1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

Predmetom zákazky je dodanie dvoch kompletných generátorov vrátane jedného náhradného rotoru, príslušenstva, inštalácie a následného servisu.

Robotická pásová platforma využívajúca umelú inteligenciu so širokou možnosťou nasadenia MRAZ 3 FFI od slovenského výrobcu MRAZ Robotics získala čestné uznanie poroty v rámci súťaže Zlatý IDET 2023.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Wlachovský rokoval v piatok, 19. mája 2023 v Prahe, s rezortným partnerom, ministrom zahraničných vecí Českej republiky Janom Lipavským.

28.04.2023

Ak občan SR požiadal o vydanie cestovného pasu medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023, mohol byť z dôvodu technickej chyby na strane výrobcu jeho cestovný pas vyrobený s odchýlkou zápisu údajov v čipe....

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer sa v pondelok 24. apríla 2023 v Luxemburgu zúčastnil na zasadnutí Rady Európskej únie (EÚ) pre zahraničné veci.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer navštívil v pondelok 3. apríla 2023 Trenčín. Na okraj spoločného zasadnutia vlád SR a ČR rokoval s českým ministrom zahraničných vecí ČR Janom Lipavským. Partneri zhodnotili aktuálnu medzinárodno-bezpečnostnú situáciu súvisiacu s ruskou vojenskou agresiou proti Ukrajine.

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa v pondelok 27. marca 2023 uskutočnil XXI. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky. Podujatie, tradične organizované Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) v partnerstve s rezortom diplomacie, predstavuje každoročný významný príspevok do verejnej diskusie o zahraničnej a európskej politike na Slovensku. Tohtoročná konferencia sa okrem hodnotenia uplynulého roka zamerala aj na tridsať rokov pôsobenia slovenskej diplomacie.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková prijala 7. marca 2023 nového veľvyslanca Českej republiky na Slovensku Rudolfa Jindráka. Štátna tajomníčka a veľvyslanec ocenili vysokú úroveň vzájomných vzťahov medzi oboma krajinami vo všetkých oblastiach a privítali obnovenie tradície spoločných rokovaní vlád.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Andrej Stančík navštívil 13. a 14. februára 2023 Českú republiku.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Rastislav Káčer rokoval v utorok, 31. januára 2023 na Zámku Šimák v Pezinku, so svojím českým rezortným kolegom, ministrom zahraničných vecí ČR Janom Lipavským. Partneri diskutovali o rozvoji bilaterálnej a regionálnej spolupráce, ako aj medzinárodnej bezpečnostnej situácii v súvislosti s ruskou agresiou na Ukrajine.

Pripomíname si 104. výročie vzniku samostatnej Československej republiky. Vytvorenie spoločného štátu 28. októbra 1918 znamenalo civilizačný rozmach Čechov a Slovákov. Zaradili sme sa medzi demokratické krajiny a prihlásili sa k účasti na modernom medzinárodnom poriadku. Náš spoločný štát mal pokrokovú ústavu, jednu z najvyspelejších ekonomík a patril medzi prvé krajiny sveta, kde mali ženy hlasovacie právo.

Na medzinárodnom zbrojárskom veľtrhu Future Forces Forum (Praha, 19. - 21. október 2022) sa v rámci projektu ekonomickej diplomacie prezentujú úspešné a inovatívne slovenské firmy z obranného a bezpečnostného priemyslu.

Za účasti predsedu vlády ČR P. Fialu, ministra priemyslu a obchodu ČR J. Síkelu, ministra dopravy ČR M. Kupku a ministra hospodárstva SR K. Hirmana bola 4. októbra slávnostne otvorená slovenská expozícia na Medzinárodnom strojárskom veľtrhu 2022 v Brne.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer uskutočnil v pondelok, 3. októbra 2022, oficiálnu návštevu Českej republiky. Išlo o jeho prvú bilaterálnu zahraničnú cestu od nástupu do funkcie, ktorá tradične smerovala do Prahy.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa v pondelok 20. júna stretol s partnermi Slavkovskej spolupráce, ministrom zahraničných vecí Českej republiky Janom Lipavským a spolkovým ministrom pre európske a medzinárodné záležitosti Rakúska Alexandrom Schallenbergom. Na stretnutí prevzal ročné predsedníctvo v tomto zoskupení.

Pravidlá pre vstup do Českej republiky v súvislosti s COVID-19 boli zrušené...

„Rozširovanie Európskej únie (EÚ) v roku 2004 bolo historickým míľnikom nielen pre krajiny strednej a východnej Európy, ale tiež z pohľadu vtedajších členských štátov Únie.

