Sýria

Vlajka Sýrie

Sýria

Damask - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou

Stupeň cestovného odporúčania sa nemení. Naďalej sa neodporúča cestovať do Sýrie, kde dochádza k únosom ľudí a ozbrojeným násilným kriminálnym prepadom. Presuny po krajine komplikuje množstvo tzv. check-points. V niektorých častiach naďalej operujú teroristi z tzv. Islamského štátu...


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Aktuálne

Stupeň cestovného odporúčania sa nemení. Naďalej sa neodporúča cestovať do Sýrie, kde dochádza k únosom ľudí a ozbrojeným násilným kriminálnym prepadom. Presuny po krajine komplikuje množstvo tzv. check-points. V niektorých častiach naďalej operujú teroristi z tzv. Islamského štátu...

Podmienky vstupu
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR neodporúča cesty do Sýrie.

Osoby cestujúce do Sýrie musia mať platný cestovný pas s dobou platnosti minimálne 6 mesiacov odo dňa vstupu na sýrske územie.

V cestovnom doklade nesmú mať izraelské vízum alebo pečiatku izraelských orgánov, resp. záznamy o cestnom tranzite medzi Jordánskom a Egyptom.

Pred vstupom na územie Sýrie je nutné požiadať o vízum na Veľvyslanectve Sýrskej arabskej republiky vo Viedni. Vízum je platné 3 mesiace odo dňa udelenia a je považované ako vstupné na dobu pobytu 15 dní. Pri dlhšom pobyte v Sýrii je treba požiadať o predĺženie na imigračnom úrade priamo v krajine, čo býva často časovo náročné.

Pri prekročení hraníc je potrebné vyplniť registračnú kartu „Entry Card for Arabs and Foreigners“, ktorá sa po opečiatkovaní pri vstupe ponechá cestovateľovi a odovzdáva sa colným orgánom pri výjazde z krajiny. Pri strate karty môže mať cestujúci vážne komplikácie.

Cestovanie s deťmi
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 993 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 1034 stiahnutí
Stiahnuť
COVID-19
Miestne špecifiká
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Sýria je po prírodnej aj historickej stránke atraktívna a v minulosti turisticky vyhľadávaná krajina. Pretrvávajúci vnútorný ozbrojený konflikt však z nej urobil v súčasnosti takmer neprístupnú a predovšetkým nebezpečnú lokalitu.

Bezpečnostná situácia v Sýrii je aj naďalej na väčšine územia nestabilná a hoci sa už, s výnimkou provincie Idlib a priľahlých oblastí provincií Latakia, Hama a Aleppo, severného pohraničia s Tureckom a tiež východu krajiny v povodí rieky Eufrat, rozsiahle vojenské operácie neočakávajú, v krajine existuje vysoké riziko teroristických útokov, politicky aj kriminálne motivovaných únosov a celkovo násilnej kriminality, a to aj na vládou kontrolovaných územiach.

Vysoké je aj riziko zranenia alebo smrti pri explózii nevybuchnutej munície alebo nastražených výbušnín a mín. Presuny po krajine komplikuje množstvo kontrolných stanovíšť, ktoré ovládajú provládne alebo protivládne sily, prípadne lokálne milície. V dôsledku uvalených sankcií v Sýrii nemožno platiť medzinárodnými platobnými kartami, ale iba v hotovosti, miestnou menou. Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí naďalej vyzýva občanov SR, aby do Sýrie v záujme vlastnej bezpečnosti necestovali.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Cudzinec môže so sebou priniesť dary a tovary pre vlastnú potrebu bez cla. Majitelia áut s trvalým pobytom mimo Sýrie, ktorý sa chcú v Sýrii zdržiavať krátky čas (nie viac ako 15 dní), majú povolené doviezť so sebou svoje auto, alebo si môžu doviezť prenajaté autá, ktoré sú riadne zaregistrované v krajine pôvodu; za autá sa vyrubujú nasledovné colné poplatky:- 40 USD za každé auto + 30 USD za povinné poistenie auta, ktoré musí byť zaplatené Sýrskej poisťovacej spoločnosti.

Info pre motoristov
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

V Sýrii bola pred občianskou vojnou k dispozícii väčšina dopravných prostriedkov.

Najčastejším dopravným prostriedkom však boli autá a na dlhšie trate diaľkové klimatizované autobusy. Pre cudzinca boli najjednoduchšou formou prepravy taxíky, ktoré majú síce nízky štandard, sú však lacné a vybavené taxametrami.

Autá bolo možné tiež prenajať so šoférom prípadne bez šoféra. Jazdiť po uliciach Sýrie sa odporúča iba veľmi skúseným vodičom, nakoľko v Sýrii sa dopravné predpisy nerešpektujú tak, ako v Európe.

