Uzbekistan

Vlajka Uzbekistanu

Uzbekistan

Taškent - miestny čas:

Ilustračná fotografia Shutterstock


Upozornenie pred cestou


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Podmienky vstupu
Aktualizované 30.03.2023
Publikované 26.05.2022

Občania Slovenskej republiky môžu uskutočňovať turistické cesty na území Uzbekistanu len s platným cestovným dokladom.

Cestovným dokladom sa rozumie cestovný pas, diplomatický pas alebo služobný pas.

Platnosť cestovného pasu musí byť ešte minimálne 6 mesiacov po vstupe do krajiny.

Odporúčame pred cestou urobiť kópie všetkých dokladov a uschovať ich na osobitnom mieste.

Stratu či krádež ukradnutých dokladov je nutné okamžite hlásiť na polícii a vyžiadať záznam o strate či krádeži. Následne je potrebné oznámiť tieto skutočnosti Veľvyslanectvu Slovenskej republiky v Taškente, ktoré zabezpečí vystavenie náhradného cestovného dokladu pre cestu späť do Slovenskej republiky. Z tohto dôvodu vám odporúčame vziať si so sebou niekoľko fotografií pasového formátu a zoznam dôležitých telefónnych čísiel a e-mailovú adresu veľvyslanectva.

Občania SR cestovať do Uzbekistanu bez víz, pobyt však nesmie presiahnuť 30 dní.

V prípade pobytu dlhšieho ako 30 dní, platí povinnosť získať pre vstupom do krajiny uzbecké vízum. Zastupiteľské úrady Uzbekistanu vydávajú viacero typov víz v závislosti od účelu pobytu žiadateľa.

Bližšie informácie týkajúce sa podmienok vydávania víz poskytujú zastupiteľské úrady Uzbekistanu v zahraničí.

Kontaktné informácie na zastupiteľské úrady Uzbekistanu je možné nájsť na webovej stránke ministerstva zahraničných vecí Uzbekistanu.

Naďalej existuje možnosť podať žiadosť o udelenie uzbeckého víza na veľvyslanectve Uzbekistanu vo Viedni.

Veľvyslanectvo Uzbekistanu vo Viedni
Botschaft der Republik Usbekistan
Pötzleinsdorferstrasse 49
A-1180 Wien
Austria
telefón: +431 315 39 94-11, 3153995-11
fax: +431 315 39 93
e-mail: botschaft@usbekistan.at
 

Existuje možnosť dať si vyznačiť vízum do pasu hneď po prílete na letisko v Taškente, za predpokladu, že to bolo dopredu písomne (pridelené číslo telexu) schválené konzulárnym odborom Ministerstva zahraničných vecí Uzbekistanu. Pre získanie tohto súhlasu je potrebné, aby pozývajúca strana (fyzická osoba alebo spoločnosť) podala žiadosť spolu s údajmi o návštevníkovi na Konzulárny odbor Ministerstva zahraničných vecí Uzbekistanu. Po schválení víz bude pozývajúcej strane odovzdaný písomný súhlas (číslo telexu), ktoré je potrebné zaslať žiadateľovi o víza (postačuje zaslanie elektronickou formou). Vytlačený súhlas je potrebné mať pri sebe počas cesty, keďže ním sa bude návštevník preukazovať na letiskových kontrolách. Pokiaľ tento súhlas (číslo telexu) nepredložíte, je vysoko pravdepodobné, že letecká spoločnosť vás neodbaví (nepustí do lietadla).

Po prílete je potrebné dostaviť sa k priehradke „Víza“, pokiaľ je voľná, požiadať pracovníkov pasovej kontroly, aby vyzvali „konzula“, aby prišiel vystaviť Vaše vízum. Najprv je potrebné mať vízum a až potom môžete byť vybavený na pasovej kontrole.

