie urgentne zvolal vysoký predstaviteľ EÚ pre zahraničnú veci a bezpečnostnú politiku Josep Borrell.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky (MZVEZ SR) dôrazne odsudzuje pokračujúce teroristické útoky proti Izraelskému štátu a jeho obyvateľom. Vyjadrujeme našu solidaritu a plnú podporu Izraelu v jeho práve na sebaobranu.

Dvadsať účastníkov a účastníčok Letnej školy diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) si dnes 30. júna 2023 na záverečnej ceremónii prevzalo diplomy z rúk ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Wlachovského a čestného prezidenta LŠDŠO Ivana Korčoka.

V Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu sa vo štvrtok 29. júna 2023 uskutočnilo slávnostné podujatie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky – Koncert pri príležitosti 30. výročia slovenskej diplomacie.

Letnú školu diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) otvoril dnes, 26. júna 2023 v Bratislave, jej čestný prezident Ivan Korčok. Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyhlásil, že projekt nielen vytvára priestor na oboznámenie sa so slovenskou diplomaciou a jej cieľmi, ale šíri tiež odkaz Štefana Osuského, jednej z jej najvýraznejších postáv.

Slovenská republika si 24. júna pripomína Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Pripomína všetkých neprávom odsúdených a uväznených medzi rokmi 1948 až 1989. Pamätný deň sa viaže k procesu s lekárom, politickým väzňom a katolíckym disidentom Silvestrom Krčmérym, ktorého mučili a 24. júna 1954 nespravodlivo odsúdili za údajnú vlastizradu.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský rokoval 30. mája 2023 v Bratislave s ministrom zahraničných vecí Izraelského štátu Elim Cohenom.

Pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky sa 14. mája 2023 v Tel Avive uskutočnilo premietanie slovenského dokumentárneho filmu Sloboda pod nákladom.

05.05.2023 Izrael

Skupina študentov z Cirkevnej spojenej školy v Humennom a Cirkevného gymnázia sv. Cyrila a Metoda v Snine v uplynulých dňoch absolvovala výmenný pobyt v meste Nahariya v severnom Izraeli.

28.04.2023

Ak občan SR požiadal o vydanie cestovného pasu medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023, mohol byť z dôvodu technickej chyby na strane výrobcu jeho cestovný pas vyrobený s odchýlkou zápisu údajov v čipe....

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa v pondelok 27. marca 2023 uskutočnil XXI. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky. Podujatie, tradične organizované Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) v partnerstve s rezortom diplomacie, predstavuje každoročný významný príspevok do verejnej diskusie o zahraničnej a európskej politike na Slovensku. Tohtoročná konferencia sa okrem hodnotenia uplynulého roka zamerala aj na tridsať rokov pôsobenia slovenskej diplomacie.

14.03.2023 Izrael

Predseda vlády Slovenskej republiky Eduard Heger absolvoval 5. - 6. marca 2023 oficiálnu návštevu Izraela zameranú na posilnenie bilaterálnej spolupráce v oblasti technológií, inovácií, vedy a cestovného ruchu.

IMTM, najväčšie podujatie venované cestovnému ruchu v Izraeli, sa konalo 14. - 15. februára 2023 a pritiahol záujem vystavovateľov z desiatok krajín sveta od Japonska po Panamu.

Delegácia zložená z 50 členov pricestovala na inovačnú misiu Izrael 2023 pod vedením štátneho tajomníka Ministerstva hospodárstva SR P. Šveca v dňoch 30. januára – 1. februára 2023.

Vo štvrtok 15. septembra 2022 sa v priestoroch Školiaceho strediska (MCTC) Izraelskej agentúry pre rozvojovú spoluprácu MASHAV uskutočnil záverečný ceremoniál, ktorým bol ukončený 11-dňový kurz „Podnikateľský ekosystém v Izraeli: premena nápadu na podnikanie“, určený pre zástupcov inovatívnych startupov, akcelerátorov a inovačných agentúr z krajín Vyšehradskej skupiny.

Veľvyslanectvo SR v Tel Avive v spolupráci s veľvyslanectvami Českej republiky, Poľskej republiky a Maďarska a s izraelskou kanceláriou Poľskej agentúry pre investície a obchod 12. septembra 2022 usporiadalo B2B podujatie pod názvom „V4 – Innovation from the Heart of Europe“, ktoré sa uskutočnilo v rámci predsedníctva SR vo Vyšehradskej skupine.

1 / 5