Španielsko: Rozšírené vreckové krádeže, či podvody s ubytovaním

Aktualizované 19.06.2023 -
Vypublikované  06.04.2022

Dôrazne upozorňujeme cestujúcu verejnosť, že komplikáciou v prípade pobytu v Španielsku sú aj v tomto roku rozšírené krádeže, predovšetkým vreckové krádeže peňaženiek alebo aj celých kabeliek – a tým aj dokladov potrebných na návrat domov. Aj tento rok pretrvávajú prípady klamlivých internetových ponúk na ubytovanie, ktoré v skutočnosti neexistuje alebo ho predáva podvodník, ktorému nehnuteľnosť nepatrí.

Obrázok k článku
Obrázok k článku

Vreckové krádeže sú rozšírené predovšetkým v obľúbených turistických destináciách v Barcelone, Palma de Mallorca alebo v Madride, a to bez ohľadu na letnú sezónu v ktoromkoľvek čase v priebehu roka. Okradnutie turistu hrozí v miestach väčšej koncentrácie ľudí - v dopravných prostriedkoch, v obchodoch, na plážach či pri prezeraní pamiatok. Naďalej rozšírené sú aj zastavovania áut s poukazovaním na domnelý technický problém alebo tiež z rovnakých dôvodov oslovenie neznámymi priamo na benzínových pumpách, kde vyhliadnutej obeti ukrytý komplic za autom následne ukradne osobné veci z palubovky či sedadla. 

 

Okradnutia turistov na verejných miestach

Turistom opakovane odporúčame, aby venovali maximálnu pozornosť svojím osobným veciam. Ak máte viac tašiek, tak si kabelku/tašku s dokladmi treba prevesiť tak, aby bol uzáver nasmerovaný k telu nositeľa. Zlodeji v organizovaných skupinách využijú tlačenicu a vy môžete prísť nielen o peňaženku, ale aj ďalšie cennosti. Aj preto odporúčame nenosiť na ulici drahé veci ako sú vzácne šperky či hodinky, nenosiť na turisticky husto navštevovaných miestach batohy na chrbtoch, a tiež ich v čase fotografovania alebo platby účtu  nenechávať voľne položené na lavičkách či stoloch. Nedôverujte ponukám o očistenie údajnej škvrny na odeve (ani keď vás “náhodou“ zašpinia) a ani tým, ktorí vám na ulici nečakane podajú kvet alebo inú pozornosť a pri komunikácii vás okradnú. Ak vidíte jedného človeka, ďalší môže byť ukrytý a čaká len na okamih vašej nepozornosti.

 

Časté krádeže na plážach

Určite neodporúčame nechať si veci na pláži bez dozoru a ísť sa okúpať s tým, že na nich vidíte a nič sa nemôže stať, neosvedčilo sa ani ich zahrabanie do piesku. Zlodeji, ktorí operujú v organizovanej skupine na pláži si už vopred vyhliadnu obeť, počkajú na správny okamih alebo jeden z nich odpúta jej pozornosť a medzitým ju okradnú. Vo všeobecnosti sa na pláž odporúča nosiť len nevyhnutnú sumu peňazí a v prípade potreby len kópiu dokladu – originál a peniaze si v takom prípade radšej nechajte zamknuté v hotelovom trezore. Rovnako si na pláž nenoste napr. všetky lieky, v prípade krádeže tašky vám tým vznikne ďalšia komplikácia. Doklady nenechávajte voľne položené alebo nezabezpečené ani v hotelových izbách.

 

Čo robiť v prípade okradnutia

Ak vám aj napriek opatrnosti ukradnú peňaženku, ihneď zablokujte platobné karty, ktoré ste v nej mali a vyhľadajte príslušnú policajnú stanicu, kde si vyžiadajte zápis z krádeže (tzv. denuncia). Nezabudnite nadiktovať všetky stratené doklady a tiež ukradnuté veci, tie vám v prípade poistenia takejto situácie môže preplatiť poisťovňa. Ak ste prišli aj o doklady na cestu domov, následne počas dňa kontaktujte Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Madride, s ktorým sa dohodnete na vyzdvihnutí náhradného dokladu na cestu do SR. V situácii, že ste prišli o všetky peniaze, určitú sumu vám môže poslať blízka osoba zo SR prostredníctvom Western Union.

 

Podvody s ubytovaním

V prípade podvodov s ubytovaním sa obeťami stávajú najmä študenti alebo turisti pri kúpe ubytovania na súkromí mimo oficiálnych, osvedčených a zaužívaných webových stránok.

Podvodníci sa od obetí snažia vylákať citlivé informácie ako sú osobné údaje – často žiadajú  fotografiu dokladu, číslo platobnej karty, prípadne kompletnú platbu za reálne neexistujúce ubytovanie. V tejto súvislosti dlhodobo upozorňujeme na veľkú opatrnosť pri platbe vopred bez toho, aby ste apartmán/dom pred tým videli alebo mali istotu, že naozaj patrí tomu s kým komunikujete (niekedy sa podvodníci snažia o vzbudenie dôvery aj tým, že komunikujú prostredníctvom sociálnych sietí - ale z falošného profilu). Rovnako je dôležitá aj dôveryhodnosť portálu, kde ste ponuku s ubytovaním našli, najmä či je portál s ubytovaním, resp. ubytovacie zariadenie registrované u miestnych autorít. 

Buďte maximálne obozretný/á, keď predávajúci žiada vaše osobné údaje (kópiu dokladov), uvádzajúc, že ich použije pri príprave zmluvy. Kópia jeho občianskeho preukazu, ktorú môže poslať ako záruku svojho “seriózneho prístupu“ nie je s najväčšou pravdepodobnosťou skutočná. Pozor si treba dávať aj v prípade, že nájomca chce prenájom uzavrieť v krátkom čase za veľmi výhodnú cenu, odporúčame urobiť si prieskum ponúk v danej lokalite. Je tiež na mieste, odborne si nechať skontrolovať či zmluva spĺňa potrebné náležitosti.

Podľa skúseností sa totiž po podpísaní “zmluvy“ na diaľku a predovšetkým následnom prevedení sumy, prestane falošný prenajímateľ ozývať, zablokuje kupujúceho na sieťach a neskôr podvedený zistí, že „zmluva“ je nevymáhateľná. V takomto prípade treba okamžite konať a kontaktovať políciu na Slovensku (alebo tam, kde sa prípad stal – teda v mieste Vášho pobytu), s predložením všetkých relevantných dôkazov.

Dovoľujeme si zdôrazniť, že zastupiteľský úrad tento krok nemôže urobiť za vás. V prípade záujmu však môže v zahraničí občanom ponúknuť kontakt na právnickú kanceláriu/advokáta, ktorý podvedeného občana môže zastupovať v prípadnom konaní pred súdom.

Naďalej platí, že v urgentných prípadoch, v ktorých sa v Španielsku ocitnete – v prípade krádeže, hospitalizácie, úmrtia blízkej osoby alebo napríklad zatknutia môžete kedykoľvek volať na telefónne číslo stálej diplomatickej služby Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitosti SR: +421 2 5978 5978 alebo na pohotovostné číslo Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Madride: +34 609 002 803. Dovoľujeme si upozorniť, že číslo urgentnej linky veľvyslanectva neslúži na informácie o cestovaní, ani na riešenie bežnej konzulárnej agendy.

Zároveň môžu slovenskí občania v prípade cestovania do zahraničia využiť službu dobrovoľnej elektronickej registrácie na webovej stránke Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky alebo prostredníctvom mobilnej aplikácie Svetobežka.

Aktualizované 19.06.2023 -
Vypublikované  06.04.2022