30 rokov Slovenska

  1. Domov
  2. Aktuálne
  3. 30 rokov Slovenska

V roku 2023 si pripomíname 30. výročie vzniku Slovenskej republiky a s tým spojené 30. výročie samostatnej slovenskej zahraničnej služby. Rezort diplomacie v rámci osláv 30. výročia samostatnosti Slovenska plánuje počas roka sériu podujatí a komunikačných kampaní pod značkou „Misia Slovensko“. Samotné slovo misia je úzko späté s diplomaciou – heslo vychádza zo zaužívaného spojenia diplomatická misia, symbolizuje poslanie, cestu za cieľom či naplnenie vízie krajiny.Slovensko a naša diplomacia majú za sebou 30 rokov náročných skúšok, ale aj výnimočných úspechov. Našou zahraničnou politikou každý deň potvrdzujeme, že sme zodpovedným členom medzinárodných štruktúr s jasným geopolitickým zakotvením a cieľom zlepšovať životy ľudí vo svete aj doma.

Na tejto stránke nájdete: 
 
  • Výstavu Misia Slovensko
  • Videospot pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky
  • Míľniky slovenskej diplomacie
  • Aktuality
  • Prehľad podujatí k 30. výročiu Slovenska vo svete
  • Pohľad na prácu slovenských diplomatiek a diplomatov
  • Logo projektu na stiahnutie

Misia Slovensko sa začala odbitím polnoci 1. januára 1993, keď po rozdelení federatívneho Československa vznikla samostatná Slovenská republika.  Budujúc na demokratickom odkaze nežnej revolúcie sa Slovensko pripojilo k najväčšej medzinárodnej organizácii na svete - k Organizácii Spojených národov.

Slovenská zahraničná služba už od prvých dní svojej existencie aktívne pracovala na začlenení Slovenska do medzinárodného spoločenstva. V rýchlom slede sa Slovensko stalo členom Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe, Rady Európy, Svetovej banky či UNESCO.

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR pripravilo pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky  výstavu, ktorá mapuje významné diplomatické historické míľníky. 
 
Výstava Misia Slovensko
PDF 7.3 MB, 19.1.2023, 881 stiahnutí
Stiahnuť



Míľniky slovenskej diplomacie

  • 2022

    Humanitárna pomoc pre Ukrajinu
    Slovensko patrí dlhodobo k najväčším poskytovateľom pomoci v prepočte na počet obyvateľov Slovensko ako prvá krajina priamo podporila špecializovanú zdravotnícku pomoc ukrajinským utečencom v Moldavsku
    Slovensko Poskytlo obranný systém S300

  • 2022

    Podpis obrannej dohody s USA (DCA)

  • 2021

    Slovensko darovalo Rwande, Keni, Čiernej Hore, Vietnamu, Ukrajine a Taiwanu
    spolu 770 000 dávok vakcín proti COVID-19

  • 2021

    Prvá oficiálna návšteva pápeža Františka na Slovensku

  • 2020

    Repatriácia Slovákov zo zahraničia v dôsledku vypuknutia COVID-19 pandémie
    Celkovo 6 469 osôb zo 110 krajín a území

  • 2019

    Slovensko predsedalo OECD

  • 2019

    Slovensko predsedalo OBSE

  • 2018

    Začiatok pôsobenia Slovenskej republiky v Mnohonárodnej bojovej skupine NATO v Lotyšsku

  • 2017

    Vystúpenie umeleckého súboru Lúčnica v sále Valného zhromaždenia OSN pri príležitosti UN DAY

  • 2017

    Koniec roamingu v EÚ aj vďaka Slovenskému predsedníctvu Rady Európskej únie v roku 2016

  • 2016

    Slovensko predsedalo Rade Európskej únie (SK PRES 2016)

  • 2016

    Predstavenie prvej komplexnej značky krajiny Good Idea Slovakia

  • 2013

    Slovensko sa stalo súčasťou UNTSO - najstaršej mierovej misie OSN

  • 2012

    Slovensko predsedalo Hospodárskej a sociálnej rade OSN

  • 2011

    Prijatie Opčného protokolu k Dohovoru o právach dieťaťa o procedúre oznámení/sťažností

  • 2009

    Prijatie eura

  • 2007

    Vstup Slovenska do Schengenského priestoru

  • 2006-2008

    Slovensko sa stalo nestálym členom Bezpečnostnej rady OSN

  • 2004

    Vznik značky SlovakAid

  • 2004

    Vstup Slovenska do NATO a EÚ

  • 2000

    Vstup Slovenska do OECD

  • 1993

    Vstup Slovenska do medzinárodných organizácií - OBSE, OSN, Rada Európy, WHO, Svetová banka, Interpol a UNESCO

  • 1993

    Vznik samostatnej Slovenskej republiky

Zobraziť viac

Aktuality

24.10.2023 Kanada

Veľká sála Kanadského múzea civilizácie privítala 20. októbra 2023 viac ako 400 návštevníkov, ktorí si prišli vychutnať slávnostné vystúpenie Folklórneho súboru Vranovčan z východného Slovenska.