Je nutné konštatovať, že prebiehajúca občianska vojna zmenila krajinu na nepoznanie (možno okrem centra mesta Damask) a v súčasnosti neplatia tie pravidlá, ktoré boli v platnosti pred rokom 2011. Cesta do Sýrie je za súčasnej situácie spojená s vysokým rizikom a neodporúča sa. 

Bezpečnostná situácia
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR neodporúča slovenským občanom cestovať do Sýrie, vzhľadom na prebiehajúcu občiansku vojnu.

Cesta do Sýrie je spojená s vysokým rizikom.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

V Sýrii je k dispozícii väčšina dopravných prostriedkov. Najčastejším dopravným prostriedkom sú autá a na dlhšie trate diaľkové klimatizované autobusy. Pre cudzinca sú najjednoduchšou formou prepravy taxíky, ktoré majú síce nízky štandard, sú však lacné a vybavené taxametrami.

Autá je možné tiež prenajať so šoférom prípadne bez šoféra. Jazdiť po uliciach Sýrie sa odporúča iba veľmi skúseným vodičom, nakoľko v Sýrii sa dopravné predpisy nerešpektujú tak, ako v Európe. Dopravu medzi mestami zabezpečujú aj vlaky a vnútroštátna letecká spoločnosť Syrianair.

 

Doprava a cestná infraštruktúra

Pri cestovaní automobilom je nutné rátať s pomerne zložitým vybavovaním formalít pre vstup do krajiny. Sýria neuznáva tzv. zelenú kartu, na hranici je potrebné zakúpiť povinné auto-poistenie ("triptic") a tzv. karnet ("daftar"). Je dôležité nestratiť potvrdenie o vjazde, bez ktorého sýrske orgány neumožnia opustiť krajinu s vozidlom. Cudzinec môže v Sýrii jazdiť len s medzinárodným vodičským preukazom.

Napriek dobrej kvalite cestnej siete treba rátať s nebezpečenstvom nehôd z dôvodu nedodržiavania dopravných predpisov v európskom ponímaní. Treba rátať s náhlou a neočakávanou zmenou smeru jazdy ostatných účastníkov premávky a nečakaným vstupom chodcov na vozovku.

Pri nehode je vinníkom ten, kto má poškodenú prednú časť vozidla. Pre účely náhrady škody pri nehode je potrebné zabezpečiť spísanie protokolu o dopravnej nehode. U dopravných policajtov treba rátať s neovládaním iného ako arabského jazyka. Vymáhanie náhrady za škodu v prípade nehody je takmer nemožné a vinníkom býva takmer vždy cudzinec.

Zdravotná  starostlivosť

Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Lekárska starostlivosť v Sýrii je lacná; úroveň starostlivosti je v každom zdravotníckom zariadení rôzna. Lekári sú vo všeobecnosti na slušnej odbornej úrovni, úroveň starostlivosti v súkromných aj štátnych nemocniciach však kolíše. Väčšina lekárov hovorí anglicky alebo francúzsky.

Cestovatelia prichádzajúci z krajín s výskytom žltej zimnice musia pri vstupe na sýrske územie predložiť potvrdenie o očkovaní proti tejto nemoci. Pre pobyt v Sýrii presahujúci dĺžku jedného roka sa vyžaduje potvrdenie o tom, že žiadateľ nie je infikovaný vírusom HIV. Odporúča sa zabezpečiť si pred cestou do Sýrie úrazové poistenie a poistenie liečebných nákladov v zahraničí.

 

Sanitárne podmienky

Zdravotná starostlivosť a sanitárne podmienky v Sýrii závisia od konkrétneho zariadenia. Žiadne očkovanie nie je povinné, odporúča sa očkovanie proti hepatitíde. Za lekárske ošetrenie alebo nemocničný pobyt sa platí v hotovosti, vopred sa odporúča uzavrieť zdravotné poistenie na cestu do zahraničia.

Klimatické podmienky

Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Prevládajúce podnebie má stredomorský charakter, daždivé chladné zimy a suché horúce letá s dvoma krátkymi prechodnými obdobiami.

V období mesiacov január a február je potrebné rátať aj so snežením a mrazmi.

