Malajzia

Vlajka Malajzii

Malajzia

Kuala Lumpur - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou

Od 1. augusta 2022 môžu všetci cestujúci vstúpiť do Malajzie bez ohľadu na stav očkovania proti ochoreniu COVID-19 a nevyžaduje sa od nich preukázanie výsledkov testu na COVID-19 či už pred odchodom alebo po príchode do krajiny. Rovnako nie je potrebné vykonať karanténu po príchode...


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Od 1. augusta 2022 môžu všetci cestujúci vstúpiť do Malajzie bez ohľadu na stav očkovania proti ochoreniu COVID-19 a nevyžaduje sa od nich preukázanie výsledkov testu na COVID-19 či už pred odchodom alebo po príchode do krajiny. Rovnako nie je potrebné vykonať karanténu po príchode...

Podmienky vstupu
Publikované 31.05.2022

Nižšie uvedené informácie platia za normálnych okolností. Z dôvodu pandémie COVID-19 došlo k zmene režimu. Aktuálne informácie o zavedených opatreniach a podmienkach vstupu v súvislosti s  pandémiou môžete nájsť na webovej stránke slovenského veľvyslanectva v Jakarte.
 
Medzi Slovenskou republikou a Malajziou platí bezvízový styk pre všetky druhy cestovných pasov. Jednorazový bezvízový pobyt občanom SR na území Malajzie je povolený na obdobie maximálne 90 dní s tým, že celková dĺžka pobytu v priebehu kalendárneho roka nesmie prekročiť dohromady 180 dní bez ohľadu na počet vstupov do krajiny.

Cestovný pas pri vstupe do Malajzie musí byť platný minimálne ešte 6 mesiacov po plánovanom ukončení pobytu v Malajzii.

Cestovanie s deťmi
Publikované 31.05.2022

Deti musia mať platný cestovný doklad (pas/občiansky preukaz), v prípade, že necestujú s oboma rodičmi odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 3876 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 4118 stiahnutí
Stiahnuť
COVID-19
Aktualizované 29.03.2023
29.03.2023
Doplnený odkaz na colný formulár K7.
Publikované 16.06.2022

Podmienky vstupu do krajiny

Od 1. augusta 2022 môžu všetci cestujúci vstúpiť do Malajzie bez ohľadu na stav očkovania proti ochoreniu COVID-19 a nevyžaduje sa od nich preukázanie výsledkov testu na COVID-19 či už pred odchodom alebo po príchode do krajiny. Rovnako nie je potrebné vykonať karanténu po príchode.

Cestujúcim sa odporúča stiahnuť a aktivovať si aplikáciu MySejahtera preferenčne pred príchodom do Malajzie, aby ju mohli využívať počas pobytu v Malajzii, predovšetkým pri vstupe do vnútorných priestorov. Pri vstupe do krajiny je potrebné predložiť vyplnený colný formulár K7.

Cestujúci, u ktorých sa počas pobytu v Malajzii vyvinú príznaky COVID-19, by sa mali otestovať a ak sa zistí, že majú pozitívny test na COVID-19, musia podstúpiť 7-dňovú izoláciu prostredníctvom príkazu na domáce sledovanie (Home Surveillance Order-HSO).

Jednotlivci môžu byť prepustení z izolácie 4., 5. alebo 6. deň, keď sú asymptomatickí a budú mať negatívny výsledok RTK Ag testu pod dohľadom registrovaného lekára. Prepustenie na 7. deň nevyžaduje žiadny detekčný test na COVID-19.

Počas pobytu v Malajzii je potrebné praktizovať preventívne opatrenia v súvislosti s COVID-19.

Cestovné poistenie pokrývajúce liečbu COVID-19 už nie je podmienkou pre vstup do krajiny. 

Deti musia byť sprevádzané dospelou osobou.   