10.10.2023 Poľsko

V Novom Targu sa od 6. do 7. októbra 2023 uskutočnilo významné podujatie s názvom „Slovensko blízko", ktoré bolo zorganizované pri príležitosti dvoch výročí: 30. výročia vzniku Slovenskej republiky a nadviazania diplomatických stykov s Poľskou republikou a 15. výročia Honorárneho konzulátu Slovenskej republiky v Zakopanom, ktorý od roku 2008 vedie Wiesław Wojas.

06.10.2023 Fínsko

Veľvyslanectvo SR v Helsinkách otvorilo 3. októbra 2023 univerzálny výstavný projekt „Brány“ v monumentálnych priestoroch koncertnej sály Musiikkitalo, ktorý predstavuje výber z tvorby maliara Mariána Čižmárika.

1 / 16

Prehľad podujatí k 30. výročiu Slovenska vo svete

Dátum od
Popis
Krajina

Za pevnými vzťahmi so svetom

Aj dnes často počujeme hlasy, ktoré hovoria, že kedysi tu bolo lepšie a že nikdy nebolo tak, zle ako je dnes. Skutočnosť je ale iná. 

Mať vlastnú štátnosť a samostatnosť pri rozhodovaní o smerovaní krajiny je výsada, ktorou nedisponujú všetci. To, že sme sa stali rovnocennými hráčmi v medzinárodnom spoločenstve, nám prinieslo benefity, ktoré dnes už často vnímame ako samozrejmosť. 

Za týmto úspechom stojí mnoho slovenských diplomatiek a diplomatov, ktorí každý deň svojou prácou zlepšujú životy ľudí na Slovensku aj vo svete. Ich prácou častokrát zahŕňa cestovanie na tradičné aj netradičné miesta, aby vytvárali pevné vzťahy Slovenska so svetom. 


Členstvo v Európskej únii nám prinieslo slobodu pohybu, silnejší hlas v zahraničnej politike, možnosť podieľať sa na rozhodnutiach na nadnárodnej úrovni, vyššiu bezpečnosť, kvalitu a bezpečnosť potravín, prístup na jednotný pracovný trh, ale tiež lepšiu spoločenskú a hospodársku situáciu. 

Vďaka jednotnej mene sme odolnejší voči ekonomickým krízam, nie sme vystavení kurzovým výkyvom, ľahšie a bezpečnejšie nakupujeme aj v iných krajinách eurozóny, znížili sa nám transakčné náklady a posilnil sa obchod so zvyškom sveta. 

„Prečo je naše členstvo v Európskej únii kľúčové pre našu budúcnosť? Už takmer 20 rokov je vďaka nášmu členstvu a diplomacii na pôde Európskej únie počuť hlas Slovenska. V legislatíve prijatej v rámci EÚ sú tak odzrkadlené aj pohľady a záujmy Slovenskej republiky, čím priamo prispievame k zlepšeniu života našich občanov a zároveň sa spolupodieľame na vytváraní budúcnosti Európy. Miesto za rokovacím stolom v spoločenstve hodnotovo blízkych štátov, ktoré samé demokraticky rozhodujú o svojej budúcnosti, by sme si preto mali o to viac vážiť a naďalej zodpovedne využívať. Nie je pre nás totiž len príležitosťou pre zvyšovanie životnej úrovne Slovenska, ale zároveň predstavuje aj náš podiel zodpovednosti za budúcnosť celej Európy a sveta okolo nás,“ vysvetľuje Petra Vargová, Stála predstaviteľka SR pri EÚ.

Z eurofondov sme od roku 2004 do 2020 získali takmer 30 miliárd eur na zlepšenie Slovenska. Vďaka eurofondom sme na Slovensku obnovili a postavili tisíce kilometrov ciest, cyklotrás a železničných tratí. Podporu dostali hromadná doprava či infraštruktúra, ale aj malé a stredné podniky, priemyselné parky, nemocnice, materské školy a mnoho ďalších. 

 

  • Ako vyzerá práca diplomatov a diplomatiek v Bruseli?
  • Čo bolo pre Slovensko jeho európskou maturitou?
  • A v čom je Brusel špecifický z hľadiska etikety a protokolu?

