1. Domov
  2. Aktuálne

Aktuálne

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires informuje, že primárne v regióne Valparaíso, ale aj v regiónoch O´Higgins,  La Araucanía a Biobío sa šíria lesné požiare, ktoré sa zatiaľ nedaria uhasiť.

12.01.2024

Prvé kolo volieb prezidenta SR sa uskutoční v sobotu 23. marca 2024. Prípadné druhé kolo volieb sa bude konať v sobotu 6. apríla 2024. Vo voľbách prezidenta je možné hlasovať výlučne vo volebnej miestnosti na území Slovenskej republiky. Hlasovanie zo zahraničia nie je možné.

Veľvyslanci Slovenskej republiky Rastislav Hindický a Českej republiky Ľubomír Hladík položili 8. januára 2024 pri príležitosti 100. výročia nadviazania diplomatických stykov medzi Československom a Argentínou (7. januára 1924) kvetinové vence k pamätníku San Martína, národného hrdinu Argentíny.

Prezident Ekvádorskej republiky Daniel Noboa vyhlásil 8. januára 2024 60-dňový výnimočný stav v krajine so zákazom nočného vychádzania od 23.00 do 05.00 hod.

Vláda Slovenskej republiky schválila 13. novembra 2023 svoje programové vyhlásenie.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková otvorila 12. septembra 2023 fórum na podporu obchodných príležitostí Slovenska s krajinami Latinskej Ameriky a Karibiku (LAC).

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Wlachovský sa v dňoch 17. a 18. júla 2023 v Bruseli zúčastnil na samite lídrov Európskej únie (EÚ) a Spoločenstva štátov Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC), kde ako člen slovenskej delegácie sprevádzal predsedu vlády SR Ľudovíta Ódora.

Dvadsať účastníkov a účastníčok Letnej školy diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) si dnes 30. júna 2023 na záverečnej ceremónii prevzalo diplomy z rúk ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Wlachovského a čestného prezidenta LŠDŠO Ivana Korčoka.

V Zimnej jazdiarni Bratislavského hradu sa vo štvrtok 29. júna 2023 uskutočnilo slávnostné podujatie Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky – Koncert pri príležitosti 30. výročia slovenskej diplomacie.

Letnú školu diplomacie Štefana Osuského (LŠDŠO) otvoril dnes, 26. júna 2023 v Bratislave, jej čestný prezident Ivan Korčok. Bývalý minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky vyhlásil, že projekt nielen vytvára priestor na oboznámenie sa so slovenskou diplomaciou a jej cieľmi, ale šíri tiež odkaz Štefana Osuského, jednej z jej najvýraznejších postáv.

Slovenská republika si 24. júna pripomína Deň pamiatky obetí komunistického režimu. Pripomína všetkých neprávom odsúdených a uväznených medzi rokmi 1948 až 1989. Pamätný deň sa viaže k procesu s lekárom, politickým väzňom a katolíckym disidentom Silvestrom Krčmérym, ktorého mučili a 24. júna 1954 nespravodlivo odsúdili za údajnú vlastizradu.

19.06.2023 Služby

Voľby do Národnej rady Slovenskej republiky sa uskutočnia 30. septembra 2023.  V týchto voľbách je možné voliť poštou zo zahraničia.  Registrácia k voľbe poštou zo zahraničia sa skončila 9. augusta 2023. O možnosť voliť poštou požiadalo 72 993 občanov Slovenskej republiky. Žiadosť o voľbu poštou zo zahraničia je len prvý krok.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brocková rokovala 31. mája 2023 v Bratislave s námestníkom peruánskeho ministra zahraničných vecí Ignaciom Higuerasom Harem. Témou ich rokovania boli rozvoj vzájomných vzťahov i ruská agresia proti Ukrajine.

28.04.2023

Ak občan SR požiadal o vydanie cestovného pasu medzi 11. novembrom 2022 a 30. januárom 2023, mohol byť z dôvodu technickej chyby na strane výrobcu jeho cestovný pas vyrobený s odchýlkou zápisu údajov v čipe....

Od 7. decembra 2022 sa konajú protesty a demonštrácie, v niektorých prípadoch násilného charakteru, najmä v južnej časti Peru, pričom bolo hlásených niekoľkých zranených a mŕtvych. Následne boli blokované letiská a hlavné železničné trasy, predovšetkým v turistických oblastiach ako Cuzco, Machu Picchu, Arequipa, Puna.

