1. Domov
  2. Cestovanie
  3. Info pre motoristov

Informácie pre motoristov


Španielsko

Publikované 12.05.2022

Pri ceste autom do Španielska španielske zákony vyžadujú, aby mal vodič vodičský preukaz, doklady od vozidla a potvrdenie o poistení zodpovednosti (zelenú kartu). 

Vo výbave vozidla je povinné mať sadu náhradných žiaroviek a nástroje na ich výmenu, dva výstražné trojuholníky, v prípade nehody sa umiestni jeden pred vozidlo a druhý za vozidlo, náhradné koleso a nástroje na jeho výmenu. 

Najvyššia povolená rýchlosť na španielskych diaľniciach je 120 km a nesmie sa jazdiť rýchlosťou nižšou ako 60 km, vtedy vozidlo musí opustiť diaľnicu. V obci je povolená rýchlosť 50 km. Pokuty za porušenie dopravných predpisov sú odstupňované podľa závažnosti porušenia predpisov. Povolená hranica alkoholu je 0,5 mg na liter krvi alebo v dychu 0,25 miligramov, u profesionálov je 0, 3 mg na liter krvi alebo v dychu 0,15 mg.

Viac informácií je možné získať na webovej stránke Generálneho dopravného inšpektorátu Španielska.

Andorra

Publikované 11.05.2022

Pri ceste autom do Andorry miestne zákony vyžadujú, aby mal vodič vodičský preukaz, doklady od vozidla a potvrdenie o poistení zodpovednosti (zelenú kartu). V Andorre platí 0% tolerancia na alkohol pri šoférovaní.