Ekonomické správy

6. ročník biznis fóra, ktoré je súčasťou 9. summitu Iniciatívy Trojmoria, sa uskutoční 11. apríla 2024 vo Vilniuse, Litva.

Brazílske veľvyslanectvo so sídlom v Bratislave informuje o príležitosti pre slovenských podnikateľov so záujmom o import brazílskych komodít nadviazať kontakty s brazílskymi producentmi komodít z rôznych sektorov.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Dillí zorganizoval vo štvrtok 22. 2. 2024 slovensko-indické fórum Slovenský inovačný a technologický deň v rámci pracovnej cesty ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR v Indii. Na podujatí sa zúčastnilo 22 podnikateľov a zástupcov inštitúcií zo Slovenska a viac ako sto indických partnerov.

Slovenská agentúra pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) v spolupráci s Ministerstvom hospodárstva SR a Ministerstvom zahraničných vecí a európskych záležitostí SR zorganizovali 20. februára 2024 Slovensko-turecké biznis fórum.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Moldavskej republike sa 16. - 18. februára 2024 zúčastnilo 27. ročníka medzinárodného veľtrhu cestovného ruchu pod názvom Tourism & Travel Expo na medzinárodnom výstavisku MOLDEXPO v Kišiňove.

V nadväznosti na nástupnú návštevu generálnej konzulky u guvernéra Istanbulu v októbri 2023, opätoval 13. februára 2024 guvernér Davut Gül návštevu na Generálnom konzuláte SR v Istanbule.

EIT Hub Israel, izraelská pobočka Európskeho inštitútu pre inovácie a technológie, v roku 2024 opäť organizuje inovačný program Disrupt Me, určený pre európske spoločnosti, ktoré chcú pre svoj ďalší rozvoj využiť izraelské inovácie.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Číne informuje o príprave národného stánku na výstave Beijing International Tourism Expo (BITE), ktorá sa uskutoční 14. - 16. júna 2024 v Pekingu.

Dňa 13. februára 2024 sa uskutočnil druhý tohtoročný Firemný deň so zameraním na potravinársky priemysel na Slovensku.

Veľvyslanectvo Ukrajiny so sídlom v Bratislave informuje o plánovanej privatizácii objektov štátneho majetku Ukrajiny.

Spoločnosť Luka Koper plc, ktorá prevádzkuje prístav Koper, hľadá potenciálnych záujemcov, ktorí by mali záujem zúčastniť sa verejného obstarávania.

Vo Węgierskej Górke sa 6. februára 2024 uskutočnilo podujatie, ktoré za účasti veľvyslancov oboch krajín Andrey Elschekovej Matisovej a Macieja Ruczaja zorganizovala Slovensko-poľská obchodná a priemyselná komora.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec navštívil 6. februára 2024 spolu s 30 zahraničnými veľvyslankyňami a veľvyslancami slovenskú spoločnosť InoBat sídliacu vo Voderadoch. V rámci podujatia „Inovačný deň“ sa oboznámili s medzinárodným potenciálom firmy a absolvovali prehliadku výrobne batérii spolu s výskumno-vývojovým centrom.

Podujatie, ktoré organizuje štátna výstavná agentúra TIF-HELEXPO sa uskutoční 25. - 27. apríla 2024 v Solúne, Grécko.

Fórum sa uskutočnilo počas pracovnej návštevy prezidentky SR Zuzany Čaputovej v USA (2. februára 2024) za podpory Slovenskej agentúry pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO).

S cieľom intenzifikácie vzájomných hospodárskych vzťahov realizoval veľvyslanec R. Maxián v Dháke od 29. januára do 31. januára 2024 sériu prezentácií a stretnutí s bangladéšskymi podnikateľmi.

Biznis podujatie v Toronte sa uskutočnilo počas štátnej návštevy prezidentky SR Z. Čaputovej v Kanade 29. januára - 1. februára 2024.

Veľvyslanectvo Sýrie so sídlom vo Viedni informuje o konaní Medzinárodnej konferencie o digitálnej transformácii a jej dôsledkoch na udržateľný rozvoj, ktorá sa uskutoční 27. - 29. mája 2024 v Damasku, Sýria.

Veľvyslanectvo Albánska so sídlom v Bratislave informuje o tendri v oblasti využívania energie z obnoviteľných zdrojov na zapojenie sa do projektov na návrh, financovanie, stavbu, prevádzkovanie či údržbu fotovoltických elektrární.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec prijal 23. januára 2024 veľvyslankyňu Holandska na Slovensku Gabriellu Sancisi. Stretnutie potvrdilo obojstranný záujem o ďalšie posilňovanie spolupráce najmä v oblasti energetiky, využitia jadra, smart riešení a stavebníctva.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec prijal 23. januára 2024 v Bratislave veľvyslankyňu Indickej republiky na Slovensku Apoorvu Srivastavu. Pozitívne zhodnotili dosiahnutú dynamiku nárastu vzájomného obchodu, investícií a úspešnú spoluprácu v oblasti obranného priemyslu. Diskutovali tiež o pripravovanej návšteve slovenskej delegácie v Indii, ktorá bude sprevádzaná dvomi podnikateľskými fórami.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec prijal 23. januára 2024 mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Českej republiky na Slovensku Rudolfa Jindráka. Stretnutie potvrdilo, že Česko je pre Slovensko najbližší sused, strategický partner a spojenec v širokom spektre tém. Jednou z nich je tiež agenda ekonomickej spolupráce.

Veľvyslanectvo SR v Káhire informuje o výstave Oman Petroleum and Energy Show OPES 2024, ktorá sa uskutoční 22. – 24. apríla 2024 v Maskate, Omán.

Veľvyslanectvo Bosny a Hercegoviny so sídlom v Prahe informuje o konaní 13. ročníka medzinárodnej investično-obchodnej konferencie “Sarajevo Business Forum 2024 (SBF 2024)“, ktoré sa uskutoční 21. - 23. mája 2024 v Sarajeve, Bosna a Hercegovina.

V priestoroch Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Helsinkách sa 16. januára 2024 konalo celodenné podujatie zamerané na degustáciu vybraných slovenských naturálnych vín, ako aj prezentáciu slovenského predajcu kvalitného lyofilizovaného ovocia pre rôzne využitie v gastronomickom sektore.

Prvý tohtoročný Firemný deň bol zameraný na tému sklárskeho priemyslu na Slovensku.

Agentúra SARIO, Veľvyslanectvo SR vo Viedni a Slovensko-rakúska obchodná komora informujú slovenskú podnikateľskú verejnosť o možnosti participácie na podujatí s názvom - International Procurement Seminar — Ako sa zúčastniť a uspieť v tendroch jednotlivých agentúr a organizácií v rámci OSN, ktoré sa bude konať v priestoroch Veľvyslanectva Českej republiky vo Viedni v dňoch 20. – 21. marca 2024.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Chovanec prijal 15. decembra 2023 Lukáša Parízeka, predsedu Rady Slovenských exportérov (RSE). Obaja konštatovali, že RSE môže byť významným článkom pri zefektívnení slovenskej ekonomickej diplomacie a prvkom pri rozvíjaní účasti slovenských podnikateľov na svetových trhoch.

Veľvyslanec Slovenskej republiky Peter Lizák, viceprezident spoločnosti JD Ye Wei, prezident firmy CLIBIZ Wang King a 150 odborných hostí otvorili slávnostne 5. decembra 2023 v Pekingu digitálny Národný pavilón Slovenskej republiky na JD.com (jingdong).

1 / 37