1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Zdravotná starostlivosť

Zdravotná starostlivosť

Juhoafrická republika

Publikované 16.05.2022

Povinné očkovanie nie je vyžadované. Odporúčané je očkovanie proti tetanu a hepatitíde (A, B). Pri cestách do Krugerovho parku, severných a severovýchodných oblastí krajiny je potrebné užívať antimalariká v kombinácii s repelentom. 

Vo vidieckych oblastiach provincie KwaZulu-Natal sa sporadicky vyskytuje cholera, pri dodržiavaní základných hygienických zásad však turistom nákaza nehrozí. Potrebné je chrániť si zrak a pokožku pred účinkami intenzívneho slnečného žiarenia. Voda z vodovodu je pitná vo všetkých veľkých mestách. Neodporúčame kúpanie v riekach a stojatých vodách. Súkromné zdravotnícke zariadenia sú na veľmi dobrej úrovni. Keďže poplatky za lekárske ošetrenie v Juhoafrickej republike sú pomerne vysoké, odporúčame sa pred cestou poistiť. Lekárne v Juhoafrickej republike sú výborne vybavené.

Riziká chorôb a nákaz so zdravotne závažnými zdravotnými dôsledkami. 

Juhoafrická republika, Botswana a Eswatini patria ku krajinám s najvyšším počtom výskytu HIV/AIDS nielen v regionálnom meradle, ale aj vo svete. V regióne Južnej Afriky je výskyt malarických ochorení v nižšie položených oblastiach (provincia Limpopo, hranice s Juhoafrickou republikou, Eswatini, Zimbabwe a Mozambikom, ďalej v Zambii, Angole, na Madagaskare a Mauríciu), progresívny výskyt tuberkulózy a bilharzia v oblastiach so stojatými vodami (umelé sladkovodné priehrady s bahnitým dnom). Pri cestovaní do oblastí s vysokým výskytom malárie odporúčame zakúpiť si lokálne vyrábané antimalariká priamo v mieste pobytu, ktoré sú cielené na typ malárie vyskytujúci sa v uvedenej oblasti. Aktuálne upozorňujeme na vysoký výskyt cholery v Zimbabwe, ktorá sa vzhľadom na nedostatočnú lekársku pomoc začala šíriť aj do Juhoafrickej republiky. Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) varuje, že v prípade neprijatia účinných okamžitých opatrení hrozí regionálne rozšírenie epidémie.

Botswana

Publikované 06.05.2022

Odporúčané je očkovanie proti tetanu. Pri cestách z krajín s endemickým výskytom žltej zimnice je povinné očkovanie proti tomuto ochoreniu:
 
Zoznam krajín s endemickým výskytom žltej zimnice (klasifikácia WHO): 
AFRIKA: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda.

LATINSKÁ AMERIKA: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guyana, Guyana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela.

Vyskytuje sa tu bilharzia v stojatých sladkých vodách a spavá nemoc. V celej krajine je zvýšené riziko malárie, odporúčame užívať antimalariká. Pred cestou do turistickej oblasti delty rieky Okavango je užívanie antimalarík vysoko odporúčané spolu s vyhýbaním sa kontaktu s komármi, používaním repelentov a ochranných sieťok proti komárom. Pred cestou do Botswany je potrebné uzavrieť poistenie liečebných výdavkov. Úroveň zdravotnej starostlivosti vo väčších mestách je veľmi dobrá, Gaborone a Francistown majú kvalitné nemocničné zariadenia. Lekárne v krajine sú dobre zásobené, v prípade ciest do odľahlejších miest je však odporúčané mať vlastnú zásobu liekov.

Botswana je jednou z krajín s najväčšou mierou výskytu HIV/AIDS na svete. Nakazených je okolo 35% jej dospelého obyvateľstva. 

Z hygienických dôvodov neodporúčame piť vodu z vodovodu a kúpať sa v stojatých vodách.

Maurícius

Publikované 12.05.2022

Pri cestách na Maurícius sa nevyžaduje žiadne osobitné očkovanie. Potrebné je chrániť si zrak a pokožku pred účinkami intenzívneho slnečného žiarenia. 