Na pôde Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa v pondelok 27. marca 2023 uskutočnil XXI. ročník Hodnotiacej konferencie zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky. Podujatie, tradične organizované Slovenskou spoločnosťou pre zahraničnú politiku (SFPA) v partnerstve s rezortom diplomacie, predstavuje každoročný významný príspevok do verejnej diskusie o zahraničnej a európskej politike na Slovensku. Tohtoročná konferencia sa okrem hodnotenia uplynulého roka zamerala aj na tridsať rokov pôsobenia slovenskej diplomacie.

Varovanie (výstraha) pred zhoršujúcou sa bezpečnostnou situáciou v niektorých oblastiach krajiny.

Pracovná návšteva štátnej tajomníčky Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Ingrid Brockovej v Argentíne pokračovala vo štvrtok 27. októbra 2022 účasťou a vystúpením na zasadnutí ministrov zahraničných vecí členských štátov Európskej únie a Spoločenstva štátov Latinskej Ameriky a Karibiku (CELAC) v Buenos Aires. Témou zasadnutia boli postpandemická obnova, vrátane digitálnej a zelenej tranzície, spoločné riešenie dôsledkov ruskej agresie na Ukrajine, ako sú ekonomická, energetická a potravinová kríza.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ingrid Brocková v stredu, 26. októbra 2022, rokovala v Buenos Aires s námestníkom ministra zahraničných vecí, medzinárodného obchodu a vyznaní Argentínskej republiky Pablom Tettamantim.

Na vstup do krajiny zaočkované osoby majú povinnosť predložiť potvrdenie o zaočkovaní (úplne zaočkovaná osoba minimálne 14 dní pred vstupom do krajiny) vakcínou schválenou krajinou pôvodu a predložiť potvrdenie o cestovnom poistení pokrývajúce výdavky na hospitalizáciu a izoláciu COVID-19 počas pobytu v Uruguaji.

Na vstup musia občania Slovenskej republiky spĺňať aspoň jednu z uvedených podmienok...

Vláda Paraguaja rozhodla o otvorení hraníc pre vstup cudzincov na územie Paraguaja. Od 15. októbra 2020 sú otvorené hraničné priechody s Brazíliou a od 21. októbra 2020 sú obnovené medzinárodné lety na medzinárodnom letisku v hlavnom meste Asuncióne.

Vláda Čile informovala o otvorení hraníc pre vstup cudzincov na územie Čile od 1. novembra 2021.

Cestujúci pred vstupom do krajiny majú povinnosť vyplniť elektronický formulár...

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires informuje o vyhlásení výnimočného stavu na juhu Čile v dôsledku násilných demonštrácií spojených s vandalizmom.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Argentíne Rastislav Hindický spolu s ministrom zahraničných vecí, medzinárodného obchodu a vyznaní Argentínskej republiky Santiagom Cafierom podpísali 5. mája 2022 Dohodu o programe pracovnej dovolenky medzi Slovenskou a Argentínskou republikou.

Na vstup do Paraguaja z krajín Brazília, Bolívia, Peru a Venezuela je od 14. februára podmienkou preukázať sa medzinárodným očkovacím certifikátom s očkovaním proti žltej zimnici. Rovnako sa ním osoba musí preukázať aj pri odchode z Paraguaja do jednej z týchto krajín.

Vo veku 82 rokov zomrel bývalý minister zahraničných vecí SR Eduard Kukan.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí Uruguaja Carolina Ache v zastúpení ministra zahraničných vecí predsedala slávnostnému ceremoniálu pri príležitosti 100. výročia nadviazania diplomatických stykov Slovenska a Českej republiky s Uruguajom, ktorý sa konal 17. novembra 2021 v Paláci Santos, sídle Ministerstva zahraničných vecí Uruguaja.

Veľvyslanec SR R. Hindický sa zúčastnil 9. novembra 2021 slávnostného odovzdávania ocenení na 26. ročníku najvýznamnejšej súťaže vín v Latinskej Amerike Cata D´ Or v Santiagu, kde prevzal cenu za najlepšie zahraničné víno a najlepšie biele víno pre Chateau Belá odroda Breslau 2019. Slovenská republika získala spolu 6 veľkých zlatých a 16 zlatých medailí a stalo sa tak v konkurencii 20 štátov po domácom Čile najviac oceňovanou krajinou.

1 / 10