Japonsko

Vlajka Japonska

Japonsko

Tokio - miestny čas:

Upozornenie pred cestou


Cestovanie

Upozornenia pred cestou
Podmienky vstupu
Aktualizované 21.02.2024
Publikované 02.05.2022

Tieto informácie zohľadňujú podmienky vstupu do krajiny pre občanov Slovenskej republiky pre najbežnejšie typy cestovania, o ktorých má Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vedomosť.

Pravidlá vstupu, ich výklad, spôsob vykonávania a prijímanie akýchkoľvek zmien je v plnej kompetencii japonských orgánov.

Pred cestou dôrazne odporúčame preveriť podmienky vstupu na veľvyslanectva Japonska v Bratislave, email consular@bv.mofa.go.jp.

 

Cestovné doklady

Slovenskí občania plánujúci cestu do krajiny (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas.

 

Platnosť cestovných dokladov

Podľa platnej legislatívy sú osoby zdržiavajúce sa v krajine povinné mať doklad totožnosti neustále pri sebe, a to pre prípad možnej kontroly totožnosti zo strany polície. Uistite sa, že váš cestovný pas bude platný počas celého pobytu.

Minimálna platnosť cestovného dokladu sa nevyžaduje, odporúča sa, aby bol platný ešte minimálne tri mesiace pred opustením krajiny.

 

Víza a vstupný formulár

Pri ceste do Japonska nepotrebujú slovenskí občania vízum pri pobyte do 90 dní.

Všetci návštevníci Japonska sú povinní vyplniť vstupný imigračný formulár, buď v on-line forme na alebo písomnej forme (dostupný je na palube lietadla alebo po prílete na letisku v Japonsku).

 

Cestovanie s maloletými deťmi

Deti musia mať platný cestovný doklad (pas), v prípade, že necestujú s oboma rodičmi odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

Cestovanie s deťmi
Aktualizované 21.02.2024
Publikované 02.05.2022

Deti musia mať platný cestovný doklad (pas), v prípade, že necestujú s oboma rodičmi odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 5701 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 6031 stiahnutí
Stiahnuť
Miestne špecifiká
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

Od 20. novembra 2007 vstúpila do platnosti novela Zákona o imigračnej kontrole, podľa ktorej sa každý cudzinec pri vstupe do krajiny musí podrobiť procedúre odobratia odtlačkov prstov a nasnímania tváre. Výnimky tvoria :

a) osoby so zvláštnym trvalým pobytom;
b) osoby mladšie ako 16 rokov;
c) držitelia diplomatických alebo služobných pasov;
d) cudzinci, prichádzajúci na pozvanie vedúcich predstaviteľov japonských štátnych a administratívnych organizácií;
e) osoby, ktoré sú podľa rozhodnutia japonského Ministerstva spravodlivosti zaradené do kategórie "c" alebo "d".

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Aktualizované 02.05.2022
Publikované 02.05.2022

Bezcolne možno doviesť veci osobnej potreby (do hodnoty 200 000 JPY) : 400 cigariet alebo 100 cigár alebo 500 g tabaku, 3 fľaše alkoholických nápojov na osobu (760 ml/fľaša), 2 oz parfému. Do uvedenej hodnoty sa nezapočítavajú jednotlivé veci, ktorých cena v cudzine neprevyšuje 10 000 JPY. Náramkové hodinky, obrazy, osobné počítače sú síce oslobodené od cla, ale treba zaplatiť spotrebnú daň vo výške 10 %. 

Info pre motoristov
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

V Japonsku sa jazdí sa na ľavej strane. Japonsko uznáva len typ vydaný medzinárodného vodičského preukazu podľa Ženevského dohovoru. V prípade záujmu šoférovať v Japonsku počas krátkodobého pobytu je preto v SR potrebné požiadať o vystavenie medzinárodného vodičského preukazu podľa Ženevského dohovoru. Viac informácii o vodičských preukazoch

Bezpečnostná situácia
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

Vo všeobecnosti je Japonsko považované za veľmi bezpečnú krajinu s nízkou úrovňou kriminality takmer vo všetkých oblastiach nie len na vidieku, ale i v mestách. 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 02.05.2022