Zdravotná starostlivosť je na dobrej úrovni. Hotely vyššej cenovej kategórie majú spravidla vlastného lekára. Odporúčame uzavrieť pred cestou poistku liečebných nákladov. Voda z kohútikov na Mauríciu nie je pitná, preto odporúčame piť len vodu riadne zakúpenú a balenú vo fľaškách. Odporúčame vyhýbať sa mliečnym výrobkom, keďže nie sú pasterizované. Ovocie pred požitím riadne umyť

Mozambik

Publikované 11.05.2022

Mozambické úrady vyžadujú potvrdenie v očkovacom preukaze od osôb, ktoré do krajiny vstupujú z oblastí postihnutých žltou zimnicou. Všeobecne sa odporúča očkovanie proti cholere, týfusu, ale i hepatitíde A a B. Prakticky na celom území Mozambiku existuje riziko nákazy maláriou, a preto sa odporúča už pred uskutočnením cesty užiť antimalariká a dokončiť ich cyklus, vyhýbať sa priamemu kontaktu s komármi používaním repelentov, krémov s citrónovou arómou, spávať pod sieťkami. Reálne riziko nákazy cholerou hrozí v prípadoch pohybu mimo turistických stredísk. Existuje možnosť výskytu črevných ochorení, hepatitídy A a v oblasti provincie Tete bol zaznamenaný výskyt nákazy spavou nemocou. 

Kúpanie v stojatých vodách, riekach a jazerách sa neodporúča (vysoké riziko nákazy bilharziou). V prípade potreby sa odporúča využívať služby súkromných zdravotníckych zariadení, ktoré sú však finančne veľmi náročné, pričom mnohé nedosahujú úroveň európskych zdravotníckych zariadení. 

Súkromné zdravotné centrá sa nachádzajú vo všetkých väčších mestách. Na vidieku však môžete trpieť nedostatkom základných lekárskych pomôcok a liekov, preto sa odporúča mať so sebou patričnú zásobu liekov pre vlastnú potrebu. Úroveň služieb v štátnych zdravotníckych zariadeniach je pomerne slabá. Odporúčame piť fľaškovú vodu, nie vodu z kohútikov.

Namíbia

Publikované 06.05.2022

Odporúčané je očkovanie proti tetanu. V severných oblastiach krajiny (Etosha, Ovambu a Caprivi) je zvýšené nebezpečenstvo výskytu malárie, preto sa odporúča užívať chemické profylaktiká pred cestou a počas pobytu využívať repelenty proti hmyzu. Na juh od hlavného mesta Windhoeku sa vyskytuje detská obrna. Existuje tiež riziko nákazy bilharziou, preto sa neodporúča kúpanie v sladkých vodách. Namíbia patrí medzi krajiny s vysokou mierou výskytu HIV/AIDS. Nakazených je cca 20% jej dospelého obyvateľstva. Zdravotníctvo je na pomerne dobrej úrovni. Pred cestou je potrebné uzavrieť poistenie liečebných nákladov. Voda z kohútikov je pitná, odporúčame však uprednostniť stolovú balenú vodu. V Namíbii je voda drahá, preto zdvorilo rešpektovať šetrenie vodou

Zimbabwe

Publikované 06.05.2022

Úroveň štátnych zdravotníckych zariadení je veľmi nízka. V prípade potreby sa odporúča kontaktovať dve súkromné kliniky v Harare (Avenues Clinics, St. Anne´s Hospital). Za lekárske ošetrenie sa platí vopred. V krajine existuje mobilná zdravotnícka služba rýchlej pomoci (MARS), kde pôsobí kvalifikovaný personál. 

Odporúča sa poistenie pre zahraničie, ale mnohé zdravotnícke zariadenia vyžadujú platbu v hotovosti. Platby za poskytnuté zdravotnícke služby a lieky sú vysoké, avšak v hlavnom meste a v Bulawayu dosahujú štandard európskych krajín. Vzhľadom na nedostatok liekov v krajine odporúčame v prípade potreby vlastnú zásobu liekov.Očkovania pri vstupe do krajiny nie sú predpísané.

Záznam v Medzinárodnom očkovacom preukaze sa vyžaduje iba v prípadoch príchodu z krajiny s výskytom žltej zimnice:

Afrika: Angola, Benin, Burkina Faso, Burundi, Čad, Etiópia, Gabon, Gambia, Ghana, Guinea, Guinea-Bissau, Kamerun, Keňa, Konžská demokratická republika, Konžská republika, Libéria, Mali, Niger, Nigéria, Pobrežie slonoviny, Rovníková Guinea, Rwanda, Senegal, Sierra Leone, Somálsko, Stredoafrická republika, Sudán, Svätý Tomáš a Princov ostrov, Tanzánia, Togo a Uganda.
Latinská Amerika: Bolívia, Brazília, Ekvádor, Francúzska Guayana, Guayana, Kolumbia, Panama, Peru, Surinam a Venezuela.

Odporúča sa zaočkovanie proti hepatitíde A a týfusu. Očkovanie proti detskej obrne sa odporúča v prípade ciest do vidieckych oblastí a v prípade kontaktov s miestnym vidieckym obyvateľstvom. 

