Ukrajina

Vlajka Ukrajiny

Ukrajina

Kyjev - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou

Stupeň odporúčania: 4. stupeň - odporúčanie občanom SR bezodkladne opustiť územie Ukrajiny a vyhnúť sa cestovaniu na Ukrajinu.


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Kabinet ministrov Ukrajiny schválil 2. mája 2023 uznesenie o rozšírení projektu Elektronický poradovník na prechod hranice (eCherga) na 16 medzinárodných hraničných priechodov Ukrajiny pre nákladnú dopravu.

Stupeň odporúčania: 4. stupeň - odporúčanie občanom SR bezodkladne opustiť územie Ukrajiny a vyhnúť sa cestovaniu na Ukrajinu.

Podmienky vstupu
Publikované 25.06.2022

Platnosť bezvízového styku pre občanov štátov Európskej únie, Lichtenštajnska a Švajčiarska, s účinnosťou od 1. septembra 2005, bol predlžený na dobu neurčitú podpísaním nariadenia číslo 1131/2005 dňa 28. júla 2005 prezidentom Ukrajiny. V súlade s vyššie uvedeným nariadením a na základe uznesenia kabinetu ministrov Ukrajiny číslo 917 sa ustanovujú nasledovné podmienky vstupu a pobytu na území Ukrajiny, ktoré sa dotýkajú aj občanov Slovenskej republiky: Občania štátov Európskej únie, Lichtenštajnska a Švajčiarska s bezvízovým režimom môžu v zmysle uvedeného nariadenia a uznesenia vstúpiť a zdržiavať sa na území Ukrajiny bez víz maximálne po dobu 90 dní v rámci 180 dní. Pre občanov Slovenskej republiky platí bezvízový styk, avšak slovenskí občania nesmú presiahnuť bez víz na území Ukrajiny 90 dní pobytu v rámci 180 dní.
Platnosť cestovného dokladu v zmysle platnej legislatívy musí byť minimálne 3 mesiace od dátumu ukončenia cesty
 

Cestovanie s deťmi
Publikované 25.06.2022

Pri vycestovaní maloletého občana SR  na Ukrajinu je potrebný platný cestovný pas, ktorý bude platný minimálne 3 mesiace po návrate na Slovensko. Ukrajinská strana oficiálne nevyžaduje pre vstup maloletého cudzinca na svoje územie žiadne špeciálne splnomocnenie ani iný doklad potvrdzujúci rodinnú väzbu alebo súhlas zákonných zástupcov s vycestovaním. Napriek tomu Veľvyslanectvo SR V Kyjeve odporúča v prípade, ak dieťa necestuje so svojimi rodičmi, aby osoby, ktoré cestujú s maloletým dieťaťom (a to aj v prípade, že s dieťaťom cestuje len jeden z rodičov) mali so sebou  notársky overený súhlas rodičov/druhého rodiča na vycestovanie, aj s prekladom  do ukrajinského, príp. ruského jazyka a kópiu rodného listu dieťaťa.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 1772 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 1825 stiahnutí
Stiahnuť
COVID-19
Miestne špecifiká
Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Info pre motoristov
Bezpečnostná situácia
Publikované 25.06.2022

Stupeň odporúčania: 4. stupeň - odporúčanie občanom SR bezodkladne opustiť územie Ukrajiny a vyhnúť sa cestovaniu na Ukrajinu
Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky odporúča občanom SR bezodkladne opustiť územie Ukrajiny a vyhnúť sa cestovaniu na Ukrajinu.
 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Zdravotná  starostlivosť

Klimatické podmienky

Štátne sviatky
Dôležité telefónne čísla
Publikované 25.06.2022

Predvoľba krajiny: 0038; 
Polícia: 102; 
Záchranná služba: 103;
Požiarna služba: 101
 

Rady a odporúčania

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková uskutočnila 20. marca 2023 v Bratislave politické konzultácie s námestníkom ministra zahraničných vecí Ukrajiny Jevhenom Perebyjnisom.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková prijala 16. marca 2023 na pôde rezortu mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ukrajiny v SR Myroslava Kastrana.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer prijal vo štvrtok 9. marca 2023 v Bratislave mimoriadneho a splnomocneného veľvyslanca Ukrajiny na Slovensku Myroslava Kastrana, ktorý začal svoju diplomatickú misiu.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer vystúpil v piatok, 24. februára 2023 v New Yorku, na zasadnutí Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov (OSN), ktoré sa konalo pri príležitosti uplynutia roka od začiatku ruskej vojenskej agresie proti Ukrajine.

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Rastislav Káčer navštívil vo štvrtok, 8. decembra 2022, spoločne s ministrom obrany SR Jaroslavom Naďom a ministrom hospodárstva SR Karlom Hirmanom ukrajinskú metropolu Kyjev. Cieľom ich pracovnej návštevy bolo potvrdenie pokračujúcej politickej, diplomatickej, vojenskej, finančnej aj humanitárnej podpory Slovenska pre Ukrajinu.


