Slovenskí občania plánujúci cestu do krajiny (vrátane detí) musia mať platný vlastný cestovný pas alebo občiansky preukaz. Podľa platnej legislatívy sú osoby zdržiavajúce sa v krajine povinné mať doklad totožnosti neustále pri sebe, a to pre prípad možnej kontroly totožnosti zo strany polície. Uistite sa, že váš cestovný pas alebo občiansky preukaz bude platný počas celého pobytu. Minimálna platnosť cestovného dokladu a občianskeho preukazu sa nevyžaduje. Turistický pobyt možný bez víz a registrácie po dobu maximálne 90 dní.
Cestovanie s deťmi
Publikované 06.05.2022
Každá neplnoletá osoba cestujúca do zahraničia sama alebo iba s jedným rodičom potrebuje mať od druhého rodiča notársky overené potvrdenie o povolení cestovať v anglickom jazyku. Tak isto je tento dokument potrebný v prípade, ak má rodič iné priezvisko ako dieťa.
Orgány Monaka nevyžadujú pri vstupe predloženie súhlasu zákonného zástupcu neplnoletej osoby, v prípade ak cestuje v sprievode inej osoby. Maloletý musí výlučne disponovať platným cestovným pasom.
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Od 12. augusta 2022 sa pri vstupe do Monaka cestujúci nemusia preukazovať očkovacím preukazom ani výsledkom testu na COVID-19. Všetky aktuálne informácie sú publikované na stránke monackého Úradu vlády.
Cestovanie v rámci krajiny
Pohyb osôb po krajine bez obmedzení.
Podmienky tranzitu a obchodu
Tranzit cez krajinu je možný bez obmedzenia.
Opatrenia v krajine
Väčšina opatrení súvisiacich s COVID-19 bola zrušená.
Preukázanie sa očkovacím preukazom sa vyžaduje iba pri vstupe do zdravotníckych zariadení a do sociálnych zariadení pre seniorov.
Povinné očkovanie sa naďalej vyžaduje od určitých kategórií osôb pracujúcich napr. v zdravotníckych zariadeniach, zariadeniach pre seniorov či hendikepované osoby.
Je zrušená povinnosť nosenia rúška v interiéri aj exteriéri, okrem zdravotníckych zariadení a ubytovacích zariadení pre seniorov.
Stále sa však dôrazne odporúča používať rúško pre rizikové osoby alebo počas veľkých zhromaždení v uzavretom priestore.
Pre zamestnancov kniežatstva sa odporúča práca z domu, zatiaľ do 30. júna 2023.
Všetky podmienky súvisiace s aktuálne platnými opatreniami, nosením rúšok, dodržiavaním hygienických opatrení, izoláciou a vakcináciou sú aktualizované na stránke monackého Úradu vlády.
Základné potraviny, spotrebný tovar a služby: ceny sú niekoľkonásobne vyššie ako v Slovenskej republike.
Hrubý domáci produkt (HDP) v Monaku je 5,748,000,000 $. HDP na obyvateľa je $ 174367.
Celkové životné náklady v Monaku pre dve osoby s priemernou spotrebou za jeden mesiac budú odhadom 2120.61 USD, vrátane ceny nájmu.
Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Publikované 06.05.2022
Platia predpisy EÚ, pri prevoze tovaru cez vnútornú hranicu EÚ sa vykonáva colná kontrola len v prípade, že colné orgány majú informácie o pašovaní zakázaného tovaru.
Info pre motoristov
Publikované 06.05.2022
Najvyššie povolená rýchlosť je 50 km/h v obci a 90 km/h na cestách. Diaľnice na území Monaka nie sú. Povolené je tak ako vo Francúzsku 0,5 promile alkoholu v krvi. Bezpečnostné pásy sa musia používať na všetkých sedadlách.
Pri vjazde do krajiny treba počítať s vysokou hustotou premávky.
Je tu veľký problém s parkovaním. Neparkujte auto na miestach, ktoré nie sú na to vyznačené.
Parkovanie na 1 hodinu je zdarma, odporúčame však sledovať premávku v reálnom čase na stránke Your Monaco.
Parkovať môžete v strážených a monitorovaných podzemných garážach, ktoré sú spoplatnené. Možnosť zaparkovať je aj na veľkých parkoviskách pod oceánografickým múzeom (kapacita 750 automobilov) alebo pri pláži Fontvielle.
Osoby s trvalým bydliskom v Kniežatstve musia mať vodičský preukaz vydaný oddelením dopravných licencií, a to výmenou alebo skúškou.