Dopravu v Japonsku tvorí dobre organizovaný a vysoko funkčný systém verejnej a súkromnej dopravy. Výška cestovného závisí od vzdialenosti medzi východzou a cieľovou stanicou. V Tokiu je základný poplatok na úrovní 190,-JPY. Pri cestovaní metrom a mestskou železnicou (JR) je potrebné vopred poznať cestovné do stanice určenia, ktoré možno vyhľadať na mape v každej stanici. V Tokiu, ako i vo väčšine veľkých miest sú stanice označené i latinkou. Takmer na všetkých staniciach metra a železnice (JR) je k dispozícií mapa v anglickom jazyku. Medzi medzinárodným letiskom Narita a Tokiom (cca 80 km) je pravidelné spojenie autobusmi a vlakmi rôznych spoločností, pričom výška cestovného pre jednu osobu sa pohybuje okolo 3.000,-JPY. V Tokiu, ako i v celom Japonsku existuje hustá sieť diaľnic. Základný poplatok za vstup na diaľnicu je 700,-JPY, pričom výška poplatku sa odvíja od vzdialenosti medzi východzou a cieľovou stanicou, napr., za použitie diaľnice medzi Tokiom a Osakou je potrebné uhradiť poplatok vo výške – cca 12.000,-JPY. Medzi Tokiom a väčšinou hlavných miest Európy vrátane Viedne existuje každodenné letecké spojenie. Cena letenky je závislá od ročného obdobia. 

Zdravotná  starostlivosť

Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

Je porovnateľná so SR. Popri štátnych zdravotných zariadeniach je k dispozícií i značné množstvo súkromných zariadení. Existujú i zdravotnícke zariadenia, ktoré sa špecializujú na poskytovanie zdravotnej starostlivosti pre cudzincov. V týchto zariadeniach je možné sa dohovoriť niektorým zo svetových jazykov (angličtina, nemčina, španielčina atď.). Cudzinci bez poistenia si musia akékoľvek ošetrenie uhradiť. Vzhľadom na vysoké ceny zdravotníckych služieb vrátane liekov sa odporúča pred cestou do Japonska uzavrieť príslušné poistenie v SR.

V Japonsku sú zaužívané dva spôsoby poistenia.
1. Zdravotné poistenie poskytnuté zo strany zamestnávateľa
2. Individuálne poistenie v Národnej zdravotnej poisťovni (NHI-National Health Insurance), ktoré zabezpečuje miestna administratíva (miestne a mestské úrady).

Zdravotné poistenie sú povinne platiť všetky osoby, ktorých pobyt v Japonsku je dlhší ako 1 rok. Výnimkou sú osoby so štatútom “diplomat,” “official,” “temporary visitor,” alebo “short stay”.Prihlásiť sa do NHI poisťovne je možné až po registrácii miesta bydliska v Japonsku a obdržaní ID karty cudzinca (Certificate of the Alien Registration) na príslušnom mestskom úrade. Výška zdravotného poistenia, sa vyratáva na základe výšky miestnej dane (resident's tax), ktorú je cudzinec v Japonsku povinný uhrádzať a tiež počtu členov rodiny. Poisťovňa NHI uhrádza 70% všetkých nákladov na lieky a liečenie poistenca.
 

Klimatické podmienky

Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

štyri ročné obdobia, jar – trvá od marca do mája, prevažne slnečné počasie, teploty okolo 20°C leto – horúce, náročné, vysoká vlhkosť vzduchu – 80-90%, teploty okolo 35-40°C jún-júl – obdobie dažďov, prší skoro každý deň. Jeseň – trvá od októbra do novembra, prevažne slnečné počasie, teploty okolo 20°C zima – mierna, december-február, teploty okolo 0°C, najviac slnečných dni v roku.

Súčasťou štandardného vybavenia bytových, administratívnych, hotelových a ďalších bytových a nebytových priestorov v Japonsku sú klimatizačné zariadenia, ktoré v zimnom období slúžia na kúrenie, čo je značne energeticky náročné a drahé. Domy a byty v Japonsku okrem najnovších budov nie sú zateplené, majú len jedno-tabuľové okná s hliníkovými rámami. Centrálne vykurovanie sa využíva iba na severe Japonska, na ostrove Hokkaido, kde sú aj zateplené domy po vzore škandinávskych krajín.
 

