1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Podmienky vstupu

Podmienky vstupu

Juhoafrická republika

Aktualizované 09.08.2023
09.08.2023
Juhoafrická republika zaviedla pre občanov Slovenskej republiky možnosť požiadať si o vízum online. Žiadosť o e-vízum si môžete podať cez webstránku ministerstva vnútra Juhoafrickej republiky.
09.08.2023
Juhoafrická republika zaviedla pre občanov Slovenskej republiky možnosť požiadať si o vízum online. Žiadosť o e-vízum si môžete podať cez webstránku ministerstva vnútra Juhoafrickej republiky.
Publikované 16.05.2022

Juhoafrická republika zaviedla od 18. apríla 2016 vízovú povinnosť pre držiteľov cestovných pasov SR na vstup do Juhoafrickej republiky.

O vstupné vízum je potrebné požiadať na Veľvyslanectve Juhoafrickej republiky vo Viedni. Na veľvyslanectvách Juhoafrickej republiky v iných častiach sveta môže občan SR požiadať o víza, len ak má v krajine trvalý, respektíve prechodný pobyt. 

O vstupné víza je možné požiadať aj online. Žiadosť o e-vízum si môžete podať cez webovú stránku ministerstva vnútra Juhoafrickej republiky.

Na bezplatné vízum Juhoafrickej republiky je nutné preukázať bonitu klienta bankovým výpisom za ostatné 3 mesiace. Juhoafrické veľvyslanectvo neakceptuje hotovosť a kreditné karty.

Slovenskí občania, ktorí tranzitujú cez medzinárodné letiská v Juhoafrickej republike: 
Johannesburg – OR Tambo a Lanseria, Kapské Mesto a Durban, v prípade cesty do okolitých krajín: Namíbia, Botswana, Zimbabwe, Mozambik, Eswatini a Lesotho, nepotrebujú požiadať o tranzitné vízum v Juhoafrickej republike, avšak je nutné sa podrobiť odobratiu biometrických údajov po prílete na vyššie uvedené letiská v Juhoafrickej republiky.

Občanom SR  v prípade otázok ohľadne vstupných víz odporúčame kontaktovať Veľvyslanectvo Juhoafrickej republiky so sídlom vo Viedni  na tel. č.: +43 1 320 6493, prípadne emailom na: vienna.consular@dirco.gov.za

Ďalšie informácie sú dostupné na webovej stránke Veľvyslanectva Juhoafrickej republiky vo Viedni

Juhoafrický imigračný zákon vyžaduje, aby cestujúci pri vstupe do krajiny mal pre účely úradných záznamov vo svojom pase aspoň 2 voľné vízové strany. Ak táto podmienka nie je splnená, juhoafrické imigračné orgány často nekompromisne neumožnia vstup do krajiny a cestovateľa najbližším letom vrátia späť. Prihlasovacia povinnosť v Juhoafrickej republike nie je.
Odporúčaná platnosť cestovného pasu je minimálne 30 dní od plánovaného odchodu z krajiny.

Všetci cestujúci (starší ako jeden rok) prichádzajúci z oblastí endemického výskytu žltej zimnice, resp. prechádzajúci cez tieto oblasti v rámci ich cesty do Juhoafrickej republiky, sú povinní preukázať sa pri vstupe na územie Juhoafrickej republiky platným potvrdením o očkovaní proti tomuto ochoreniu tzv. Yellow Fever Certificate.

 

Zoznam krajín s endemickým výskytom žltej zimnice (klasifikácia WHO)

Afrika: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda.

Latinská Amerika: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guayana, Guayana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela.