Cestujúci s pozitívnym výsledkom a vážnymi symptómami sú povinní absolvovať liečbu vo vybranom zdravotníckom zariadení. V prípade žiadnych symptómov, resp. miernejšieho priebehu choroby je potrebné vyplniť informácie v aplikácii MySejahtera, sledovať pokyny z nej a absolvovať 7 až 10-dňovú domácu karanténu (v prípade negatívneho výsledku COVID-19 testu na 4. deň môže byť osoba prepustená z karantény). 

Informácie na webovej stránke Imigračného úradu

 

Podmienky zotrvania v krajine, tranzit a odchod

Na plne zaočkované osoby sa vzťahujú len obmedzené reštrikcie. 

Pred návštevou imigračného úradu je nutné si rezervovať stretnutie. 

Rezervácia stretnutia na webovej stránke imigračného úradu Malajzie

Občania SR, ktorí majú v Malajzii povolenie na dlhodobý pobyt, ktorého platnosť skončila pred alebo počas karanténnych obmedzení, majú možnosť kontaktovať miestne imigračné úrady a pobyt si predĺžiť.

V prípade dodatočných otázok je potrebné priamo kontaktovať imigračný úrad prostredníctvom online otázkového systému, emailom: pls_g@imi.gov.my alebo call centrum (MyCGG): 03-8000-8000.

Na medzinárodnom letisku Kuala Lumpur je možný tranzit iba v rámci toho istého terminálu (je potrebné predložiť letenku do nasledujúcej destinácie a jeho dĺžka je maximálne 24 hodín). Tranzit, ktorý si vyžaduje prechod cez imigračnú kontrolu, vyzdvihnutie batožiny alebo pohyb medzi dvoma terminálmi Kuala Lumpur - KLIA a KLIA2, nie je možný, pokiaľ nespĺňate všeobecné požiadavky na vstup do krajiny uvedené vyššie.  

 

Opatrenia v krajine

V jednotlivých regiónoch Malajzie sú platné rôzne stupne karanténnych opatrení na obmedzenie pohybu. V krajine je od začiatku septembra 2022 dobrovoľné nosenie rúšok. Povinné je naďalej v zdravotníckych zariadeniach, vo vnútri niektorých budov a vo verejnej doprave.

Na vstup do východomalajzijských štátov Sabah a Sarawak, ktoré majú vlastnú autonómiu je vopred nutné kontaktovať regionálny Imigračný úrad Sabahu (crisis@sabah.gov.my) alebo Sarawaku.

Odporúčame dôkladne si preveriť u konkrétneho prepravcu podmienky prepravy a vstupu do oblasti, keďže tie sa spravidla líšia. 

Malajzijská vláda prijala rozhodnutie, že aj cudzinci s pobytom v krajine (diplomati, študenti, rodinní príslušníci malajzijských občanov, zahraniční pracovníci a držitelia preukazov UNHCR) budú mať možnosť bezplatne sa zaočkovať proti COVID-19. Ich registrácia je možná prostredníctvom:

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Publikované 31.05.2022

K turistickým sezónam v Malajzii: Prímorské turistické destinácie v Malajzii sú v letnom období prístupné na západnom i východnom pobreží Malajzijského polostrova. Východné pobrežie má monzúnové obdobie v období október – marec, kedy sú letoviská hlavne na ostrovoch v tejto oblasti zatvorené. Pred cestou do oblasti ostrova Sipadan v štáte Sabah za účelom šnorklovania a potápania je potrebné vedieť, že počet turistov je v tejto oblasti regulovaný a cestu do tejto oblasti vrátane ubytovania je potrebné si dopredu zabezpečiť cez turistické kancelárie.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Publikované 31.05.2022

Pri vstupe do krajiny si návštevník môže doviezť za účelom osobnej spotreby na osobu 1 liter alkoholu, 200 cigariet, potraviny do hodnoty cca 20 USD, ostatné položky do hodnoty cca 100 USD. Za pašovanie drog hrozí v krajine najvyšší trest - trest smrti! Rôzne obmedzenia sa týkajú i vývozu z Malajzie rôznych tovarov a rôznych druhov fauny a flóry. S cieľom zistenia dovozných a vývozných obmedzení odporúčame navštíviť stránku www.customs.gov.my.

