RSS zoznamy

Indietro

Rakúsko - podmienky prechodu hraníc a cestovanie na území krajiny

Rakúsko - podmienky prechodu hraníc a cestovanie na území krajiny

24.3.2020 | Oznamy a upozornenia pred cestovaním | Koronavírus 2019-nCoV | Rakúsko

Cestovanie:

Komerčná doprava: Do odvolania sú prerušené letecké, vlakové a autobusové spojenia s Čínou, Južnou Kóreou, Iránom, Talianskom, Španielskom, Švajčiarskom, Francúzskom. Zároveň do Rakúska neprilietajú lietadlá z Veľkej Británie, Holandska, Ruska, Ukrajiny a Peru. Letecké spoločnosti Austrian Airlines, Laudamotion a Wizzair zrušili všetky svoje komerčné letecké linky až do odvolania. Vzhľadom na výraznú redukciu leteckých liniek jednotlivými leteckými spoločnosťami, ktoré ešte v súčasnosti prilietajú do Viedne, odporúčame občanom sledovať si informácie svojej leteckej spoločnosti.

 

Letisko Schwechat: Občanom Slovenskej republiky v zmysle nariadenia vlády Rakúskej republiky odporúčame po prílete na Letisko Schwechat bezodkladné opustenie územia Rakúskej republiky. V prípade zotrvania v Rakúskej republike platí na území Rakúska povinná 14 dňová karanténa.

 

Vlaky a autobusy v rámci Rakúska premávajú bez obmedzení. ÖBB zrušila dočasne všetky osobné vlakové spojenia s Talianskom, Švajčiarskom, Lichtenštajnskom a Francúzskom, rovnako sú zrušené všetky autobusové spojenia s danými krajinami.

 

Individuálna doprava: Na hraničných priechodoch s Rakúskom pracujú zdravotné hliadky, ktoré vykonávajú zdravotné kontroly posádok vozidiel smerujúcich z Talianska, Francúzska, Lichtenštajnska, Švajčiarska, Maďarska, Slovinska a Nemecka do Rakúska. Na vstup do Rakúska z týchto krajín je potrebné mať so sebou max 4 dni staré potvrdenie o negatívnom výsledku testu na nový koronavírus. Z povinnosti je vyňatá nákladná doprava a tranzit. Opatrenie sa netýka príchodu z Českej republiky a Slovenska.

 

Prejazd rakúskym územím je povolený za podmienky, že sa občan Európskej únie zaviaže, že z trasy neodbočí a pôjde bez zbytočných zastavení rovno do svojej domovskej krajiny. Na hraničnom priechode musia občania vypísať tlačivo, ktoré im poskytne rakúska polícia obsahujúce osobné údaje a prehlásenie, že sa na území Rakúska nikde nezastavia. Rakúska polícia kontroluje aj stav palivovej nádrže, vyžaduje sa plne doplnené palivo.

 

Občanom SR sa odporúča pri návrate do vlasti využiť služby rakúskej železničnej vnútroštátnej dopravy (ÖBB) - rýchlikové spojenie z rôznych rakúskych destinácii do obce Schwechat. Odtiaľ rakúskym autobusom, vlakom, príp. rakúskou taxi-službou do obcí Kittsee, Berg alebo Wolfstahl. Následne presun taxi-službou alebo peší presun na hraničné priechody Jarovce-Kittsee alebo Berg (je povolený peší presun cez slovensko-rakúske hraničné priechody).

 

Na slovenskom hraničnom priechode odporúčame mať vopred dohodnutú individuálnu prepravu. Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko Ministerstva vnútra Slovenskej republiky (+421 2 4341 1190 alebo +421 2 4859 3312) môže zabezpečiť odvoz väčšej skupiny od hraníc, ale v takomto prípade musia všetci nastúpiť do karanténneho zariadenia.

 

Výnimky pri dochádzaní za prácou:

1. Za prácou môžu cestovať občania SR s trvalým alebo prechodným pobytom v prihraničných oblastiach Rakúska (vo vzdialenosti 30 km od SR hraníc), ktorí majú pracovný vzťah v Slovenskej republike.

 

2. Občania SR, ktorí majú trvalý alebo prechodný pobyt v Slovenskej republike a majú uzatvorený pracovnoprávny vzťah v oblasti zdravotníctva alebo ošetrovateľstva a vykonávajú prácu v prihraničných oblastiach Slovenskej republiky, teda na území Rakúska.