 

Povinnosť registrácie pobytu

Hotely a ubytovacie zariadenia vybavujú registráciu cudzincov bezplatne na základe predloženia cestovného pasu. Pokiaľ nebudete ubytovaný v hoteli alebo keď Vám odmietne hotel registráciu vybaviť, máte povinnosť do 3 dní od prekročenia uzbeckej hranice sa zaregistrovať

1. na príslušnom oddelení polície, ktorá má skratku UVViOG, obyčajne sa oddelenie polície nazýva predchádzajúcou oficiálnou skratkou OViR.

2. Registrácia

Počas procesu online registrácie je potrebné zaplatiť turistickú daň za každý deň vášho pobytu. V súčasnosti je možné turistickú daň platiť online iba uzbeckou debetnou kartou v miestnej mene, preto odporúčame vykonať registráciou prostredníctvom Vášho hotelu alebo miestnej cestovnej kancelárie.

Po registrácií požadujte predloženie potvrdenia, ktoré je nutné si uschovať. Môže byť požadované jeho predloženie pri kontrole, rovnako ako aj pri odchode z krajiny. Povinnej registrácii nepodliehajú len držitelia diplomatických pasov. Priemerná pokuta pri zistení porušenia predpisu je v prepočte okolo 1000 eur.

Cestovanie s deťmi
Publikované 26.05.2022

V prípade cestovania maloletého dieťaťa v sprievode inej osoby sa vyžaduje notársky overený súhlas (splnomocnenie) oboch rodičov s cestou maloletého dieťaťa v sprievode inej osoby. V dokumente je potrebné uviesť osobné údaje sprevádzajúcej osoby - meno, priezvisko, dátum narodenia, číslo cestovného dokladu ako aj rovnaké údaje o oboch rodičoch. Dokument by mal byť oficiálne preložený do anglického alebo ruského jazyka. Odporúča sa mať pri sebe aj overenú kópiu rodného listu preloženú do anglického alebo ruského jazyka.

V prípade cestovania maloletého dieťaťa v sprievode len jedného z rodičov sa vyžaduje notársky overený súhlas (splnomocnenie) druhého rodiča s cestou maloletého dieťaťa v sprievode jedného rodiča. V prípade, že manželstvo bolo rozvedené, je potrebná aj overená kópia rozvodového rozsudku a rozhodnutia o zverení dieťaťa do starostlivosti jedného z rodičov, ktorá by mala byť oficiálne preložená do anglického alebo ruského jazyka. Taktiež sa odporúča sa mať pri sebe aj overenú kópiu rodného listu preloženú do anglického alebo ruského jazyka.

Ani pri jednom z dokumentov sa nevyžaduje vyššie overenie uvedených dokumentov.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 10.3.2023, 5701 stiahnutí
Stiahnuť
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 10.3.2023, 6031 stiahnutí
Stiahnuť
Miestne špecifiká
Publikované 26.05.2022

Časté policajné kontroly

Cestujúci po Uzbekistane by sa mal pripraviť na časté policajné kontroly. Z uvedeného dôvodu je nevyhnutné mať pri sebe vždy pas doplnený platným uzbeckým vízom a pečiatkou potvrdzujúcou splnenie povinnosti registrácie pobytu. Ak odovzdáte pas za účelom registrácie pri ubytovaní v hoteli, potom odporúčame mať pri sebe aspoň kópiu dátovej stránky z pasu a uzbeckého víza. Odporúčame preto vziať si so sebou viac kópií a pri policajnej kontrole najskôr ukazovať kópie, originál pasu až v najnutnejšom prípade.