Ukrajina

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Ukraine
Oficiálny názov Ukrajina
Oficiálny anglický názov Ukraine
Zaužívaný názov Ukrajina
Miestny názov krajiny УКРАЇНА
Svetadiel Európa
Hlavné mesto Kyjev
Anglický názov hlavného mesta Kiyv
Miestny názov hlavného mesta Київ
Názov meny hrivna
Medzinárodná skratka meny UAH
Telefónna predvoľba 0038 (044 – pre Kyjev)
Úradné jazyky ukrajinský
Časové pásmo +0200
Internetová doména .ua
Medzinárodná poznávacia značka UA
Zem. dĺžka hl. mesta 30.51959
Zem. šírka hl. mesta 50.40649
Vznik štátu 1.12.1991
Štátne zriadenie republika

Hlava štátu Volodymyr Oleksandrovyč Zelenskyj
Predseda vlády Denys Anatolijovyč Šmyhaľ
Minister zahraničných vecí Dmytro Ivanovyč Kuleba
Webová stránka ministerstva

www.mfa.gov.ua

Uznanie Slovenskej republiky 1.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 1.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kyjeve

Jaroslavov Val č. 34, 019 01 Kyjev
Telefón
+380 442720310
Fax
+380 442723271
Email konzulárneho oddelenia
Núdzová linka
+380674665618

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kyjeve

Generálny konzulát SR v Užhorode

Lokoty 4, 880 00 Užhorod
Telefón
+380 312 613 495
+380 504 305 219
Núdzová linka
+380503178719

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Generálny konzulát SR v Užhorode

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Kabinet ministrov Ukrajiny schválil 2. mája 2023 uznesenie o rozšírení projektu Elektronický poradovník na prechod hranice (eCherga) na 16 medzinárodných hraničných priechodov Ukrajiny pre nákladnú dopravu.

Veľvyslanectvo Ukrajiny na Slovensku informuje o investičnom prostredí a príležitostiach na Ukrajine.

V súvislosti s pretrvávajúcim vojenským konfliktom na Ukrajine boli spustené kroky na efektívne a koordinované zapojenie Slovenska do povojnovej obnovy Ukrajiny.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec SR na Ukrajine Marek Šafin uskutočnil 20. októbra 2021 pracovnú návštevu Záporožskej oblasti a zúčastnil sa na slávnostnom spustení výstavby Južnej vetracej šachty Záporožského železorudného kombinátu. Uvedený závod, zameraný na ťažbu železnej rudy, spúšťa rozsiahly projekt na zvýšenie jej produkcie.

Hlavnou témou fóra boli „Opatrenia v členských štátoch Európskej únie na pomoc malým a stredným podnikom pri zvládaní následkov pandémie COVID19“.

Ekonomické informácie o teritóriu
Ukrajina - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 1.7 MB, 18.7.2022, 191 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Ukrajina - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 1.7 MB, 18.7.2022, 191 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Ukrajina - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 1.7 MB, 18.7.2022, 191 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Roman Žatko
Zastupiteľský úrad Generálny konzulát SR v Užhorode
Email roman.zatko@mzv.sk
Funkcia ekonomický diplomat
Meno a priezvisko Soňa Krajčová
Zastupiteľský úrad Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Kyjeve
Email sona.krajcova@mzv.sk
Funkcia ekonomická diplomatka

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec v Ukrajine Marek Šafin 9. decembra 2021 otvoril výstavu moderného slovenského umenia pod názvom Zátišie.

Pri príležitosti návštevy námestníčky primátora mesta Košice Lucie Gurbáľovej v Užhorode 1. decembra 2021 usporiadal Generálny konzulát Slovenskej republiky v Užhorode vernisáž zaslúžilého umelca Ukrajiny Volodymyra Pavlišina.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Ukrajine Marek Šafin sa 14. októbra 2021 zúčastnil na pietnom podujatí v obci Svitanok v Černihivskej oblasti.

Мimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky na Ukrajine Marek Šafin 28. septembra 2021 absolvoval pracovnú návštevu Kirovohradskej oblasti.

Мimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky na Ukrajine Marek Šafin sa 24. septembra 2021 zúčastnil na Fóre komunitného rozvoja, ktoré sa konalo v Černihivskej regionálnej rozvojovej agentúre.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Ukrajine Marek Šafin sa 12. septembra 2021 pri príležitosti výročia mesta Varaš zúčastnil na slávnostiach miestnej komunity, kde sa stretol s primátorom Oleksandrom Menzulom a zástupcom vedúceho regionálnej štátnej správy v Rivne Igorom Tymošenkom.

„ Predseda Úradu pre Slovákov žijúcich v zahraničí Milan Ján Pilip uskutočnil v dňoch 30. augusta – 2. septembra 2021 pracovnú návštevu Zakarpatskej oblasti.

V priestoroch Generálneho konzulátu Slovenskej republiky v Užhorode sa 1. septembra 2021 konala vernisáž obrazov člena Národného zväzu výtvarníkov Ukrajiny Tarasa Daniliča.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Ukrajine Marek Šafin sa 19. augusta 2021 zúčastnil na otvorení fotografickej výstavy venovanej 30. výročiu odchodu sovietskych vojsk z Československa.

Mimoriadny a splnomocnený veľvyslanec Slovenskej republiky v Ukrajine Marek Šafin sa 17. augusta 2021 zúčastnil na slávnostnom zasadnutí Akademickej rady Národnej vedeckej poľnohospodárskej knižnice Národnej akadémie agrárnych vied, ktoré sa konalo pri príležitosti 30. výročia nezávislosti Ukrajiny.


Back To Top