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Japonsko je
29. apríl
Deň Šówa
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január pondelok Nový rok
10. január streda Deň osláv dospelosti
11. február nedeľa Sviatok založenia štátu
23. február piatok Narodeniny cisára
23. marec sobota Deň jarnej rovnodennosti
29. apríl pondelok Deň Šówa
29. apríl pondelok Zlatý týždeň
3. máj piatok Deň ústavy
4. máj sobota Deň zelene 
5. máj nedeľa Zlatý týždeň
5. máj nedeľa Deň detí
18. júl štvrtok Deň mora
11. august nedeľa Deň hôr
19. september štvrtok Deň úcty k starším
23. september pondelok Deň jesennej rovnodennosti
10. október štvrtok Deň športu
3. november nedeľa Deň kultúry
23. november sobota Deň vďakyvzdania práci
Dôležité telefónne čísla
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

Predvoľba krajiny: +81; 
Požiarnici, záchranná služba a prvá pomoc: 119
Polícia: 110
Japan HelpLine: 0120-46 1997 – bezplatné 24-hod. volanie v naliehavých situáciách, pomoc v AJ Tokyo English Life: 03-3264 4347 – pomoc v AJ v Tokiu
 

Rady a odporúčania
Aktualizované 04.05.2022
Publikované 02.05.2022

Odporúčame štandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.

V prípade, že chce cudzinec vstúpiť na územie Japonska za účelom vykonávania iných aktivít, než sú uvedené vyššie, ako aj v prípade dlhodobého pobytu nad 90 dní, je potrebné získať diplomatické vízum, služobné vízum, pracovné vízum, všeobecné vízum, alebo špecifické vízum. Žiadateľ o vízum musí osobne navštíviť veľvyslanectvo, alebo konzulát Japonska. Bližšie informácie je možné nájsť na nasledovnej webovej stránke Veľvyslanectva Japonska v Bratislave. Vo vyššie uvedených prípadoch sa odporúča pred požiadaním o vízum požiadať o vystavenie tzv. Certificate of Eligibility v Japonsku.
 


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.



Správy

Štátny tajomník zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok prijal 13. februára 2024 v Bratislave veľvyslanca Japonska Yasuhira Kawakamiho. Obaja partneri vyjadrili záujem o pokračovanie v intenzívnom politickom dialógu v rámci potvrdenia pozitívnej dynamiky a významu slovensko-japonských vzťahov.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Marek Eštok sa 2. februára 2024 zúčastnil na v poradí treťom Indo-tichomorskom fóre Európskej únie v Bruseli.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Juraj Blanár privítal 12. januára 2024 v Bratislave na nástupnej návšteve japonského veľvyslanca na Slovensku Yasuhira Kawakamiho. Témou stretnutia bol najmä dôraz na posilnenie a rozvoj ekonomického potenciálu slovensko-japonských vzťahov.


Japonsko

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Japan
Oficiálny názov Japonsko
Oficiálny anglický názov Japan
Zaužívaný názov Japonsko
Miestny názov krajiny Nippon-koku日本国
Svetadiel Ázia
Hlavné mesto Tokio
Anglický názov hlavného mesta Tokyo
Miestny názov hlavného mesta Tōkyō 東京
Názov meny Japonský jen
Medzinárodná skratka meny JPY
Telefónna predvoľba +81
Úradné jazyky Japonský
Časové pásmo +0900
Internetová doména .jp
Medzinárodná poznávacia značka JP
Zem. dĺžka hl. mesta 139.75945
Vznik štátu 11.2. 660 p.n.l.
Štátne zriadenie Konštitučná monarchia

Oficiálna vládna stránka

Ministry of Foreign Affairs of Japan

Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 3.2.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tokiu

2-11-33, Moto-Azabu, Minato-ku, 106-0046 Tokio
Telefón
+81 334512200
Fax
+81 334512244
Email

všeobecný email

Email konzulárneho oddelenia

email pre konzulárne otázky (poskytovanie služieb)

Núdzová linka
+819096892000

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi. Pre bežné konzulárne otázky nás kontaktujte emailom na: cons.tokyo@mzv.sk

