1. Domov
  2. Služby
  3. Ak cestujete do zahraničia
  4. Oznamy a upozornenia pred cestou

Najnovšie oznamy a upozornenia pred cestou

​​​​​​​Vo Francúzsku sa budú v lete konať letné Olympijské hry (26. júla – 11. augusta 2024) a Paralympijské hry (28. augusta – 8. septembra 2024). V tejto súvislosti francúzske úrady postupne prijímajú rôzne bezpečnostné opatrenia a obmedzenia. Je potrebné sa pripraviť na možné obmedzenia v preprave i v turisticky frekventovaných lokalitách, osobitne v Paríži.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR informuje slovenských občanov, že od 15. januára 2024 na území Francúzska platí stupeň bezpečnostného rizika “posilnená bezpečnosť - riziko atentátu” (“sécurité renforcée – risque attentat”).

Generálny konzulát Slovenskej republiky v Bruseli pripomína, že na území Belgicka platí naďalej zvýšený stupeň pohotovosti 3 (z celkovo 4 stupňov) zavedený 18. októbra 2023 po aktoch teroristickej povahy v krajine.

Upozorňujeme cestujúcich, že všetky hraničné priechody na východnej hranici Fínskej republiky s Ruskou federáciou sú uzavreté pre osobnú dopravu.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bangkoku z bezpečnostných dôvodov odporúča necestovať do špeciálnej obchodnej zóny v tzv. Zlatom trojuholníku nachádzajúcej sa v Laose na hranici s Thajskom a Mjanmarskom.

Veľvyslanectvo SR v Dillí informuje, že po včerajších zrážkach polície s protestujúcimi farmármi na hranici štátov Punjab a Haryana, počas ktorých boli proti demonštrantom použité vodné delá a slzný plyn, boli uzavreté cestné priechody do hlavného mesta v Singhu, Tikri a v Ghazipure na hranici so štátom Uttar Pradesh.

Vzhľadom na konanie všeobecných volieb v Indonézii v stredu 14. februára 2024 odporúčame občanom SR nachádzajúcim sa v Indonézii vyhýbať sa miestam a verejným priestranstvám s vyššou koncentráciou obyvateľov/podporovateľov jednotlivých kandidátov, keďže nemožno vylúčiť zvýšenie počtu stretov skupín jednotlivých prívržencov, pri ktorých musí zasahovať polícia. 

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje na pretrvávajúcu mimoriadnu bezpečnostnú situáciu na celom území Izraela a Palestíny, ktorá vznikla v dôsledku útokov militantov hnutia Hamas z pásma Gazy na Izrael. V tejto súvislosti odporúčame občanom SR necestovať do Izraela a na palestínske územia.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Varšave upozorňuje na možné dopravné obmedzenia na cestách v rámci celej Poľskej republiky.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires informuje, že primárne v regióne Valparaíso, ale aj v regiónoch O´Higgins,  La Araucanía a Biobío sa šíria lesné požiare, ktoré sa zatiaľ nedaria uhasiť.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kišiňove informuje občanov Slovenskej republiky a cestujúcu verejnosť, že vláda a parlament Moldavskej republiky už nepredĺžili platnosť mimoriadnej situácie v krajine s účinnosťou od 1. januára 2024. t.j. v Moldavsku neplatí mimoriadny stav, ako tomu bolo doteraz (od 24. februára 2022).

V rámci protestov v teritóriu Kosova je ohlásená blokáda všetkých ciest vedúcich k administratívnemu hraničnému priechodu Merdare každý pondelok od 12.00 do 15.00 hod.

V tejto súvislosti je naďalej potrebné brať do úvahy pokračujúce obmedzenia a možné zdržanie pri ceste. Pre plynulý prechod hraníc odporúčame pripraviť si na kontrolu cestovný doklad.

Vláda Federálneho distriktu hlavného mesta Brazília, vyhlásila 25.1.2024 krízový stav v oblasti verejného zdravotníctva v súvislosti s rapídnym šírením epidémie Dengue

Bezpečnostná situácia vo viacerých oblastiach Etiópie zostáva napätá a nepredvídateľná, najmä v dôsledku etnicky motivovaných násilných incidentov.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky upozorňuje slovenských občanov na kritickú bezpečnostnú situáciu v Jemene. V dôsledku občianskej vojny, činnosti teroristických organizácii a vojenskej intervencie koalície arabských krajín došlo k jej vyhroteniu a pobyt na celom území Jemenu predstavuje hrozbu pre zdravie a život.

Prezident Ekvádorskej republiky Daniel Noboa vyhlásil 8. januára 2024 60-dňový výnimočný stav v krajine so zákazom nočného vychádzania od 23.00 do 05.00 hod.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Nairobi informuje slovenských občanov plánujúcich cestu do Kene že, registračný systém ETA, ktorý je v prevádzke od 1. januára 2024, je už plne funkčný.

Bezpečnostná situácia v Libanone je komplikovaná, premenlivá a regionálne rôznorodá. Ozbrojený konflikt v prihraničných oblastiach s Izraelom, komplikovaná sociálno-ekonomická situácia, nedostatočné financovanie štátneho sektora a prítomnosť extrémistických a teroristických skupín negatívne ovplyvňujú pobyt v krajine.

V pondelok 1. januára v poobedňajších hodinách zasiahlo región Noto v prefektúre Išikawa viacero po sebe nasledujúcich zemetrasení, pričom najsilnejšie malo silu 7,6 stupňa.

1 / 11