Doprava

Aktualizované 28.02.2024
Publikované 10.05.2022

Letecké spojenie

Je možné využiť pravidelné linky z Viedne (Austrian Airlines, El Al, Wizzair, Ryanair), prípadne z Prahy (El Al, Smartwings), Krakova (LOT), Budapešti (El Al, Wizzair, Ryanair) či Debrecína (Wizzair).

Letisko Bena Guriona sa nachádza pri diaľnici medzi Tel Avivom a Jeruzalemom, vzdialenosť do Tel Avivu je cca 20 km a do Jeruzalema cca 50 km. Z/na letisko funguje spoľahlivé vlakové a autobusové spojenie (tzv. shuttle bus), doprava je ďalej možná hromadnými alebo individuálnymi taxi.

Pokiaľ máte viac ako 18 rokov a ste držiteľom platného vodičského preukazu, na prepravu po Tel Avive môžete využiť aj elektrické kolobežky. Je potrebné si vopred stiahnuť aplikáciu jednej zo spoločností (Lime, Bird, Wind), nahrať do nej váš doklad totožnosti a určiť spôsob platby – číslo kreditnej karty.

Každá spoločnosť si určuje ceny sama, spravidla sa účtuje štartovné (cca 1,5 eura) a celkové poplatky sa automaticky účtujú po dokončení jazdy s výpočtom ceny za minútu jazdy.

Na kolobežke jazdí vždy jeden jazdec a to v cyklistických pruhoch, nemali by sa používať na chodníkoch alebo cestách.

 

Doprava v hlavnom meste

V Tel Avive funguje mestská hromadná doprava (autobusy), ktorú je možné používať po zakúpení tzv. Rav-kav karty, dostupnej v trafikách i rozličných obchodoch, alebo pomocou aplikácie Moovit. Rav-kav karta môže byť použitá i na medzimestskú autobusovú a železničnú dopravu.

Počas šabatu (od piatka popoludní do sobotňajšieho západu slnka) verejná doprava v krajine nefunguje.

 

Taxislužba

Najpopulárnejšie aplikácie sú Gett a Uber, cez ktoré je možné jazdu objednať i zaplatiť.