Info pre motoristov
Publikované 31.05.2022

V Malajzii sa jazdí v ľavom jazdnom pruhu. Častokrát je prítomné nedodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Pre veľké aglomerácie a husto osídlené oblasti sú typické dopravné zápchy, takže je potrebné rátať s veľkými časovými stratami. Dopravné značenie je v Malajzii v súlade s medzinárodným dopravným značením. Na trojprúdovej rýchlostnej ceste môžete zostať v strednom pruhu pri jazde konštantnou rýchlosťou alebo pri nepredbiehaní. Vo všeobecnosti je povolená rýchlosť v meste vždy medzi 60 km/h – 80 km/h, ale keď ste na severojužnej diaľnici, sa môže rýchlosť pohybovať od 90 do 110 km/h. Po cestách jazdí množstvo motocyklistov čo je potrebné zohľadniť aj pri šoférovaní. Ostražitý je potrebné byť na semaforoch, križovatkách a tiež pri vjazde do zákruty alebo zo zákruty. Pri jazde treba mať zapnuté bezpečnostné pásy a dodržiavať rýchlostné limity.

Bezpečnostná situácia
Publikované 31.05.2022

Malajzia patrí medzi politicky stabilné štáty Juhovýchodnej Ázie. Je bezpečnou krajinou bez prejavov extrémizmu voči zahraničným turistom. Je multietnickou spoločnosťou, kde žijú komunity malajského, čínskeho a indického etnika.

Na pobreží východného Sabahu a priľahlých ostrovoch došlo v minulosti k viacerým prípadom únosov zahraničných turistov. Z dôvodu pretrvávajúceho rizika únosov odporúčame vyvarovať sa ciest do tejto oblasti. 

Riziko teroristického útoku po teroristických útokoch v júni 2016 v Kuala Lumpur (8 zranených, prívrženci IS) je latentne prítomné. V regióne JVÁ pôsobia skupiny islamských extrémistov, ako aj viaceré teroristické a separatistické skupiny. Cieľmi teroristických skupín sú verejné miesta a miesta nočného života, preto je potrebné byť obozretný a dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti. 

Počas cesty do Malajzie je však potrebné venovať zvýšenú pozornosť vreckovým zlodejom, pretože v poslednej dobe sa množia prípady okradnutí v mestách i letoviskách. Treba venovať dostatočnú pozornosť bezpečnému noseniu príručných tašiek, na ktoré sa zameriavajú „motorkári“, ktorí strhávajú kabelky najmä z pliec žien, ale aj odkladaniu príručných tašiek v reštauráciách, ktoré sú predmetom záujmu „zlodejov- bežcov“. Prípady okradnutia treba nahlásiť na najbližšej policajnej stanici a vypýtať si policajnú správu. 

V prípade núdze poskytne konzulárnu pomoc a vydanie náhradného cestovného dokladu v Kuala Lumpur jeden z rezidentných zastupiteľských úradov členských krajín EÚ. Peňažnú výpomoc zo SR je možné realizovať prostredníctvom Western Union, ktorá má v Malajzii svoje pobočky. V prevažnej väčšine obchodov a turistických zariadení je možné platiť kreditnou kartou.
 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 31.05.2022

Malajzia má v rámci juhovýchodnej Ázie najlepšie vybudovanú dopravnú sieť. Najmä na jej pevninskej časti sa dá pohodlne a bezpečne cestovať všetkými dostupnými prostriedkami hromadnej dopravy (vlaky, diaľkové autobusové linky, letecké linky). Na pevninskej časti je hustá sieť diaľnic, ktoré sú udržiavané vo výbornom stave. Hlavná diaľničná tepna (800km) vedie severojužným smerom a spája thajské hranice so Singapurom, iná diaľničná tepna vedie priečne z Gemasu do Kota Bharu. 