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tokiu

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Publikované 12.05.2022
Dátum Popis
2019 Pracovná návšteva prezidentky SR Zuzany Čaputovej v Japonsku
2019 Pracovná návšteva ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka vecí v Japonsku
2019 Oficiálna návšteva premiéra Japonska Shinza Abeho na Slovensku
2019 Pracovná návšteva štátneho tajomníka Vojtecha Ferencza v Japonsku
2019 Pracovná návšteva ministra hospodárstva Petra Žigu v Japonsku
2019 Parlamentný námestník ministra hospodárstva, obchodu a priemyslu Shuji Miyamoto v SR
2019 Parlamentný námestník ministra zahraničných vecí Shinichi Nakatani navštívil SR
2018 Štátny minister hospodárstva, obchodu a priemyslu Yoshihiro Seki navštívil SR
2017 Štátny minister zahraničných vecí Kazuyuki Nakane navštívil SR
2017 Pracovná návšteva ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka vecí v Japonsku
2017 Pracovná návšteva štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Ivana Korčoka v Japonsku
2016 Pracovná návšteva ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka vecí v Japonsku
2016 Pracovná návšteva ministra hospodárstva Petra Žigu v Japonsku
2016 štátny minister zahraničných vecí Yoji Muto navštívil SR
2015 Pracovná návšteva podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka v Japonsku
2013 Pracovná návšteva podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka v Japonsku
2013 Ich cisárske výsosti princ a princezná Akishino navštívili SR
2012 Oficiálna návšteva prezidenta Ivana Gašparoviča v Japonsku
2012 Pracovná návšteva podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Miroslava Lajčáka v Japonsku
2012 Pracovná návšteva ministra hospodárstva Tomáša Malatinskeho v Japonsku
2012 Pracovná návšteva ministra financií Petra Kažimíra v Japonsku
2011 Parlamentný námestník ministra zahraničných vecí Kazuyuki Hamada navštívil SR
2011 Vyšší námestník ministra zahraničných vecí Katsuhito Asano navštívil SR
2009 Pracovná návšteva ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka vecí v Japonsku
2007 Pracovná návšteva ministra zahraničných vecí SR Jána Kubiša vecí v Japonsku
2007 Minister zahraničných vecí Taro Aso navštívil SR
2006 Pracovná návšteva ministra životného prostredia Lászla Mikulosa v Japonsku
2006 Parlamentný tajomník Japonskej obrannej agentúry Jiro Aichi navštívil SR
2006 Parlamentný tajomník pre pôdu, infraštruktúru a dopravu Masatoshi Isida navštívil SR
2006 Minister pôdohospodárstva, infraštruktúry a dopravy Kazuo Kitagawa navštívil SR
2005 Pracovná návšteva predsedu vlády Mikuláša Dzurindu v Japonsku
2005 Pracovná návšteva ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana v Japonsku
2003 Vyšší námestník ministra zahraničných vecí Tetsuro Yano navštívil SR
2003 Pracovná návšteva štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí Jozefa Berényiho v Japonsku
2002 Pracovná návšteva ministra dopravy, pôšt a telekomunikácií Jozefa Macejka v Japonsku
2001 Predseda Snemovne reprezentantov Tamisuke Watanuki navštívil SR
2000 Pracovná návšteva ministra zahraničných vecí Eduarda Kukana v Japonsku
2000 Pracovná návšteva predsedu Národnej rady Jozefa Migaša v Japonsku
2000 Štátny tajomník pre zahraničné veci Katsuhito Asano navštívil SR
2000 Jej cisárska výsosť princezná Sayako navštívila SR

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

V dňoch 5. - 8. marca 2024 sa v Tokiu uskutočnil v poradí už 49. ročník najväčšieho veľtrhu zameraného na potraviny a nápoje v Ázii - FOODEX JAPAN.

Veľvyslanectvo SR v Tokiu v spolupráci so Slovenskou agentúrou pre rozvoj investícií a obchodu (SARIO) zorganizovalo 12. septembra v Tokiu investičný seminár pod názvom „Developing your business in Slovakia“.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tokiu informuje o možnosti pre malé a stredné podniky, ako aj pre startupy zapojiť sa do nasledovných aktivít organizovaných zo strany EU-Japan Centre for Industrial Cooperation.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tokiu informuje o konaní 49. ročníka jedného z najväčších veľtrhov zameraných na potraviny a nápoje v Ázii - FOODEX JAPAN 2024, ktorý sa uskutoční od 5. do 8. marca 2024 v Tokiu.

