1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Bezpečnostná situácia

Bezpečnostná situácia

Aktualizované 16.02.2024
Publikované 10.05.2022

V celom Izraeli a na palestínskych územiach existuje zvýšené riziko raketových útokov a kedykoľvek môže dôjsť k teroristickým útokom či násilným incidentom. Bezpečnostná situácia je veľmi nepredvídateľná a môže sa kedykoľvek rýchlo a bez varovania zhoršiť. V súčasnosti platí cestovné odporúčanie stupňa 3 – necestovať do Izraela a na palestínske územia.

 

Pásmo Gazy

V južnom Izraeli došlo 7. októbra 2023 k rozsiahlemu teroristickému útoku militantov Hamasu a Palestínskeho islamského džihádu, pri ktorom zahynulo 1 200 osôb a viac ako 250 bolo násilne odvlečených do pásma Gazy. Izrael v reakcii na udalosti vyhlásil vojnový stav v celej krajine a zmobilizoval armádu. Izraelská armáda 27. októbra začala pozemnú inváziu v pásme Gazy, ktorá trvá dodnes. Prebiehajú tam intenzívne boje medzi palestínskymi militantmi a izraelskou armádou.

Platí prísny zákaz vstupu do pásma Gazy a do pohraničných oblastí Gazy, ktoré boli vyhlásené za uzavreté vojenské zóny.

 

Západný breh vrátane východného Jeruzalema

Situácia na Západnom brehu je nepredvídateľná. Dochádza k zrážkam medzi Palestínčanmi a izraelskou armádou a k útokom jednotlivcov (najčastejšie útoky nožmi). Demonštrácie alebo násilné incidenty sa môžu náhle objaviť kdekoľvek.

V Jeruzaleme často dochádza k stretom na spojniciach medzi arabskými a židovskými štvrťami Starého mesta a v oblastiach zvýšenej policajnej prítomnosti. Dôležité je vyhýbať sa akýmkoľvek verejným zhromaždeniam a zvýšiť ostražitosť po hlavných piatkových modlitbách v Starom meste a v okolí Chrámovej hory. Upozorňujeme na zvýšené bezpečnostné riziko počas významnejších židovských i moslimských sviatkov (Pesach, Jom Kippur, Ramadán).

 

Severné oblasti Izraela

Raketové útoky a ostreľovanie pretrvávajú aj na severe Izraela, predovšetkým v pohraničnej oblasti s Libanonom a Sýriou. Oblasť do 5 km od hranice s Libanonom je uzavretou vojenskou zónou a vstup do nej je zakázaný.