Madagaskar

Vlajka Madagaskaru

Madagaskar

Antananarivo - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Podmienky vstupu
Aktualizované 01.08.2022
Publikované 28.07.2022

Občania Slovenskej republiky potrebujú pre vstup do krajiny platný cestovný pas, vízum, spiatočný cestovný lístok a potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici pri ceste z infikovanej oblasti: 

AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda. 

LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guayana, Guayana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela. 

  

Slovenskí občania môžu požiadať o vízum pred vstupom do krajiny na ktoromkoľvek zastupiteľskom úrade Madagaskaru.  

K žiadosti o vízum je potrebné predložiť platný cestovný pas, vyplniť žiadosť o vízum, predložiť 1 fotografiu pasového formátu a kópiu plánu cesty, ktorú vyhotoví cestovná kancelária.  

Adresy veľvyslanectiev Madagaskaru vo svete možno získať na internetovej stránke www.embassy.org/madagascar, e-mail malagasy@embassy.org.

Cestovanie s deťmi
Publikované 28.07.2022

Maloleté deti, cestujúce na Madagaskar musia mať pri sebe, okrem platného cestovného pasu, rodný list s prekladom do anglického/francúzskeho jazyka a notársky overený súhlas jedného z rodičov v anglickom/francúzskom jazyku (v prípade, že necestujú s oboma rodičmi). 

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 4243 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 4476 stiahnutí
Stiahnuť
COVID-19
Publikované 28.07.2022

Podmienky vstupu do krajiny

Madagaskar pozastavil až do odvolania všetky bežné medzinárodné a súkromné lety. V madagaskarských prístavoch momentálne nie je dovolené kotviť výletné lode.

 

Ak máte oprávnenie vstúpiť na Madagaskar, je potrebný negatívny test na COVID-19 nie starší ako do 72 hodín pred plánovaným vstupom do krajiny. Pri príchode je povinná 8-dňová karanténa v určenom hoteli, test na COVID-19 pri prílete na medzinárodné letisko Ivato a znova na konci karanténneho obdobia. Ak je test pozitívny, budete musieť zostať v karanténe ďalších 14 dní a môže sa od vás vyžadovať, aby ste sa liečili v štátnom zariadení.

 

Podmienky tranzitu a odchodu

Tranzit cez Madagaskar nie je povolený.

 

Cestovanie v rámci krajiny

Je potrebné dodržiavať všetky dodatočné kontrolné opatrenia zavedené úradmi, a to aj na mestských kontrolných stanovištiach a medzinárodnom letisku Ivato. Pred odletom na vnútroštátnych letoch je potrebné na letisku absolvovať test na antigén COVID-19.

 

Opatrenia v krajine

Núdzový stav bol 8. augusta predĺžený o ďalších 15 dní. Na všetkých verejných miestach vrátane obchodov, parkov a ulíc je povinné nosiť ochrannú masku. Vnútorné zhromaždenia sú obmedzené na 400 ľudí, vonkajšie stretnutia nie sú nijako obmedzené. 

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Publikované 28.07.2022

Madagaskar je frankofónnou krajinou pri juhovýchodnom pobreží Afriky s unikátnymi prírodnými krásami a endemickou flórou i faunou. Napriek geografickej a politickej blízkosti k africkému kontinentu, Madagaskar nie je typickou africkou krajinou, napriek kultúrnemu dedičstvu Ázie nie je ani ázijskou krajinou a napriek koloniálnej minulosti pod francúzskou vládou nie je ani európsky.  

Unikátnosť prírodného bohatstva a kultúrne dedičstvo ostrova vytvára predpoklady pre jeho atraktívnosť ako turistická destinácia. Madagaskar však ekonomicky patrí medzi najchudobnejšie krajiny sveta a z hľadiska infraštruktúry nie je na masy turistov ani zďaleka pripravený. Preto treba pri ceste na ostrov rátať s viacerými nedostatkami či problémami. 