Výmena peňazí

V Uzbekistane nie je povinné preukazovanie finančných prostriedkov pre zabezpečenie pobytu. Uzbecká mena je sum. Bankovky sa vydávajú v nominálnej hodnote 1000, 2000, 5000, 10 000, 20 000, 50 000 a 100 000 sumov. Na výmenu sa prijímajú najčastejšie americké doláre alebo eurá s novším dátumom, neopotrebované, nepoškodené, bez porušenia celistvosti. Staré dolárové bankovky sú takmer nevymeniteľné. V každom meste je dostatočný počet zmenární. V Uzbekistane existuje čierny trh, na ktorom ponúkajú doláre alebo eurá. V tejto súvislosti dôrazne upozorňujeme na to, že meniť peniaze načierno je prísne zakázané a je veľmi starostlivo sledované. Každoročne zadržia desiatky turistov, ktorým skonfiškujú všetky peniaze, turistov z krajiny vyhostia a označia ich za nežiaducu osobu. V bankách a zmenárňach je možné vymeniť zostávajúce sumy späť na eurá alebo doláre, a to v závislosti od výšky hotovosti, ktorú majú momentálne k dispozícii. Zmenárne sú v každom meste. Za výmenu peňazí nie sú žiadne poplatky. Oficiálny kurz je k dispozícii na webových stránkach uzbeckej centrálnej banky. Úhrady kreditnou kartou sú možné, no nie sú samozrejmosťou. 

Kriminalita

Z hľadiska všeobecnej kriminality možno Uzbekistan charakterizovať ako relatívne najbezpečnejšiu krajinu zo stredoázijských republík. V súčasnej dobe je bezpečnostná situácia v Taškente veľmi stabilizovaná, pohyb po Taškente na väčších osvetlených uliciach i po polnoci je bezpečný, čo je zabezpečené aj vysokým počtom policajtov. Na druhej strane nemožno mať ilúziu, že sa nemôže nič stať. Neodporúča sa preto pohybovať osamote, zvlášť nie večer a v noci a v žiadnom prípade nie pešo v odľahlých mestských štvrtiach a ani v centrách v miestach, ktoré sú večer menej frekventované, ako napríklad podjazdy. Všeobecne platí, že pouličná kriminalita v Uzbekistane nie je väčšia ako na Slovensku.

Zákaz fotografovania

V Uzbekistane platí na mnohých miestach prísny zákaz fotografovania. Ide o tzv. strategicky dôležité miesta, ku ktorým patrí napríklad v Taškente metro, letisko, nádražia, tunely, mosty, budovy dôležitých inštitúcií a vnútorné priestory niektorých pamiatok. Fotografovať sa nesmú ani hraničné prechody a štátne hranice. Okrem toho nie je vhodné fotografovať policajtov, kolóny áut sprevádzané policajným autom, ďalej pohrebné obrady a rôzne sprievody. Bez povolenia nemožno fotografovať nádvoria a vnútorné priestory islamských škôl (tzv. medresy), povolenie sa často nevydá vôbec alebo ak áno, tak za poplatok.

Alkohol

V niektorých silne islamských oblastiach (napr. v meste Kokand vo Ferganskej doline) piť alkoholické nápoje na verejných miestach je zakázané. V Uzbekistane v mestách bežne dostať kúpiť pivo (a to aj čapované), v Samarkande sa varí české pivo Pulsar. Uzbeci pri spoločenských príležitostiach pijú vodku, miestny koňak alebo víno, pije sa však zásadne po prípitku, ktorý postupne prednesú všetky osoby prítomné pri spoločnom stole. Uzbeci nemajú vo zvyku pri prípitku dívať sa z očí do očí, ale majú zvyk vypiť pohárik až do dna. Obyčajne však nevypitie pohárika až do dna sa nepovažuje za nezdvorilosť, skôr za neskúsenosť.

Homosexualita

Zákon zakazuje homosexuálny vzťah medzi mužmi. Homosexuálny styk medzi mužmi sa trestá odňatím slobody až na 3 roky. Uzbecký právny poriadok neobsahuje žiadny predpis týkajúci sa sexuálneho vzťahu medzi ženami.

Prostitúcia

Prostitúcia je v Uzbekistane zakázaná a trestá sa pokutou.

Drogy

V Uzbekistane sa drogy nerozlišujú na „mäkké“ a „tvrdé“. Drogy sú ilegálne a ich uchovávanie, distribúcia, dovoz a preprava je trestný čin. Pri zadržaní aj malého množstva drogy je turista obyčajne potrestaný vysokou pokutou.

