Majestátne Tatry „vyzvŕtali“ aj seniorov slovenskej diplomacie

22.10.2019 | Seniori slovenskej diplomacie

Záznam o výlete do Tatier (2. a 3. októbra 2019) možno vari začať otázkou, prečo táto vychýrená turistická destinácia „prišla na rad“ až po desiatich rokoch činnosti nášho občianskeho združenia, vždy bohatej na rozmanité relaxačné podujatia. Zámer navštíviť v čase „babieho leta“ a k tomu v najnenáročnejšom variante naše zaslúžene obdivované veľhory (o ktorých sa vžilo hovoriť ako „najmenších“ na svete) sa sústredil do dvoch takpovediac programových bodov: besedy s tam celoslovensky pôsobiacim riaditeľom Horskej záchrannej služby SR Ing. Jozefom Janigom a pešej túry zo Štrbského Plesa k mystickému Symbolickému cintorínu pod Ostrvou neďaleko od Popradského plesa, pietnemu miestu početných obetí týchto veľhôr. 

 

Keďže nášmu spolubesedníkovi v dohodnutom stretnutí zabránili služobné povinnosti, poslal za seba vysokokvalifikovaný „záskok“ v osobe čerstvo ustanoveného riaditeľa oblastného strediska Vysoké Tatry Miroslava Živčáka, doteraz jedného z najvyťaženejších špičkových záchranárov. No a zrieknutie sa pešej túry na Symbolický cintorín nám zasa „zrežírovalo“ povestne vrtošivé tatranské počasie, ktoré sa dokáže predviesť denne aj tromi-štyrmi variantmi (od slnečného cez hmlisté či veterné až po víchricu či búrku). Treba dodať, že našu na všetko odhodlanú „partiu“ (z vyše dvoch tretín dámsku!) táto situácia predsa len trochu zmohla, pri improvizácii sme si dali poradiť od jedného spomedzi nás samých, v Tatrách žijúceho kolegu Karola Suchánka (ešte i teraz člena dobrovoľného zboru tatranských záchranárov). Rozhodli sme sa pre prechádzku okolo Štrbského plesa po všetkých jeho zaujímavých zákutiach či pamätihodnostiach a aj pre výstup na Predné Solisko lanovkou, premávajúcou aj v „mliečno-mračnom“ opare, keď dovidieť ani nebolo kam...

 

Ak podobné akcie nášho združenia majú byť okrem utužovania kolektívu aj zdrojom poznávania reality v jej mnohotvárnosti, nuž táto patrila k tým najlepším. Veď dôkladná prezentácia práce horských záchranárov - spoločensky stále hriešne málo docenená - nás mimoriadne zaujala. Odvďačili sme sa ich najvyššiemu predstaviteľovi knihou reflexií ministra zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka z jeho ročného pôsobenia na vrcholnom poste predsedu Valného zhromaždenia OSN.