 

Regióny Tirolsko/Vorarlbersko:

Na celú spolkovú krajinu Tirolsko a časť spolkovej krajiny Vorarlbersko – Alberg bola uvalená karanténa s prísnou kontrolou vstupov/výstupov. V Tirolsku je de facto zákaz vychádzania. Výnimku majú ľudia, ktorí sa vracajú do svojho bydliska (vrátane tranzitu) a pokiaľ existuje legitímny dôvod na opustenie regiónu. Pokiaľ sa však Slováci nachádzajú v obciach Ischgl, St. Anton a Sölden, nesmú územie opustiť predbežne do 3. apríla 2020.

 

Potrebné je komunikovať výlučne s vecne príslušnými miestnymi inštitúciami – napríklad miestna rakúska polícia (centrálne tel. č. na území Rakúska t. č.: 133), príp. kontaktovať Miestny (v nemeckom jazyku Standesamt) alebo Krajský úrad (v nemeckom jazyku Bezirksamt) v oblasti, v ktorej sa nachádzate. Uvedeným inštitúciám je potrebné adresovať otázku, či a za akých podmienok je takéto územie povolené opustiť.

 

Vycestovanie cudzích štátnych príslušníkov z Tirolska osobným vozidlom je možné za predpokladu, že vozidlo z trasy neodbočí a pôjde bez zbytočných zastavení rovno do svojej domovskej krajiny. V prípade vycestovania z Tirolska verejnou dopravou je potrebné sa preukázať zdravotným potvrdením, ktoré nesmie byť staršie ako 4 dni (to jest napríklad v prípade cestovania vlakom alebo autobusom).

 

Opatrenia zavedené rakúskou vládou v boji proti novému koronavírusu:

Pre celé Rakúsko platia striktné obmedzenia vychádzania z domu do 13. apríla 2020.

 

Občania sa majú zdržovať výlučne doma.

 

Opustenie domovov sa považuje za odôvodnené pre:

 

1/ Cestu do práce, ktorá je nevyhnutná a nemožno ju odložiť;

 

2/ Obstarávanie nevyhnutných vecí (napríklad potraviny, lieky);

 

3/ Pomoc iným ľuďom.

 

- Zakázané sú zhromaždenia (viac ako 5 osôb) na verejnom priestore; zákaz bude polícia kontrolovať, sankcionovať a v prípade potreby aj silou vynucovať;

 

- prípadný pohyb v prírode je povolený len v rámci rodiny, respektíve ľudí, ktorí spolu bývajú v jednom byte. Zatvorené sú verejné priestory, vrátane ihrísk;

 

- podnikatelia boli vyzvaní umožniť všetkým zamestnancom prácu na diaľku (teleworking);

 

- všetky reštaurácie, bary a kaviarne sú zatvorené. Fungovať štandardne budú donáškové služby s jedlom;

 

- obchody sú zatvorené s výnimkou potravín, lekární, bánk, drogérií, pôšt a obchodov pre zvieratá;

 

- vo všetkých nemocniciach na území Rakúska platí zákaz návštev s výnimkou návštev detí a paliatívnej starostlivosti.

 

S cieľom korektného informovania a nešírenia dezinformácii je v Rakúsku k dispozícii linka: 0800 555 621.

 

V prípade, že sa nachádzate v Rakúsku a máte príznaky a súčasne ste boli v posledných 2 týždňoch v rizikových oblastiach volajte na číslo: 1450 alebo +43 1 1450.

 

V prípade núdze môžu občania Slovenskej republiky kontaktovať Veľvyslanectvo Slovenskej republiky vo Viedni na telefónnych číslach: +43 1 3189055200 a +43 664 3401861.

 

Odporúčame tým, čo nechcú ohroziť rodiny, blízkych a spoluobčanov a predpokladajú vysoké riziko nákazy (po pobyte v rizikovom regióne), aby absolvovali 14 dňovú karanténu v niektorom štátom určenom zariadení. Pre viac informácií treba kontaktovať Centrálne monitorovacie a riadiace stredisko Ministerstva vnútra Slovenskej republiky - telefónne čísla: +421243411190 alebo +421248593312.

 

Viac informácií nájde verejnosť aj na webovej stránke: www.korona.gov.sk,

pozor od budúceho týždňa na webovej stránke: https://virus-korona.sk/

 

K dispozícii sú infolinka a e-mailová adresa, kde im odborníci odpovedajú na otázky:

INFOLINKA: 0800 221 234

E-MAIL: novykoronavirus@uvzsr.sk