Každý držiteľ zahraničného vodičského preukazu, ktorý má v Kniežatstve trvalý pobyt, musí požiadať o výmenu svojho zahraničného vodičského preukazu za vodičský preukaz vydaný v priebehu nasledujúceho roka po získaní trvalého pobytu v Kniežatstve.
Po uplynutí tohto obdobia prestáva zahraničný vodičský preukaz platiť a jeho držiteľ stráca všetky práva na vedenie vozidla v Kniežatstve.
Ceny
Pohonné hmoty: v súvislosti s vojnou na UA sa cena zvyšuje, môže dosiahnuť až 3 EUR za liter.
Bezpečnostná situácia
Publikované 06.05.2022
Monako je všeobecne bezpečné. Krajina má jednu z najnižších mier zabitia a patrí tiež medzi jednu z krajín s najnižšou mierou celkovej násilnej kriminality. Kvôli svojmu bohatstvu sú verejné priestory obkolesené a monitorované kamerami a ich akýkoľvek druh poruchy môže vyvolať okamžitú reakciu príslušných orgánov.
Turistické a iné užitočné informácie
Doprava
Aktualizované 06.05.2022
Publikované 06.05.2022
Letecké spojenie: Monako nemá dopravné letisko, priame letecké spojenie s Bratislavou neexistuje; je vhodné použiť linky Viedeň – Nice, prípadne Budapešť – Nice, nakoľko v Nice je najbližšie letisko a to 22km od Monaka. Na cestu z Nice do Monaka môžete využiť pozemnú, vlakovú dopravu alebo vrtuľníkové spojenie spoločnosťami Monacair (www.monacair.mc) a Heli Air Monaco (www.heliair-monaco.com), ktoré trvá 6-8 min v pravidelných 20 minútových intervaloch.
Viac info: www.monaco-gare.com
Pozemné spojenie: Cesta z Bratislavy do Monaka má cca 1 233 km, čo vychádza približne na 13 hodín autom. čo Monako je ľahko prístupné z hraníc s Francúzskom a Talianskom. Na výber je viacero diaľnic, najčastejšie sa používa A8, ktorá vedie západne od Monte Carla do Nice a Marseille a na východ smerom k talianskej hranici.
Medzi mestom Nice a Monakom sú ďalšie tri cesty, ktoré sú skôr vyhliadkové - Basse Corniche, Moyenne Corniche a Col d'Eze.
Najvyššia povolená rýchlosť je 50 km/h v obci a 90 km/h na cestách. Priama doprava autobusom alebo vlakom do Monaka neexistuje. V možnosti sú autobusové spoje kde však treba viackrát pestupovať a zvyčajne ich konečná zastávka je vo veľkých mestách (Paríž), odkiaľ treba pokračovať pravidelnými spojmi.
Námorná doprava: V Monaku sa nachádzajú dva prístavy (Condamine, Fontvielle), v ktorých kotvia lode medzinárodných liniek a súkromné jachty. Prístav Hercules možnosti kotvenia a ukotvenia až pre 500 plavidiel. Do prístavu Fontvieille sa zmestí 60 plavidiel s dĺžkou 30 metrov. Oba prístavy sú veľké a dobre vybavené. V každom prístave platia iné podmienky a iné cenníky kotvenia, podľa typu lode. Vodná doprava zahŕňa aj loďobus, ktorý funguje na princípe autobusu. Lístky sa dajú kúpiť na internetovej stránke MHD (C.A.M.), alebo priamo na palube.
Vlakom: Zo železničnej stanice v La Condamine pravidelne jazdia vlaky do Nice. Cesta trvá okolo 20 minút. Ďalšie údaje o možnostiach cestovať vlakom do Monaka sú dostupná na stránkach francúzskej spoločnosti SNCF (www.sncf.com)
Doprava v hlavnom meste: V Monaku platí zákaz vstupu turistických autobusov do hlavného mesta. Mestská hromadná autobusová doprava C.A.M., jazdí po 6 linkách. Cestu je možné naplánovať cez webovú stránku dopravného podniku (C.A.M). Lístok je možné kúpiť priamo u vodiča alebo na internete.
Monako ponúka taktiež možnosť vypožičania si elektromobilu alebo bicyklov, ktoré sú rozmiestnené na staniciach po meste.