Po krajine sa dá pohodlne cestovať diaľkovými autobusmi s klimatizáciou, v Sabahu a Sarawaku miniautobusmi a riečnymi loďami. Štáty Sabah a Sarawak na ostrove Borneo majú menej rozvinutú cestnú sieť. Väčšina ciest nie je diaľničného typu a železnice až na výnimku niekoľkých kilometrov neexistujú. V Malajzii je 5 medzinárodných letísk a niekoľko vnútroštátnych letísk, kde operujú 3 malajzijské letecké spoločnosti. Medzi pevninskou a ostrovnou častou Malajzie nie je osobná lodná doprava.
 

Zdravotná  starostlivosť

Publikované 31.05.2022

V hlavnom meste a väčších mestách je niekoľko nemocníc so zdravotnou starostlivosťou na vysokej úrovni. Zdravotné ambulancie sú vybavené modernou diagnostickou technikou, doktori sú v prevažnej miere absolventi austrálskych, amerických alebo európskych univerzít, všetci ovládajú anglický jazyk. To isté platí aj o stomatologických ambulanciách. 

Upozornenie:
Aktuálne informácie o odporúčaných očkovaniach pri cestách do Malajzie je možné nájsť na oddeleniach cudzokrajných chorôb. Je vhodné nechať sa zaočkovať proti hepatitíde typu A, brušnému týfusu a tetanu. Malária hrozí prevažne džungľovitých oblastiach.

V Malajzii dochádza v posledných rokoch k zvýšenému výskytu horúčky Dengue, ktorá sa šíri špecifickým druhom komárov. Epicentrá výskytu sú v štátoch Perlis, Pahang, Sabah, Sarawak, Malacca, Kedah, Negri Sembilan, Terengganu, v hlavnom meste Kuala Lumpur, najmä však v okolitom štáte Selangor. Odporúčame používať rôzne repelenty a podľa možnosti vyhýbať sa pobytu vonku medzi piatou a ôsmou hodinou večer, kedy hrozí uštipnutie týmito komármi. Malajzia prísne monitoruje šírenie chrípky H1N1. Vzhľadom na tropické podnebie s vysokými teplotami a vlhkosťou vzduchu je potrebné dodržiavať pitný režim. Odporúčame piť fľaškovanú vodu z obchodov, voda z vodovodných rozvodov je vhodná len pre hygienické potreby. Zdravotná starostlivosť v Malajzii je na štandardnej úrovni, takmer na všetkých poliklinikách a nemocniciach sa dá dohodnúť v anglickom jazyku.
 

Klimatické podmienky

Publikované 31.05.2022

Malajzia má tropické horúce a vlhké podnebie. Teploty sa celoročne pohybujú v rozmedzí 26-32°C v nížinách, na vysočinách dokážu klesnúť na 16°C, vlhkosť dosahuje 90%. Priemerné ročné zrážky sú 2500 mm, dažde sú krátke, ale silné a rýchle. Malajzia má monzúnovú klímu, východné pobrežie malajzijského polostrova a štáty Sabah a Sarawak na ostrove Borneo majú dažďové obdobie október – február, západná časť malajzijského polostrova v období september – december. Tieto klimatické cykly sú však v posledných rokoch narušené rôznymi atmosferickými vplyvmi a globálnym otepľovaním.

Štátne sviatky
Dôležité telefónne čísla
Publikované 31.05.2022

Predvoľba krajiny: +60; 
Polícia – celoštátna: +60-3-22626222, +60-3-22626555, +60-3-22627555Polícia v Kuala Lumpur: +60-3-41081222, +60-3-42522222
Nemocnice v Kuala Lumpur:Gleneagles: +60-3-42552880, +60-3-42552900, +60-3-79569999
Ampang Puteri: +60-3-42707060, +60-3-77851919, +60-3-7841191Ambulancie Red Crescent: +60-3-42578726
 

Rady a odporúčania
Publikované 31.05.2022

Odporúčame štandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

„Vzhľadom na bezproblémovú politickú a sľubne sa rozvíjajúcu ekonomickú spoluprácu je ďalším pilierom rozvoja bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Malajziou podpora tzv. medziľudských kontaktov. Zhodli sme sa na tom s mojim partnerom, námestníkom ministra zahraničných vecí Malajzie, Kamarudinom Jaffarom, počas spoločnej diskusie...