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Publikované 28.07.2022

Pri vstupe do krajiny je potrebné deklarovať dovážané valuty. Limitovaný je dovoz tabakových výrobkov (500 ks cigariet) a alkoholických nápojov (1 fľaša), pri vstupe do krajiny sa deklarujú videokamery. 

Prísna legislatíva existuje v oblasti vývozu z krajiny. Vyvážať akékoľvek rastliny a živé zvieratá (vrátane vtáčích vajec a ich škrupín) je možné len na základe špeciálneho povolenia ministerstva poľnohospodárstva; výnimku tvorí korenie v malom množstve. Vývoz kultúrnych pamiatok a umeleckých diel povoľuje ministerstvo kultúry. Vývoz nazbieraných minerálov (drahokamov a polodrahokamov) vo väčšom množstve musí povoliť ministerstvo baníctva. Ak boli vyvážané veci riadne zakúpené, je nutné predložiť doklad o kúpe 

Info pre motoristov
Publikované 28.07.2022

Vzhľadom na to, že v krajine je vysoký počet zvierat pohybujúcich sa voľne po vozovke a kvôli väčšinou nízkej kvalite vozoviek, odporúčame motoristom vyhýbať sa cestovaniu po zotmení a v noci. 

Bezpečnostná situácia
Publikované 28.07.2022

Bezpečnostná situácia na Madagaskare je inak stabilizovaná, problémom je vysoká kriminalita a nevyhovujúce služby poskytované miestnymi cestovnými kanceláriami. Bežné sú krádeže osobných vecí, dokladov a peňazí, preto je vhodné mať pri sebe iba kópie cestovných dokladov a originály uschovať v hotelovom trezore. 

V posledných rokoch sa vo veľkých mestách a turistických centrách rozšírila prostitúcia, ku ktorej sú mladé ženy nútené najmä z ekonomických dôvodov. Madagaskarská vláda prijala veľmi prísne zákony proti sexuálnemu zneužívaniu detí (do 14 rokov), kde za porušenie zákona hrozí až 10 rokov odňatia slobody. AIDS zatiaľ nie je na ostrove taký rozšírený ako v ostatných afrických krajinách. 

Verejným zhromaždeniam, zvlášť keď hrozí policajný zásah, je lepšie sa vyhnúť. Fotografovať a natáčať ozbrojené sily a niektoré citlivé miesta ako sú vládne budovy alebo mosty je výslovne zakázané. Fotografovanie a filmovanie ľudí je lepšie dohodnúť si vopred (a počítať so symbolickým bakšišom pre "objekt") a po prípadnom prejavenom nesúhlase radšej nepokračovať. 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Aktualizované 28.07.2022
Publikované 28.07.2022

Medzinárodné letisko v Antananarive má spojenie s Juhoafrickou republikou a Parížom. V krajine je ďalších 53 miestnych letísk. Je tu rozšírená železničná a cestná sieť (autobusová doprava) a taxislužba. Cesty sú len zriedkakedy dobré a hlavne v období dažďov a tesne po ňom je pred cestou do vnútrozemia potrebné overiť zjazdnosť. Aj väčšina miestnych železníc je v zlom stave. Medzinárodné námorné prístavy (Antsiranana, Toliara, Toamasina) zabezpečujú ďalšie spojenie ostrova so svetom. 

Zdravotná  starostlivosť

Publikované 28.07.2022

Zdravotná starostlivosť je na veľmi nízkej úrovni s výnimkou súkromných zariadení. Pri návšteve zdravotníckeho zariadenia sa vopred vyžaduje platba v hotovosti. Krajina trpí nedostatkom kvalifikovaných lekárov i zdravotníckeho personálu a pretrváva nedostatok základných liekov. Pred cestou sa preto odporúča uzatvoriť medzinárodné zdravotné poistenie s eventuálnou možnosťou transportu do Juhoafrickej republiky či Austrálie. Pri vstupe do krajiny z oblastí (krajín) zamorených žltou zimnicou a cholerou sa vyžaduje potvrdenie o očkovaní v medzinárodnom očkovacom preukaze. 