Viac info: www.cam.mc
Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska (Nice) do centra Monaka, v Monaku pôsobí niekoľko taxislužieb, k dispozícii je napríklad sú aj aplikácie Bolt/Uber. Pri príjazde do Monaka alebo požičaným autom neparkujte auto na miestach, ktoré nie sú na to vyznačené. Parkovanie na 1 hodinu je zdarma, odporúčame však sledovať premávku v reálnom čase na stránke Your Monaco.
Parkovať môžete v strážených a monitorovaných podzemných garážach, ktoré sú spoplatnené.
Zdravotná starostlivosť
Publikované 06.05.2022
Po vstupe SR do Európskej únie je občanom SR v Monaku, tak ako aj vo Francúzsku, poskytovaná nevyhnutná a neodkladná zdravotná starostlivosť po predložení zdravotnej EÚ karty a platného cestovného pasu. Legislatíva platná v Monaku, tak ako vo Francúzsku, vyžaduje spoluúčasť pacienta, t.j. pacient si musí (v prípade, že nie je pripoistený) časť nákladov hradiť sám. Monacké úrady môžu vyžadovať doklad o platnom zdravotnom poistení pre akýkoľvek krátky pobyt občanov SR v Monaku.
Klimatické podmienky
Publikované 06.05.2022
počasia a v Monaku majú až 300 slnečných dní do roka. Noci sú ochladzované brízou vanúcou od mora. Priemerné letné teploty od 21°C do 26°C.
Jeseň je prekrásna s teplotami od 15 do 21°C. Od decembra do januára sa teploty pohybujú okolo 8-12°C.
Dôležité telefónne čísla
Publikované 06.05.2022
Predvoľba krajiny: +377;
Rýchla pomoc: 112;
Polícia: 17 alebo 93 15 30 15
Požiarna služba: 18 alebo 93 30 19 45
Centrum kontroly jedov: (+33) 4 91 75 25 25
Lekári a chemici v službe: 116 117
Rady a odporúčania
Publikované 06.05.2022
Odporúčame štandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.
Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.
Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.
Monako (10. septembra) – Záujem rozšíriť dvojstrannú spoluprácu tlmočil počas oficiálnej návštevy Monaka podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák. Stal sa vôbec prvým ministrom zahraničných vecí SR, ktorý navštívil Monacké kniežatstvo. „Vnímam túto návštevu ako začiatok systematickejšieho a intenzívnejšieho dialógu medzi Monakom a Slovenskom,“ povedal minister M. Lajčák po rokovaní s monackým premiérom Michelom Rogerom. „Monako je medzinárodne známa „značka“, je vnímaná pozitívne, je to líder vo viacerých dôležitých oblastiach a to je inšpiratívne. Možnosti na tesnejšiu spoluprácu vidíme aj v ekonomickej a kultúrnej oblasti,“ konštatoval minister M. Lajčák a dodal, že dôležitým impulzom v tomto smere bude podpísanie zmluvy o zabránení dvojitého zdanenia.
Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák odovzdal v stredu 9. septembra v Monte Carle konzulský patent a uviedol tak do funkcie novú honorárnu konzulku SR v Monaku Tatianu Parackovú. Na znovuotvorení honorárneho konzulátu, ktorý bol neobsadený od roku 2013, sa zúčastnil v rámci oficiálnej návštevy Monackého kniežatstva. „Obnovenie činnosti honorárneho konzulátu je potvrdením nášho záujmu o prehlbovanie kontaktov s Monakom vo všetkých oblastiach spoločného záujmu,“ uviedol minister M. Lajčák na slávnostnom akte v prítomnosti monackého premiéra a členov monackého kabinetu, ako aj osobností ekonomického a spoločenského života kniežatstva.
Podpredseda vlády a minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa v pondelok (5. mája 2014) stretol vo Viedni, v rámci zasadnutia Výboru ministrov Rady Európy, s ministrom zahraničných vecí Monackého kniežatstva Josém Badiom. Obaja partneri sa vyslovili za zintenzivnenie bilaterálnej spolupráce. „Máme záujem na pravidelnom politickom dialógu ako aj na rozvoji spolupráce v obchodno-ekonomickej oblasti,“ uviedol minister M. Lajčák.
Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok občanov Slovenskej republiky, ktorí sa ocitli v núdzi.
Bilaterálne vzťahy
Publikované 13.05.2022
Dátum
Popis
2019
Monacké knieža Albert II. si prevzal čestný doktorát UK v Bratislave
2017
Návšteva monackého kniežaťa Alberta II. na Slovensku