Minister M. Lajčák rokoval s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit M. Barnierom

7.6.2019 | Aktivity ministra | Slovensko diskutuje o EÚ

Odchod Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z EÚ, otázky spolupráce po voľbách do Európskeho parlamentu a predstavy o budúcom smerovaní EÚ boli nosnými témami dnešného rokovania (7. júna 2019)  ministra zahraničných vecí a európskych záležitosti Slovenskej republiky Miroslava Lajčáka s hlavným vyjednávačom EÚ pre brexit Michelom Barnierom. 

 

M. Lajčák ocenil zachovanie jednoty EÚ a veľmi efektívny spôsob brexitových rokovaní  pod vedením M. Barniera. „Mali by sme využiť tento pozitívny moment a transformovať ho aj do ďalších oblastí európskej spolupráce,“ uviedol v tejto súvislosti. Partneri sa zhodli, že najlepším spôsobom odchodu Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska z EÚ je Dohoda o vystúpení dojednaná hlavnými vyjednávačmi v novembri minulého roka. Tá pokrýva všetky oblasti vrátane postavenia občanov, finančného vysporiadania a komplikovanej otázky zachovania otvorenej írskej hranice. „Pokiaľ sa však Spojené kráľovstvo rozhodne ukončiť svoje členstvo v EÚ bez dohody, budeme toto rozhodnutie rešpektovať. Slovenská republika aj Európska únia sú na tento scenár pripravené a v tejto súvislosti sme prijali všetky potrebné opatrenia,“ skonštatoval šéf slovenskej diplomacie.

 

Partneri diskutovali tiež o výsledkoch volieb do Európskeho parlamentu, pričom ocenili fakt, že väčšina Európanov si zvolila prodemokratických zástupcov predstavujúcich silnejšiu a efektívnejšiu Európu. Prediskutovali taktiež možnosti povolebnej spolupráce, najmä otázky nominácií na posty v inštitúciách EÚ. M. Lajčák a M. Barnier vyjadrili presvedčenie, že čoskoro dôjde k získaniu dostatočnej podpory pre kvalitných kandidátov, keďže hladké a efektívne fungovanie európskych inštitúcií závisí najmä od kvalitného a zodpovedného  líderstva.