 
Hrozí značné riziko nákazy maláriou v pobrežných oblastiach a v tropických lesoch, rovnako vo vysokohorských vnútrozemských oblastiach a v meste Antananarivo. Odporúča sa chemoprofylaxia na báze mefloquínu. Vyskytuje sa možnosť nákazy na črevné ochorenia a hepatitídu typu A. V niektorých lokalitách (sladkovodné vodné nádrže, rieky, stojace vody ) hrozí nebezpečenstvo nákazy bilharziou. 

Tečúcu vodu je nutné prevárať a filtrovať, ovocie a zeleninu dôkladne umývať alebo olúpať, mäso intenzívne variť. Vyhýbať sa ľadu do nápojov aj pouličnej zmrzline, pri kúpe balenej vody kontrolovať neporušenosť uzáveru fľaše. 

 Vzhľadom na každoročný výskyt epidémie moru v krajine, odporúčame návštevníkom, aby sa pred cestou na Madagaskar informovali o aktuálnych zdravotných rizikách na webových stránkach Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), prípadne kontaktovali Veľvyslanectvo Madagaskaru v Moskve. 

Klimatické podmienky

Publikované 28.07.2022

Tropické podnebie pozdĺž pobrežia, mierne vo vnútrozemí, zrážkové na juhu. 

Obdobie dažďov trvá približne od novembra do marca a na vysočinách v strede ostrova môžu teploty v tomto čase klesnúť až pod 10°C. Tropické búrky a cyklóny ohrozujú ostrov celoročne, ale najmä v januári a februári. Najohrozenejšie je východné pobrežie, avšak zasiahnuté môže byť aj hlavné mesto.

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Madagaskar je
25. december
Prvý sviatok vianočný
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január nedeľa Nový rok
29. marec streda Deň martýrov
10. apríl pondelok Veľkonočný pondelok
1. máj pondelok Sviatok práce
3. máj streda Eid al-Fitr
26. máj piatok Deň nanebovstúpenia
6. jún utorok Svätý pondelok
26. jún pondelok Deň nezávislosti
10. júl pondelok Eid Al Adha
15. august utorok Deń nenebovzatia
1. november streda Sviatok všetkych svätých
25. december pondelok Prvý sviatok vianočný
Dôležité telefónne čísla
Publikované 28.07.2022

polícia: 17 

požiarna služba: 18 

záchranná služba: 22 200 40

Rady a odporúčania

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy


Madagaskar

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Madagascar
Oficiálny názov Madagaskarská republika
Oficiálny anglický názov Republic of Madagascar
Zaužívaný názov Madagaskar
Miestny názov krajiny République de Madagascar
Svetadiel Afrika
Hlavné mesto Antananarivo
Anglický názov hlavného mesta Antananarivo
Miestny názov hlavného mesta Antananarivo
Názov meny ariary (5 iraimbilanja)
Medzinárodná skratka meny MGA
Telefónna predvoľba + 261
Úradné jazyky francúzsky, malgašský
Časové pásmo +0200
Internetová doména .mg
Medzinárodná poznávacia značka MG
Zem. dĺžka hl. mesta 47.52558
Zem. šírka hl. mesta -18.91001
Vznik štátu 26.06.1960
Štátne zriadenie republika

Oficiálna vládna stránka

https://presidence.gov.mg/

Webová stránka ministerstva

www.madagascar-diplomatie.net

Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 16.02.1996

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii

930 ARCADIA Street, Arcadia 0083, Pretoria
Telefón
+27 123422051
Email konzulárneho oddelenia
Núdzová linka
+27833041599

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Pretórii

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Ekonomické informácie o teritóriu
Obstarávanie a tendre
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top