Existuje vysoké riziko nákazy maláriou. Najmenší výskyt malárie je v hlavnom meste Harare a v Bulawayu. V období dažďov možno na maláriu ochorieť aj v oblasti Victoria Falls, Matopos, vrátane horských masívov Nyanga a Chimanimani. Celoročné riziko nakazenia je v nížinách krajiny, v údoliach riek Zambezi a Limpopo, v rekreačných zónach Kariba a Gonarezhu. Cestovateľom zdržujúcim sa krátkodobo v krajine sa odporúča prevencia chemickou profylaxiou (užívanie antimalarík) a v rizikových oblastiach treba používať malarické siete a spreje proti komárom. 

Vo vidieckych oblastiach je možnosť nainfikovania sa cholerou, avšak len pri priamom styku s vidieckym obyvateľstvom. Odporúča sa dodržiavať prísne zásady osobnej hygieny a nekupovať potravinárske výrobky na vidieku. V turistických centrách a vo veľkých mestách je riziko nákazy prakticky nulové. Neodporúča sa kúpať, umývať a piť vodu z jazier, riek a vodných nádrží kvôli vysokému riziku nákazy bilharziou. Ak sa priamemu styku so sladkou vodou z prírodných vodných plôch nemôžete vyhnúť napr. pri vodných športoch (kanoe a rafting), dbajte o dôkladné osušenie. Podľa štatistík v krajine je asi 35% obyvateľstva postihnutých vírusom HIV/AIDS.Voda z kohútikov v Zimbawe je pitná, vo vidieckych oblastiach však odporúčame vyvarovať sa pitia priamo z vodovodov

Zambia

Publikované 28.07.2022

Imigračné úrady Zambie môžu požadovať záznam o zaočkovaní proti žltej zimnici a cholere. Odporúča sa zaočkovanie proti hepatitíde A a týfusu. V krajine je riziko nákazy maláriou, preto je odporúčané užívanie profylaktík pred cestou a repelenty proti hmyzu počas pobytu. V niektorých lokalitách existuje riziko nákazy spavou nemocou. Kúpanie v jazerách, riekach a stojacích vodách sa neodporúča (riziko nákazy bilharziou). V prípade, že sa kontaktu s takouto vodou nemožno vyhnúť (kanoe, rafting), dbajte o dôkladné osušenie. Rozšírené sú aj črevné ochorenia a evidujeme prípady ochorení na detskú obrnu. Odporúča sa navštíviť len súkromné zdravotnícke zariadenia, pretože štátne zdravotnícke zariadenia nedosahujú úroveň európskeho priemeru. V krajine pôsobí dobre vybavená záchranná služba rýchlej pomoci MARS. Odporúčame piť len balenú stolovú vodu. 

Madagaskar

Publikované 28.07.2022

Zdravotná starostlivosť je na veľmi nízkej úrovni s výnimkou súkromných zariadení. Pri návšteve zdravotníckeho zariadenia sa vopred vyžaduje platba v hotovosti. Krajina trpí nedostatkom kvalifikovaných lekárov i zdravotníckeho personálu a pretrváva nedostatok základných liekov. Pred cestou sa preto odporúča uzatvoriť medzinárodné zdravotné poistenie s eventuálnou možnosťou transportu do Juhoafrickej republiky či Austrálie. Pri vstupe do krajiny z oblastí (krajín) zamorených žltou zimnicou a cholerou sa vyžaduje potvrdenie o očkovaní v medzinárodnom očkovacom preukaze. 

 
Hrozí značné riziko nákazy maláriou v pobrežných oblastiach a v tropických lesoch, rovnako vo vysokohorských vnútrozemských oblastiach a v meste Antananarivo. Odporúča sa chemoprofylaxia na báze mefloquínu. Vyskytuje sa možnosť nákazy na črevné ochorenia a hepatitídu typu A. V niektorých lokalitách (sladkovodné vodné nádrže, rieky, stojace vody ) hrozí nebezpečenstvo nákazy bilharziou. 

Tečúcu vodu je nutné prevárať a filtrovať, ovocie a zeleninu dôkladne umývať alebo olúpať, mäso intenzívne variť. Vyhýbať sa ľadu do nápojov aj pouličnej zmrzline, pri kúpe balenej vody kontrolovať neporušenosť uzáveru fľaše. 

 Vzhľadom na každoročný výskyt epidémie moru v krajine, odporúčame návštevníkom, aby sa pred cestou na Madagaskar informovali o aktuálnych zdravotných rizikách na webových stránkach Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO), prípadne kontaktovali Veľvyslanectvo Madagaskaru v Moskve.