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok prijal v pondelok, 31. januára 2022, ministra pre európske záležitosti ČR Mikuláša Beka. Jeho prvá zahraničná bilaterálna cesta nadväzuje na návštevy nových českých ústavných činiteľov v decembri minulého a v januári tohto roka.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok sa v pondelok 17. januára 2022 v Bratislave, stretol s predsedníčkou Poslaneckej snemovne Parlamentu ČR Markétou Pekarovou Adamovou, ktorá je na Slovensku na svojej prvej oficiálnej zahraničnej ceste.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok privítal dnes (20. decembra 2021) v Bratislave českého rezortného partnera Jana Lipavského. „Česko je naším najbližším susedom, spája nás spoločná história, ktorá robí naše vzájomné vzťahy unikátnymi. Rozhovory potvrdili naše odhodlanie ich kultivovať a pestovať,“ zdôraznil minister Korčok po stretnutí s novovymenovaným českým ministrom zahraničných vecí, ktorého prvá pracovná zahraničná cesta už tradične smerovala na Slovensko.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková dnes (30. novembra 2021) spoločne s veľvyslancom SR v Českej republike Rastislavom Káčerom, spoluzakladateľkou spoločnosti Sensoneo Andreou Basilovou, riaditeľkou Kempelenovho inštitútu inteligentných technológií Máriou Bielikovou a zakladateľkou firmy Matsuko, víťazkou ocenenia European Tech Women Awards 2020 Máriou Virčíkovou diskutovala na podujatí Hospodárskych novín na tému Ženy inovátorky.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok si v stredu 17. novembra na pražskej Národnej triede položením kvetov uctil pamiatku dnešného štátneho sviatku Čechov a Slovákov - Dňa boja za slobodu a demokraciu. Šéf slovenskej diplomacie pricestoval do Prahy na pozvanie neziskovej organizácie Post Bellum, ktorá už dvadsať rokov vyhľadáva a zbiera spomienky pamätníkov totalít 20. storočia.

„Slavkovský formát (S3) jasne preukazuje svoju praktickú hodnotu a naďalej uľahčuje vzájomné porozumenie v dôležitých európskych otázkach. V tejto súvislosti považujeme za správny krok napríklad aj naše odhodlanie ešte viac prispievať k postupnému približovaniu krajín západného Balkánu k Európskej únii (EÚ). Zhodli sme sa, že z hľadiska kontinuity a konzistentnosti v tejto téme patria práve štáty formátu S3 k najuveriteľnejším, čo zvyšuje kredibilitu tejto regionálnej platformy.“

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok prijal v utorok (7. septembra 2021) delegáciu Výboru pre zahraničné veci, obranu a bezpečnosť Senátu Parlamentu Českej republiky vedenú predsedom Pavlom Fischerom. Českí senátori absolvujú pracovnú cestu na Slovensku na pozvanie Národnej rady SR.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ivan Korčok zaslal dnes (4. augusta 2021) v súvislosti s tragickou vlakovou nehodou v Plzenskom kraji sústrastný telegram ministrovi zahraničných vecí Českej republiky Jakubovi Kulhánkovi. „S hlbokou ľútosťou som prijal správu o zrážke vlakov v Plzenskom kraji, ktorá si vyžiadala minimálne tri obete na ľudských životoch a desiatkam ľudí spôsobila zranenia,“ uviedol v telegrame minister I. Korčok. Šéf slovenskej diplomacie vyjadril súcit s ranenými, ako aj úprimnú sústrasť pozostalým, ktorí pri tejto tragickej udalosti utrpeli nenahraditeľnú stratu.

Dnes si pripomíname 30. výročie odchodu sovietskych vojsk z bývalej Českej a Slovenskej federatívnej republiky.

„Úspech našej zahraničnej politiky do veľkej miery závisí od kvality vzťahov so susedmi. Česko aj Rakúsko sú však pre nás viac, než len susedia. Popri geografickej blízkosti nás spájajú silné historické, ekonomická či medziľudské vzťahy, ako aj veľmi podobné postoje k množstvu aktuálnych otázok európskej či medzinárodnej politiky...

Zaujímavá ponuka pre talentovaných mladých výskumníkov, ktorí prídu zo zahraničia resp. do zahraničia neodídu s podporou Slovenskej akadémie vied prostredníctvom programu IMPULZ (ponuka zverejnená od 26.4.2021)

1 / 10