Jazyk

V Uzbekistane sa hovorí uzbecky, rusky, karapalkastánsky, tadžicky , kazašsky a inak. Uzbečtina používa azbuku ale rovnako a stále častejšie latinku. Písanie miestnych názvov v ruštine a uzbečtine je rozdielny. Napríklad mesto Buchara sa v Ruštine píše ako Бухара ale v uzbečtine ako Бухоро alebo Buxoro. Podobne mesto Taškent sa v ruštine píše Ташкент, ale v uzbečtine ako Toшкент alebo Toshkent.

Sviatky a otváracia doba

Hoci Uzbekistan je moslimská krajina, v piatok sa normálne pracuje, deň pracovného pokoja je čiastočne sobota a celá nedeľa. Väčšina obchodov je otvorená od pondelka do nedele od 9.00 do 18.00 hod., banky a zmenárne od 10.00 do 16.00 hod. 

Ešte majú 2 pohyblivé sviatky, a to prvý deň náboženského sviatku „Ruza chajit“ (Ijd-al-Fitr) a prvý deň náboženského sviatku „Kurban chajit“ (Ijd-al-Adcha). Reštaurácie a obchody majú otvorené ako obyčaje i v období moslimských sviatkov ramadán.

Elektrina

V Uzbekistane je napätie v elektrickej sieti podobne ako na Slovensku 220 V, v mnohých oblastiach predovšetkým na vidieku je to len na určitú časť dňa. V Taškente a v ďalších veľkých mestách je elektrina k dispozícii prakticky nepretržite len s občasnými výpadkami.

Zemetrasenie

Uzbekistan sa nachádza v seizmologicky aktívnej zóne, a preto nemožno vylúčiť malé ale aj veľké zemetrasenia.

Mobilné telefóny a internet

Takmer všetky obývané oblasti sú pokryté signálom mobilnej siete. Telefonovanie do mobilnej siete z Uzbekistanu na Slovensko je drahé, vyplatí sa telefonovať buď z pevnej linky alebo použiť volanie cez internet. Internetové kaviarne sú prakticky vo všetkých väčších mestách, v Taškente je v niektorých hoteloch a reštauráciách wi-fi sieť zdarma. V Taškente je tiež bezplatná mestská wi-fi sieť SOLAFREE - bezdrôtové prístupové body k internetu v meste Taškent, ktoré sa nachádzajú na uliciach mesta, v nákupných a zábavných centrách, metropolitných parkoch, v lekárskych a vzdelávacích inštitúciách a na často frekventovaných miestach.

Časový posun

V Uzbekistane je v lete o 3 hodiny a v zime o 4 hodiny viac ako na Slovensku.

Prepitné

V reštauráciách sa k účtu za jedlo a pitie automaticky pripočítava 15 - 20% za obsluhu, takže nie je nutné nechávať akékoľvek prepitné. Predložený účet sa obyčajne zaokrúhľuje na tisícky nahor. Drobné prepitné od cudzincov očakáva hotelový personál, sprievodcovia, najatí nosiči a šoféri.

Zjednávanie cien

V Taškente a ďalších veľkých mestách je niekoľko supermarketov, obchodných domov a samoobslúh s pevnými cenami. Obyčajne sa nakupuje na miestnych tržniciach, tzv. bazároch, kde sa cena za tovar zjednáva. Odporúčame obísť vždy niekoľkých trhovníkov a až potom začať zjednávať cenu. V zásade platí, že by ste mali dohovárať cenu najmenej o 20% nižšiu, ako je tá, za ktorú vám tovar pôvodne ponúkli.

Pozdrav

Muži sa s mužmi zdravia podaním ruky, pokiaľ sa dobre poznajú tak aj objatím a náznakom trojitého bozku na tvár. Podanie ruky žene alebo dievčaťu sa neodporúča, len v tom prípade, ak by s tým prišla ako prvá. Postačujúci je ústny pozdrav a prípadne mierny úklon hlavou.

Vyzúvanie topánok

Do mešít majú povolený prístup muži, na mnohých miestach tolerujú aj prítomnosť žien - turistiek (je vhodné, aby si ženy pri vstupe do mešity nasadili na hlavu šatku). V každom prípade je potrebné si vyzuť topánky. To platí aj pri vstupe do súkromného domu a bytu. 