Predloženie platného potvrdenia o očkovaní proti žltej zimnici je podmienkou pre vydanie juhoafrického víza cestujúcim z krajín s endemickým výskytom ochorenia. Cestujúci z oblastí s endemickým výskytom žltej zimnice, ktorí sa pri vstupe na územie Juhoafrickej republiky nebudú schopní preukázať potvrdením o očkovaní, sú priamo na hraničnom priechode na vlastné náklady zaočkovaní proti žltej zimnici alebo musia, taktiež na vlastné náklady, podstúpiť šesťdňové karanténne pozorovanie. Na hraničných priechodoch, kde nie je štátny zdravotník, nie je cestujúcim bez platného očkovacieho preukazu povolený vstup na územie Juhoafrickej republiky.

Botswana

Aktualizované 06.05.2022
Publikované 06.05.2022

Občania Slovenskej republiky, cestujúci za účelom turistiky a obchodu, nepotrebujú na vstup do Botswany vízum na dobu 30 dní. Pas musí byť platný minimálne 6 mesiacov po plánovom výstupe z krajiny a musí mať dostatočné množstvo voľných stránok pre prípadné potreby imigračných úradov Botswany.

Maurícius

Aktualizované 02.02.2024
Publikované 12.05.2022

Na základe podpisu Dohôd medzi Európskym spoločenstvom a krajinami Antigua a Barbuda, Bahamy, Barbados, Maurícius, Saint Kitts (Svätý Krištof) a Nevis, Seychelly, došlo k vzájomnému zrušeniu vízovej povinnosti pri krátkodobých pobytoch. 

Dohody umožňujú občanom EÚ a občanom dotknutých krajín cestovať bez víz na územie druhej zmluvnej strany na maximálne obdobie 3 mesiacov počas 6 mesiacov.

Aby bolo možné využívať výhody tohto bezvízového režimu, musia občania EÚ a uvedených krajín vlastniť platný cestovný, služobný alebo diplomatický pas. Platnosť cestovného dokladu musí byť dlhšia ako je plánovaný odchod z Maurícia.

Bezvízový styk sa uplatňuje pre všetky kategórie osôb a na všetky účely ciest (napr. turistika, kultúrne návštevy, vedecké aktivity, rodinné návštevy, obchodné a podnikateľské cesty a pod.), okrem osôb cestujúcich za účelom vykonávania zárobkovej činnosti.

Ďalšie otázky k pobytu na Mauríciu zodpovie podrobnejšie web stránka ministerstva vnútra.

 

COVID-19

Krajina je otvorená pre medzinárodných návštevníkov, pričom nerozlišuje podmienky vstupu pre plne zaočkovaných a nezaočkovaných.

Nevyžaduje sa testovanie pred ani pri vstupe do krajiny.

Pred cestou na Maurícius sa odporúča vyplnenie cestovného formuláru ALL In ONE FORM. Po vyplnení si vytlačte kópiu s vygenerovaným QR kódom, ktorú predložíte pri prílete na ostrov zdravotníckym pracovníkom letiska. V prípade ak si formulár vopred nevyplníte, bude potrebné vyplniť ho na letisku.

Aktuálne informácie o podmienkach vstupu do krajiny

 

Opatrenia v krajine

Nosenie rúšok na verejnosti nie je potrebné, naďalej sa odporúča nosenie rúšok na letiskách, vo verejnej hromadnej doprave, vo verejných a súkromných zdravotníckych zariadeniach, ako sú nemocnice a lekárne. Verejná doprava je v prevádzke. Odporúčame riadiť sa informáciami miestnych úradov.

Viac informácií nájdete webovej stránke o cestovaní na Maurícius

Mozambik

Publikované 11.05.2022

Občania Slovenskej republiky môžu vstúpiť na územie krajiny na základe platného cestovného pasu (s platnosťou 3 mesiace po vstupe do krajiny), víza a hotovosti (minimum 50,-USD na deň pobytu).
 
Pri vstupe do krajiny treba deklarovať všetky valuty a v prípade vstupu do krajiny z infikovaných oblastí sa vyžaduje potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici:

AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda.

LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guyana, Guyana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela.
Slovenskí občania môžu požiadať o vstupné vízum na Veľvyslanectve Mozambiku so sídlom v Berlíne alebo na ktoromkoľvek veľvyslanectve Mozambiku v zahraničí (napr. v Pretórii, JAR). 
 

Namíbia

Publikované 06.05.2022

Občania Slovenskej republiky potrebujú na vstup do krajiny platné vízum, ktoré môže byť platné maximálne 90 dní a môžu ho získať po prílete na letisko Hosea Kutako International Airport pre účely turistiky a návštevy. Vízový poplatok je 1200 namíbijských dolárov alebo 81 USD. 

Podmienkou získania víza je cestovný pas s platnosťou presahujúcou dobu pobytu v Namíbii najmenej o 6 mesiacov, dostatok prostriedkov na celú dobu pobytu, vrátane hotelovej rezervácie, spiatočná letenka, zdravotné poistenie na dobu pobytu, vyplnený vízový formulár, pozývací list od súkromnej osoby alebo cestovnej agentúry, zaplatenie vízového poplatku a potvrdenie o očkovaní proti žltej horúčke v prípade, že žiadateľ cestuje z krajiny s výskytom žltej horúčky. Pre bližšie informácie odporúčame kontaktovať najbližšie Veľvyslanectvo Namíbie (pre občanov SR vo Viedni).
 

Zimbabwe

Publikované 06.05.2022

Držitelia slovenských pasov potrebujú na cestu do Zimbabwe platné vízum, ktoré možno získať pri prílete do krajiny alebo pri vstupe/prekračovaní hraníc Zimbabwe. Jednovstupové vízum stojí 30 USD, dvojvstupové 45 USD a viacvstupové 55 USD.

Bližšie informácie ohľadne pobytov dlhších ako 30 dní Vám poskytne Veľvyslanectvo Zimbabwe so sídlom vo Švajčiarsku, email: missionpzimbabwe@bluewin.ch

Pri odchode z krajiny cez medzinárodné letisko v Harare sa platí letiskový poplatok 20 USD, ktorý nie je zahrnutý v cene letenky. Ak turista plánuje územie Zimbabwe opustiť len na niekoľko hodín a vzápätí sa vrátiť (najmä prehliadka Viktóriiných vodopádov aj zo zambijskej strany) musí mať platné zimbabwianske vízum na 2 až viac vstupov. 

Viac informácií o vízach 

Zambia

Publikované 28.07.2022

Občania Slovenskej republiky potrebujú na vstup do krajiny  

  • platný cestovný doklad,  

  • vízum  

  • a potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici v Medzinárodnom očkovacom preukaze.  

Vízum je možné získať na Veľvyslanectve Zambie so sídlom v Berlíne ešte pred príchodom do krajiny (Berlín D-10117, Axelspringerstrasse 54A, tel: 004930/2062940). Vízum je možné vybaviť aj na letisku a na hraničnom prechode Zambie (poplatok 50 USD), avšak odporúčame si túto skutočnosť overiť s príslušným veľvyslanectvom Zambie.  

Madagaskar

Aktualizované 01.08.2022
Publikované 28.07.2022

Občania Slovenskej republiky potrebujú pre vstup do krajiny platný cestovný pas, vízum, spiatočný cestovný lístok a potvrdenie o očkovaní proti žltej zimnici pri ceste z infikovanej oblasti: 

AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda. 

LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guayana, Guayana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela. 

  

Slovenskí občania môžu požiadať o vízum pred vstupom do krajiny na ktoromkoľvek zastupiteľskom úrade Madagaskaru.  

K žiadosti o vízum je potrebné predložiť platný cestovný pas, vyplniť žiadosť o vízum, predložiť 1 fotografiu pasového formátu a kópiu plánu cesty, ktorú vyhotoví cestovná kancelária.  

Adresy veľvyslanectiev Madagaskaru vo svete možno získať na internetovej stránke www.embassy.org/madagascar, e-mail malagasy@embassy.org.