Vypočujte si rozhovory so stálou predstaviteľkou SR pri EÚ, veľvyslankyňou Petrou Vargovou


Z krajiny, ktorá prvých 10 rokov prijímala humanitárnu pomoc, sa stal rozvinutý štát, ktorý dnes sám poskytuje humanitárnu pomoc a rozvojovú spoluprácu tam, kde je to potrebné. Vysielame dobrovoľníkov, poskytujeme štipendiá, finančnú podporu, zdieľame naše vedomosti a skúsenosti, zasahujeme pri vážnych krízach a mnoho ďalšieho

"Slovensko pomáha aj preto, lebo aj nám bola podaná pomocná ruka po vzniku v roku 1993. Ako ekonomicky vyspelá krajina a člen medzinárodného spoločenstva sme solidárni s menej rozvinutými krajinami a zároveň spoluzodpovední za udržateľný rozvoj vo svete. Prispievame tak k riešeniu globálnych výziev, akými sú napríklad migrácia, zmena klímy alebo rastúce nerovnosti, s ktorými si rozvinuté i rozvojové krajiny nevedia poradiť samé," hovorí Katarína Zembjaková, rozvojová a ekonomická diplomatka na Veľvyslanectve SR v Bejrúte.

 

  • Ako vyzerá život v Libanone?
  • O čom je práca rozvojovej a ekonomickej diplomatky?
  • A prečo Slovensko pomáha krajinám Blízkeho východu?

Vypočujte si 


Vďaka slovenskej kultúre môže naša diplomacia šíriť hodnoty demokracie, vzdelania, ľudských práv či slobody prejavu do celého sveta. Slovenskí umelci a umelkyne môžu už viac ako 30 rokov tvoriť bez obmedzení a zbierať úspechy po celom svete. 

Slovenské inštitúty v Prahe, Varšave, Budapešti, Viedni, Berlíne, Ríme, Paríži a Jeruzaleme pritom zohrávajú dôležitú úlohu pri prezentácii našej kultúry v zahraničí. Prácu slovenských umelkýň a umelcov a jedinečnosť slovenskej tvorby približujú celému svetu.

,,Efektivna kultúrna diplomacia v spolupráci s umeleckou a akademickou obcou a tretím sektorom dokáže slovenským umelcom otvárať dvere tých najlepších svetových kultúrnych inštitúcií,” vysvetľuje Jakub Urík, riaditeľ Slovenského inštitútu v Jeruzaleme.

 

  • Prečo je kultúrna diplomacia dôležitá?
  • Čo nájdete v Slovenskom inštitúte v Jeruzaleme?
  • A ako Izraelčania vnímajú Slovensko?

Vypočujte 


Rozhodnutie vstúpiť do NATO bolo jedným z najdôležitejších, ktoré sme za 30 rokov samostatnosti spravili. NATO je najsilnejšia politicko-vojenská organizácia na svete, ktorá nám poskytuje tie najlepšie možné bezpečnostné záruky. Vďaka Aliancii máme 30-tich spojencov, ktorí sú kedykoľvek pripravení nás brániť, ak by to bolo potrebné. A to je pre našu bezpečnosť a obranyschopnosť nenahraditeľné. 

NATO nám okrem toho už takmer 20 rokov poskytuje ochranný dáždnik, vďaka ktorému sme stabilnou a atraktívnou krajinou pre investorov a vďaka ktorému sa môže naša ekonomika rozvíjať.  

,,Obzvlášť dnes vidíme, že význam nášho členstva v NATO nebol nikdy väčší. Brutálna ruská invázia na Ukrajine a imperiálna politika Moskvy nám ukazujú prečo sú akékoľvek úvahy o vystúpení z NATO, či neutralite pre Slovensko maximálne nebezpečné. Slovensko je aj vďaka členstvu v NATO a EÚ pevnou súčasťou Západu, politického priestoru definovaného hodnotami slobody, demokracie a rešpektu k pravidlám. NATO tieto  hodnoty chráni a tým posilňuje aj našu nezávislosť a suverenitu,” hovorí Michal Adam diplomat pôsobiaci na Stálej delegácii SR pri NATO.

 

  • Ako vyzerá deň diplomata v NATO
  • Majú dnes ľudia väčší záujem o zahraničnú politiku
  • A prečo vznikol podcast DajNATO

Odpovede na tieto otázky vám Michal Adam prinesie ako hosť podcastu Slováci v zahraničí


Logá na stiahnutie

Misia Slovensko - slovenské logo
Obrázok 16.7 kB, 2.2.2023, 384 stiahnutí
Stiahnuť
Misia Slovensko - anglické logo
Obrázok 17.8 kB, 2.2.2023, 392 stiahnutí
Stiahnuť

Back To Top