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Aktualizované 02.10.2022
Publikované 26.05.2022
Info pre motoristov
Aktualizované 02.10.2022
Publikované 26.05.2022

Informácie hraničných prechodoch nájdete na webovej stránke Štátneho colného výboru.

Bezpečnostná situácia
Aktualizované 02.10.2022
Publikované 26.05.2022

Bezpečnostná situácia v Uzbekistane nie je horšia v porovnaní so Slovenskom, občas sa stáva, že na uzbeckom území operujú nábožensky orientované skupiny vykonávajúce diverznú činnosť, ktorá ale doteraz nebola nikdy namierená proti cestovnému ruchu v krajine. Odporúčame preto našim občanom zvýšenú opatrnosť pri pobyte v Uzbekistane, dodržiavať pokyny miestnych orgánov a vyhýbať sa miestam s väčšou koncentráciou ľudí.

 

Ferganská dolina

Pri ceste Ferganskou dolinou v miestach, v ktorých sa evidentne miestne ženy zahaľujú, odporúčame všetkým cestovateľkám, aby volili taktiež vhodné oblečenie, ktoré zakrýva ruky a nohy po celej dĺžke. Koncom mája 2009 došlo vo Ferganskej doline k izolovaným útokom (sebavražedný bombový atentát v meste Andižan, prestrelka na policajnej stanici na hranici s Kirgizskom), čo viedlo k dočasnému uzavretiu hraníc medzi Uzbekistanom a Kirgizskom. Situácia je od tej doby opäť pokojná. Bezpečnostné opatrenia a kontroly sú však naďalej posilnené. Mesto Andižan je cudzincom prístupné a hraničné prechody sú otvorené. Aj tak nemožno problémy (dočasné uzavretie hranice) pri prekračovaní hranice do Kirgizska celkom vylúčiť.

 

Aralské more

Aralské more (Aralské jazero) - bezodtokové slané jazero sa nachádza na hraniciach Kazachstanu a Uzbekistanu v Turanskej nížine. Pred necelým storočím to bolo štvrté najväčšie jazero sveta. Dnes už nenájdete súvislú rozľahlú vodnú plochu, ale len niekoľko menších oddelených jazier. Cesta po dne vyschnutej časti Aralského mora je nebezpečná z dôvodu pohyblivých pieskov a záchranu si nie je možné privolať mobilným telefónom, lebo oblasť nie je pokrytá telefónnym signálom. Podobná situácia platí aj v púšťach Karakum a Kyzylkum, takže sa odporúča cestovať len v prítomnosti skúseného sprievodcu.

 

Neodporúča sa cestovať do oblasti Termez a oblasti do 5 km od hraníc medzi Uzbekistanom a Afganistanom. Pozemná hranica s Afganistanom je momentálne uzavretá. Taktiež odporúčame nenavštevovať miesta popri hraniciach s Tadžikistanom a Kirgizskom, kde sa nachádzajú zamínované oblasti.​​​​​​​

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Publikované 26.05.2022

Letecké spojenie: Priame letecké spojenie so Slovenskou republikou neexistuje; je vhodné použiť linky z Viedne cez Istanbul alebo spojenie Praha – Taškent, prípadne z Viedne cez Rigu.

Doprava v hlavnom meste: V Taškente funguje mestská hromadná doprava (autobusy, maršrutky, metro). Lístok je možné kúpiť priamo u revízora. Lístok na metro je možné kúpiť v kase v metre. 

Taxislužba:  Taxislužby sú v Uzbekistane široko dostupné a pomerne lacné. K dispozícii sú aj aplikácie ako YandexGo alebo MyTaxi. 
 