Štátny tajomník Ministerstva Hospodárstva SR Peter Švec uskutočnil v dňoch 10. – 14. apríla 2023 pracovnú návštevu Japonska.

Ekonomické informácie o teritóriu
Japonsko - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 568.7 kB, 6.10.2023, 415 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Japonsko - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 568.7 kB, 6.10.2023, 415 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

V dňoch 5. - 8. marca 2024 sa v Tokiu uskutočnil v poradí už 49. ročník najväčšieho veľtrhu zameraného na potraviny a nápoje v Ázii - FOODEX JAPAN.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tokiu informuje o možnosti pre malé a stredné podniky, ako aj pre startupy zapojiť sa do nasledovných aktivít organizovaných zo strany EU-Japan Centre for Industrial Cooperation.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tokiu informuje o konaní 49. ročníka jedného z najväčších veľtrhov zameraných na potraviny a nápoje v Ázii - FOODEX JAPAN 2024, ktorý sa uskutoční od 5. do 8. marca 2024 v Tokiu.

Dňa 7. marca 2023 bol v Tokiu otvorený jeden z najväčších veľtrhov zameraných na potraviny a nápoje v Ázii - FOODEX JAPAN 2023.

Japonsko - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 568.7 kB, 6.10.2023, 415 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Roman Hauser
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tokiu
Email roman.hauser@mzv.sk
Funkcia ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Galéria Okura s podporou Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Tokiu usporiadala 16. decembra 2023 v meste Gotemba tradičný vianočný koncert.

V Tokiu, Jokohame a Akite sa od 2. do 8. júla 2023 sa uskutočnilo päť mimoriadne úspešných koncertných vystúpení Slovenskej filharmónie pod taktovkou šéfdirigenta Daniela Raiskina a stáleho hosťujúceho dirigenta Leoša Svárovského.

Pod záštitou Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Japonsku sa 8. júna 2023 v Sendai pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky uskutočnil koncert Artway duo slovenského huslistu Henricha Tatara s pianistkou Junko Kinoshita pod názvom From My Homeland With Heart.

Pod záštitou Veľvyslanectva Slovenskej republiky v Japonsku bola 19. mája 2023 v Niigate slávnostne otvorená unikátna medzinárodná výstava ľudového umenia pod názvom „Stories Drawn in Thread: Embroidery, Illustration, and Fashion“.

Štátny minister zahraničných vecí Japonska Kenji Yamada odovzdal 15. mája 2023 na slávnostnom zhromaždení v Tokiu koncertnému majstrovi Ľudovítovi Kantovi vysoké japonské štátne vyznamenanie Rád vychádzajúceho slnka, ktoré mu udelil japonský cisár Naruhito za jeho mimoriadne zásluhy pri prehlbovaní priateľských vzťahov medzi Japonskom a Slovenskom.

Popredný slovenský huslista Henrich Tatar s manželkou a pianistkou Junko Kinoshita vystúpili 12. mája 2023 v Tokiu v koncertnej sále Hachioji pri príležitosti 30. výročia vzniku Slovenskej republiky.

Výhercovia vedomostnej súťaže z oblasti biológie z gymnázií z Vrbového a Trenčína sa od 20. marca do 20. apríla 2023 zúčastnili na prírodovedeckom stredoškolskom projekte BARS2 v dôležitých japonských paleontologických náleziskách v prefektúrach Fukuj a Išikawa.

Významný japonský slovakista profesor Susumu Nagayo v rámci stretnutia na Veľvyslanectve Slovenskej republiky v Tokiu 18. apríla 2023 prezentoval svoju knihu Československé légie a Japonsko 1918-1920.

Japonská federácia kanoistiky usporiadala 15. októbra 2022 v areáli vodných športov Edogawa prvý ročník kanoistickej súťaže mladých športových nádejí o ceny olympijského medailistu Takuja Hanedu.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Tokiu usporiadalo 10. októbra 2022 spomienkové stretnutie venované Milanovi Rastislavovi Štefánikovi.


Back To Top