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek prijal 13. júna 2018 dezignovaného veľvyslanca Malajzie v SR Dato´ Ganesona Sivagurunathana pri príležitosti odovzdania kópií jeho poverovacích listín.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Igor Slobodník dnes (20. júla) prijal dezignovaného veľvyslanca Malajzie v SR so sídlom vo Viedni Dato Adnan Bin Othmana pri príležitosti odovzdania kópií poverovacích listín.

Kuala Lumpur (25. mája) – Slovensko a Malajzia sa dohodli na častejších kontaktoch zameraných na konkrétne výsledky a intenzívnejšiu spoluprácu. Vyplynulo to z rokovaní podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka v Kuala Lumpur, kde podpísal dohodu o zabránení dvojitého zdanenia a otvoril slovensko-malajzijské podnikateľské fórum na podporu slovenského exportu. Minister M. Lajčák je po 15 rokoch prvým členom slovenskej vlády na oficiálnej návšteve Malajzie.

Na pozvanie podpredsedu vlády a ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslava Lajčáka pricestoval dnes (10. marca 2014) na oficiálnu návštevu Slovenska minister zahraničných vecí Malajzie Anifah Aman. V poradí druhá návšteva ministra Amana na Slovensku potvrdzuje záujem oboch krajín o intenzívny dialóg. Záujmom je rozšírenie ekonomickej spolupráce, v ktorej je nevyužitý potenciál v zbrojárstve, priemysle, potravinárstve, poľnohospodárstve a medzi úradmi pre jadrový dozor.


Malajzia

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Malaysia
Oficiálny názov Malajzia
Oficiálny anglický názov Malaysia
Zaužívaný názov Malajzia
Miestny názov krajiny Persekutuan Malaysia
Svetadiel Ázia
Hlavné mesto Kuala Lumpur
Anglický názov hlavného mesta Kuala Lumpur
Miestny názov hlavného mesta Kuala Lumpur
Názov meny ringgit
Medzinárodná skratka meny MYR
Telefónna predvoľba +60
Úradné jazyky malajzijský, anglický (v úradnom styku)
Časové pásmo +0800
Internetová doména .my
Medzinárodná poznávacia značka MAL
Zem. dĺžka hl. mesta 101.69424
Zem. šírka hl. mesta 3.15170
Vznik štátu 16.09.1963
Štátne zriadenie konštitučná monarchia

Oficiálna vládna stránka

https://www.malaysia.gov.my/portal/index

Webová stránka ministerstva

www.kln.gov.my

Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jakarte

JI. Prof. Mohammad Yamin SH, 29, 103 10 Jakarta
Telefón
+62 213101068
Fax
+62 213101180
Email konzulárneho oddelenia
Núdzová linka
+62816783043

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jakarte

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

V nadväznosti na uznesenie vlády Slovenskej republiky č. 524 z 3.10. 2012 k materiálu Správa o stave siete zastupiteľských úradov Slovenskej republiky v zahraničí v roku 2012 a východiská pre jej ďalší rozvoj vyplynulo rozhodnutie o uzatvorení Veľvyslanectva SR v Kuala Lumpur v Malajzii k 31. januáru 2013.

Slovenské veľvyslanectvo v Kuala Lumpur informuje slovenskú verejnosť o veľtrhu „Automechanika Kuala Lumpur 2013“, ktorý sa uskutoční od 7. do 9. marca 2013 vo výstavnom komplexe Kuala Lumpur Convention Centre v Malajzii.

ZÚ SR v Kuala Lumpur zaregistroval v poslednej dobe množiace sa prípady obchodných podvodov zo strany malajzijských "kvázi firiem"...

Ekonomické informácie o teritóriu
Malajzia - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 201.1 kB, 21.6.2022, 321 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Malajzia - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 201.1 kB, 21.6.2022, 321 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Malajzia - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 201.1 kB, 21.6.2022, 321 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Andrej Eštvaník
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jakarte
Email andrej.estvanik2@mzv.sk
Funkcia ekonomický diplomat

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top