Zdravotná  starostlivosť

Aktualizované 02.10.2022
Publikované 26.05.2022

Pre vycestovanie do Uzbekistanu sa nevyžaduje žiadne očkovanie. V záujme vlastnej bezpečnosti sa však odporúča, aby cestovateľ bol zaočkovaný proti obrne, tetanu, meningokokovej meningitíde A+C, záškrtu a hepatitíde A. Rovnako sa odporúča očkovanie proti hepatitíde typu B (zvlášť pri dlhších pobytoch), proti týfusu (pri pobyte v obmedzených hygienických podmienkach), proti besnote (pri dlhodobejšom kontakte so zvieratami).

Častým problémom cestovateľov do Uzbekistanu sú hnačkové ochorenia. Preto odporúčame zobrať so sebou na cestu do Uzbekistanu lieky proti hnačke. Bezpečne možno piť neprevarenú vodu len z horských bystrín nad obývanou časťou, inak odporúčame piť len vodu balenú. V Uzbekistane je bežné piť od smädu zelený čaj, ktorý je bezproblémový.

Úroveň lekárskej starostlivosti je v porovnaní so Slovenskou republikou nižšia. Privolanie záchrannej služby je zložité mimo veľkých miest a trvá často desiatky minút až niekoľko hodín. V tejto súvislosti odporúčame vyhnúť sa pustým skalnatým miestam a zabrániť tak uštipnutiu hadom.

Medzi Slovenskom a Uzbekistanom nie je uzatvorená žiadna dohoda o vzájomnom poskytovaní bezplatnej zdravotníckej starostlivosti, v niektorých prípadoch sú ale naši občania aj bezplatne ošetrení. Všeobecne to však neplatí a musia tak za prvú pomoc, ambulantný zákrok i za hospitalizáciu platiť namieste v hotovosti.

V Taškente existuje medzinárodná klinika TIMC, ktorá je vhodná pre prvotné vyšetrenie pacienta. Túto kliniku využívajú predovšetkým pracovníci zastupiteľských úradov cudzích štátov v Taškente, ich rodinní príslušníci a ďalší, predovšetkým západní cudzinci.

 

Kontakt

Tashkent International Medical Clinic
38 Sarikul Street
100105 Tashkent
Telefón: +(998-71) 291 0142, 291 0726
Fax: +(998-71) 291 2246
E-mail: tashclinic@gmail.com​​​​​
 

 

Klimatické podmienky

Publikované 26.05.2022

Uzbekistan má suchozemské podnebie. V oblasti púští a vysychajúceho Aralského mora dochádza občas k nepríjemným prašným búrkam. Neodporúča sa cestovať do Uzbekistanu v júli, lebo teplota v tieni dosahuje 40 ° a ani teplota 50° v tieni nie je výnimkou. Na cestu do Uzbekistanu je preto potrebné vybaviť sa pokrývkou hlavy, slnečnými okuliarmi a opaľovacím krémom. V zime je priemerná teplota v Taškente okolo -6°, na horách výrazne nižšia. Sneh sa v horách drží až do mája, vo vyšších polohách po celý rok. Z tohto dôvodu je v zimnom období nezjazdná cesta M34, ktorá vedie z Taškentu do Dušanbe.

Štátne sviatky
Nasledovný sviatok v krajine Uzbekistan je
9. máj
Deň pamäti a slávy
DÁTUM DEŇ SVIATOK
1. január pondelok Nový rok
8. marec piatok Medzinárodný deň žien
21. marec štvrtok Navruz - perzský nový rok
9. máj štvrtok Deň pamäti a slávy
1. september nedeľa Deň nezávislosti
1. október utorok Deň učiteľov a mentorov
8. december nedeľa Deň Ústavy Uzbeckej republiky
Dôležité telefónne čísla
Aktualizované 06.03.2023
Publikované 26.05.2022
  • hasiči 101, polícia 102, záchranná služba 103
  • lekárska (diplomatická) služba: (+998 71) 233 33 61
  • slovenské veľvyslanectvo v Taškente: (+998 71) 120 68 52
  • slovenská diplomatická služba v Taškente: +998 98 555 19 18
  • operačné a informačné centrum slovenského Ministerstva zahraničných vecí: (+421) 2 5978 5978
Rady a odporúčania
Publikované 26.05.2022

Odporúčame štandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.ch prechodov


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.