Štátne sviatky
Dôležité telefónne čísla
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Centrálna pohotovosť: 911  

Polícia: 999, 112 

Hasiči: 998, 113 

Lekárska pomoc: 997, 110 

Dopravná polícia: 993, 115 

Rady a odporúčania
Aktualizované 10.08.2022
Publikované 24.06.2022

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Slovensko pokračuje v poskytovaní pomoci ľuďom v oblastiach, ktoré začiatkom februára zasiahla séria ničivých zemetrasení. V stredu 22. februára 2023 zaslalo finančný príspevok vo výške 37-tisíc eur na pomoc ľuďom v Sýrii, ktorú bude na mieste poskytovať mimovládna organizácia Development for Life and Peace Association, partnerská organizácia Slovenskej agentúry pre medzinárodnú rozvojovú spoluprácu.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková sa v utorok 30. marca 2021 formou videokonferencie zúčastnila na bruselskej konferencii na podporu Sýrie a regiónu.

Za účasti štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brockovej sa v utorok, 30. júna 2020, konala 4. bruselská konferencia k Sýrii, s podtitulom „Podporujeme budúcnosť Sýrie a regiónu“, ktorú zorganizovala Európska únia s partnerskými krajinami z regiónu Blízkeho východu a OSN.

Bruselskú konferenciu zameranú na budúcnosť Sýrie a regiónu organizuje Európska únia a OSN už tretíkrát. Slovenskú delegáciu viedol štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek. Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničnú a bezpečnostnú politiku F. Mogherini ocenila zodpovedný prístup európskych štátov a krajín regiónu formou humanitárnej a post-humanitárnej pomoci obyvateľstvu. Pomoc potrebuje 11,7 milióna ľudí v Sýrii a 5,6 milióna utečencov v susedných krajinách a širšom regióne. Medzinárodne spoločenstvo takto opakovane vyjadruje podporu politickému riešeniu osemročného konfliktu a kontinuitu pomoci Sýrii aj susedným krajinám a hostiteľským komunitám.

Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Lukáš Parízek viedol slovenskú delegáciu na medzinárodnej konferencii Podpora budúcnosti Sýrie a priľahlého regiónu, ktorá sa uskutočnila včera (5. apríla) v Bruseli. Hlavnými závermi bruselskej konferencie boli jednoznačná podpora politickému riešeniu sýrskeho konfliktu a potreba naďalej poskytovať humanitárnu pomoc obetiam násilia.


Sýria

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Syrian Arab Republic
Oficiálny názov Sýrska arabská republika
Oficiálny anglický názov Syrian Arab Republic
Zaužívaný názov Sýria
Miestny názov krajiny الجمهوريّة العربيّة السّوريّة
Svetadiel Ázia
Hlavné mesto Damask
Anglický názov hlavného mesta Damascus
Miestny názov hlavného mesta Dimashq Ash Sham, Dimašk aš-Šám
Názov meny Sýrska libra
Medzinárodná skratka meny SYP
Telefónna predvoľba +963
Úradné jazyky Arabský
Časové pásmo +0200
Internetová doména .sy
Medzinárodná poznávacia značka SYR
Zem. dĺžka hl. mesta 36.30958
Zem. šírka hl. mesta 33.51307
Vznik štátu 17.04.1946
Štátne zriadenie Republika

Hlava štátu prezident Bashar al-Assad
Predseda vlády Hussein Arnous
Minister zahraničných vecí Faisal Mekdad
Webová stránka ministerstva

http://www.mofa.gov.sy/

Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte

Minet El Hosn, Omar Daouk Street, Tabco Building, 4th Floor, Beirut
Telefón
+961 1367422
+961 1362096
Fax
+961 1367423
Email konzulárneho oddelenia
Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Veľvyslanectvo Sýrie so sídlom vo Viedni informuje o konaní veľtrhu Syria International EXPO for oil and gas, ktoré sa uskutoční 1. - 4. marca 2023 v Damasku, Sýria.

Pobočka zastupiteľského úradu SR v Bejrúte informuje o vyhlásených tendroch na dodávku tovaru a služieb do Sýrie.

Štátna tajomníčka MZV SR D. Štrofová prijala sýrskeho veľvyslanca v SR...

Za podpory ZÚ SR Damask, OBEO Damask a SARIO bolo dňa 11.7.2010 v sýrskom meste Aleppo formálne otvorené Sýrsko-slovenské obchodné centrum.

Ekonomické informácie o teritóriu
Sýria - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 326.5 kB, 11.7.2022, 58 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Sýria - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 326.5 kB, 11.7.2022, 58 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Veľvyslanectvo Sýrie so sídlom vo Viedni informuje o konaní veľtrhu Syria International EXPO for oil and gas, ktoré sa uskutoční 1. - 4. marca 2023 v Damasku, Sýria.

Sýria - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 326.5 kB, 11.7.2022, 58 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Katarína Zembjaková
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Bejrúte
Email katarina.zembjakova@mzv.sk
Funkcia ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top