Správy

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR I. Brocková v rámci druhého dňa svojej pracovnej návštevy Uzbekistanu rokovala 17. marca so svojím rezortným partnerom, námestníkom ministra zahraničných vecí Farhodom Arzievom.

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa dnes (16. marca 2021) v Taškente zúčastnila na slávnostnom otvorení nového závodu spoločnosti Chirana Asia na výrobu zdravotníckej techniky, dýchacích prístrojov, dentálnych súprav a náradia.

V Bratislave sa 22. októbra 2019 uskutočnili slovensko-uzbecké medziministerské politické konzultácie.

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek navštívil 2. a 3. novembra Uzbekistan, kde uskutočnil medziministerské konzultácie s námestníkom Ministerstva zahraničných vecí Uzbekistanu Dilyorom Khakimovom. Bilaterálne tiež rokoval s ministrom zahraničných vecí Abdulazizom Kamilovom a ministrom pre vonkajšie ekonomické vzťahy, investície a obchod Elyorom Ganievom.


Uzbekistan

Základné informácie

Zaužívaný anglický názov Uzbekistan
Oficiálny názov Uzbecká republika
Oficiálny anglický názov Republic of Uzbekistan
Zaužívaný názov Uzbekistan
Miestny názov krajiny Oʻzbekiston Respublikasi
Svetadiel Ázia
Hlavné mesto Taškent
Anglický názov hlavného mesta Tashkent
Miestny názov hlavného mesta Toshkent
Názov meny Uzbecký sum
Medzinárodná skratka meny UZS
Telefónna predvoľba +998
Úradné jazyky Uzbecký, Karakalpačtina (uznávaná v Karakalpakstane)
Časové pásmo +0500
Internetová doména .uz
Medzinárodná poznávacia značka UZ
Zem. dĺžka hl. mesta 69.27871
Zem. šírka hl. mesta 41.31234
Vznik štátu 31.08.1991
Štátne zriadenie Prezidentská republika

Oficiálna vládna stránka

https://www.gov.uz/en

Webová stránka ministerstva

Ministry of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan

Uznanie Slovenskej republiky 20.1.1993
Uznanie štátu Slovenskou republikou 20.1.1993
Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 20.1.1993

Zastupiteľské úrady

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taškente

ul. Kičik Bešjogoč 38, 100070 Taškent
Telefón
+998 781206852 ( sekretariát/konzulárne oddelenie )
Email konzulárneho oddelenia

Konzulárne oddelenie veľvyslanectva

Núdzová linka
+998 98 555 1918

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taškente

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Publikované 26.05.2022
Dátum Popis
03/2021 Pracovná návšteva štátnej tajomníčky ministerstva zahraničných vecí SR Ingrid Brockovej v Uzbekistane
05/2019 Oficiálna návšteva ministra zahraničných vecí SR Miroslava Lajčáka v Uzbekistane v pozícii predsedajúceho Organizácii bezpečnosti a spolupráce v Európe
11/2016 Pracovná návšteva štátneho tajomníka ministerstva zahraničných vecí SR Lukáša Parízeka v Uzbekistane
2009 Pracovná návšteva ministra vonkajších ekonomických vzťahov, obchodu a investícií Uzbekistanu Elyora Ganieva na Slovensku
03/2008 Pracovná návšteva prvého námestníka ministra zahraničných vecí Uzbekistanu Ilhoma Nematova na Slovensku
03/2007 Oficiálna návšteva ministra zahraničných vecí SR Jána Kubiša v Uzbekistane
03/2003 Oficiálna návšteva prezidenta SR Rudolfa Schustera v Uzbekistane
01/1997 Oficiálna návšteva prezidenta UZ Islama Karimova na Slovensku

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Štátna tajomníčka Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky sa dnes (16. marca 2021) v Taškente zúčastnila na slávnostnom otvorení nového závodu spoločnosti Chirana Asia na výrobu zdravotníckej techniky, dýchacích prístrojov, dentálnych súprav a náradia.

Zastupiteľský úrad SR v Taškente informuje o zverejnení výzvy na predkladanie ponúk na nákup „Zmesi vitamínov a minerálov na obohacovanie múky“, ktorú vyhlásilo Ministerstvo zdravotníctva Uzbekistanu. Výzva na predkladanie ponúk bola otvorená 01.04. 2014 a uzatvára sa 14.05.2014.

Ministerstvo zdravotnícka republiky Uzbekistan v rámci programu Zdravie pre matku a dieťa vypisuje výzvu na predkladanie ponúk na dodávku antikoncepčných tabletiek...

Dňa 17. septembra 2013 vstúpilo v Uzbekistane do platnosti nariadenie Ministerstva spravodlivosti Uzbekistanu č. 2508 o pravidlách predaja skvapalneného plynu na burze.

Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Taškente informuje slovenskú podnikateľskú verejnosť o novom nariadení Kabinetu ministrov Uzbekistanu č. 63 zo dňa 4. marca 2013 pod názvom „Opatrenia na ďalšie...

Ekonomické informácie o teritóriu
Uzbekistan - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 391.6 kB, 25.9.2023, 418 stiahnutí
Stiahnuť
Uzbekistan - veľtrhy a výstavy 2023 - ITECA
PDF 534.8 kB, 6.3.2023, 491 stiahnutí
Stiahnuť
Obstarávanie a tendre
Uzbekistan - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 391.6 kB, 25.9.2023, 418 stiahnutí
Stiahnuť
Uzbekistan - veľtrhy a výstavy 2023 - ITECA
PDF 534.8 kB, 6.3.2023, 491 stiahnutí
Stiahnuť
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Uzbekistan - ekonomické informácie o teritóriu 2023
PDF 391.6 kB, 25.9.2023, 418 stiahnutí
Stiahnuť
Uzbekistan - veľtrhy a výstavy 2023 - ITECA
PDF 534.8 kB, 6.3.2023, 491 stiahnutí
Stiahnuť
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Aktuálne

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Taškente Ján Bóry a predseda Výboru pre medzinárodné vzťahy a priateľstvo so zahraničím v rámci Kabinetu ministrov Uzbeckej republiky Rustambek Kurbanov 15. marca 2021 v Parku víťazstva v Taškente zasadili, v poradí 16. Strom pokoja.

Veľvyslanec Slovenskej republiky v Taškente Ján Bóry s manželkou Jarmilou Bóryovou usporiadali 4. decembra 2020 v priestoroch veľvyslanectva mikulášske podujatie pre deti so slovenským občianstvom zo zmiešaných slovensko-uzbeckých manželstiev, detí miestnych pracovníkov na veľvyslanectve.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Taškente spolu s ďalšími zastupiteľskými úradmi oslovilo Občianské združenie Kobukrav v Dunajskej Strede so žiadosťou o pomoc pri propagácii medzinárodnej výtvarnej súťaže pre deti vo veku 3 – 15 rokov na tému Ja a koronavírus, ktorá prebiehala od 25. do 29. júna 2020.

Zastupiteľský úrad Slovenskej republiky v Taškente zorganizoval v Taškente 6. marca 2020 spoločenský večer venovaný oslavám Medzinárodného dňa žien.

Ako pripomenutie a oslavu 100. výročia československej štátnosti, usporiadajú veľvyslanectvá Slovenskej a Českej republiky v Taškente koncert vážnej hudby. V Taškente spoločne vystúpia violončelista František Brikcius (ČR) a klavirista Erik Jambor (SK). Súčasťou špeciálne zostaveného programu sú diela českých a slovenských skladateľov z rôznych období.

Z iniciatívy slovenského veľvyslanectva v Uzbekistane v dňoch 8. – 10. októbra 2013 sa SR po prvýkrát zúčastnila na 19. Medzinárodnom turistickom veľtrhu v Taškente, ktorý organizovala národná štátna agentúra „Uzbektourism“ s oficiálnou podporou Svetovej turistickej organizácie OSN pod názvom „Turistika na veľkej hodvábnej ceste“.


Back To Top