Pre správne fungovanie portálu musíte mať v prehliadači zapnutý Javaskript.

Preskoč na obsah

Informácie o krajinách

Bangladéš

Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: parlamentná demokracia
Oficiálny názov štátu:
slovensky Bangladéš
miestny názov গণপ্রজাতন্ত্রী বাংলাদেশ
miestny názov v latinke Gônôprôjatôntri Bangladesh
anglicky People's Republic of Bangladesh
Rozloha: 148 460 km2
Počet obyvateľov: 157 826 578 (údaj z roku 2017)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Dháka ঢাকা Dhaka
Počet obyvateľov hlavného mesta: 14,5 mil. (údaj z roku 2016)
Úradný jazyk: bengálčina (pozn.: angličtina nie je úradným jazykom, ale často je využívaná aj v oficiálnom styku)
Jazyky:
Jazyk % zastúpenie
bengálsky 98%
38 menšinových jazykov 2%
Mena: bangladéšska taka (BDT)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Indická republika 4142 km km
Mjanmarský zväz 271 km km
Dĺžka pobrežia: 580 km
Administratívne územné členenie: 7 oblastí
Telefónna predvoľba: +880
Medzinárodná poznávacia značka: BD
Internetová doména: .bd
HDP na obyvateľa: 1211,7 (údaj z roku World Bank, 2015)
Miera nezamestnanosti: 4,2 % (údaj z roku 2017)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Bengálci 97,7 %
kmeňové skupiny 2,3 %
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
islam 89,5%
hinduizmus 9,6%
ostatné 0,9%
Štátne sviatky:
dátum sviatok
26.3. Deň nezávislosti
26.3. - Deň nezávislosti ;16.12. – Deň Víťazstva
Vznik štátu: 26.03.1971 (Bangladéšska ľudová republika)
Hlava štátu: prezident Md. Abdul HAMID (od 24. 4. 2013, znovuzvolený 7.2.2018)
Predseda vlády: Sheikh HASINA (od 6.1.2009, resp. 6.1.2014)
Minister zahraničných vecí: Abul Hassan Mahmood ALI (od 21.11.2013, resp. 6.1.2014)
Dátum posledných volieb: 29.1.2014 (parlamentné), 22.4.2013 (prezidentské)
Výkonná moc: štát s parlamentnou vládou, vedenou voleným premiérom
Zákonodarný orgán: Jednokomorová Národná snemovňa má 350 poslancov volených v jednomandátových volebných okruhoch väčšinovým systémom na 5 ročné funkčné obdobie. Ostatné parlamentné voľby sa konali 5. januára 2014.
Uznanie Slovenskej republiky: 03.01.1993
Diplomatické styky: 12.03.1993
Časové pásmo: GMT+4:30
Internetová stránka: https://mofa.gov.bd/
Ďalšie dôležité mestá: Chittagong (6,5 mil), Khulna (1,3 mil.), Rajshahi (850 tis.)
Vládne strany:
názov strany (skratka)
Ľudová liga (Awami League AL)
5 ďalších koaličných strán
Opozičné strany:
názov strany (skratka)
Bangladéšska nacionalistická strana (Bangladesh Jatiyatabadi Dal
BNP)
   

Bhután

Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: monarchia
Oficiálny názov štátu:
slovensky Bhután
miestny názov འབྲུག་ཡུལ
miestny názov v latinke Druk Yul
anglicky Kingdom of Bhutan
Rozloha: 38 394 km2
Počet obyvateľov: 758 288 (údaj z roku 2016)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Thimphu ཐིམ་ཕུ Thimphu
Počet obyvateľov hlavného mesta: 125 444 (údaj z roku 2016)
Úradný jazyk: dzongkha
Jazyky:
Jazyk % zastúpenie
Dzongkha (oficiálne) 24%
Lhotshamkha 22%
Tshanglakha 28%
ostatné 26%
Mena: ngultrum (BTN)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Čína 477 km km
India 659 km km
Administratívne územné členenie: 20 okresov (tzv. dzongkhagy)
Telefónna predvoľba: +975
Medzinárodná poznávacia značka: BT
Internetová doména: .bt
HDP na obyvateľa: 2956 (údaj z roku 2017)
Miera nezamestnanosti: 2,5 % (údaj z roku 2017)
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
budhizmus (lamaizmus) 75 %
hinduizmus 22 %
islam 3 %
Vznik štátu: 27.12.1907 (Druk Yul)
Hlava štátu: kráľ Jigme Khesar Namgyel WANGCHUCK (od 9.12.2006)
Predseda vlády: Tshering TOBGAY (od 27.7.2013)
Minister zahraničných vecí: Lyonpo Damcho DORJI (od 2.8.2015)
Dátum posledných volieb: 13.7.2013 (parlamentné)
Výkonná moc: Vláda je nominovaná monarchom a schvaľovaná Národným zhromaždením: Ministri sú menovaní na fixné päťročné obdobie. Predseda víťaznej politickej strany je vymenovaný za premiéra.
Zákonodarný orgán: Tshogdu (Národné zhromaždenie) je dvojkomorový parlament skladajúci sa z nestraníckej Národnej rady – horná komora (25 poslancov – 20 volených na 4 roky a 5 nominovaných kráľom) a Národného zhromaždenia – dolná komora (47 poslancov volených v jednomandátových volebných okruhoch väčšinovým systémom na 5 rokov). Voľby do Národnej rady sa uskutočnili 23.apríla 2013 a do Národného zhromaždenia 13.júla 2013 a ďalšie sú plánované v roku 2017.
Časové pásmo: GMT+6
Internetová stránka: http://www.mfa.gov.bt/
Ďalšie dôležité mestá: Phuntsholing (60,4 tis.), Samdrup Jongkhar (30,8 tis.), Punakha (21,5 tis.)
Vládne strany:
názov strany (skratka)
Ľudová demokratická strana (People‘s Democratic Party PDP)
Opozičné strany:
názov strany (skratka)
Bhutánska strana pokoja a prosperity (Bhutan Peace and Prosperity Party DPT)
   

India

Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: federálna republika, parlamentná forma vlády
Oficiálny názov štátu:
slovensky India
miestny názov भारत गणराज्य
miestny názov v latinke Bhārat Gaṇarājya
anglicky Republic of India
Rozloha: 3 287 tis. km2
Počet obyvateľov: 1 281 935 911 (údaj z roku 2017)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Nové Dillí न्यू डेल्ही New Delhi
Počet obyvateľov hlavného mesta: 27,93 mil. (údaj z roku 2017)
Úradný jazyk: hindčina, angličtina
Jazyky:
Jazyk % zastúpenie
hindčina 41,1 %
bengálčina 8,1 %
telugčina 7,9 %
marátčina 7,0 %
tamilčina 6,3 %
urdčina 5,2 %
ostatné 24,4 %
Mena: indická rupia (INR)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Bangladéšska ľudová republika 4142 km
Čínska ľudová republika 2659 km
Pakistanská islamská republika 3190 km
Nepálska federatívna demokratická republika 1770 km
Mjanmarský zväz 1468 km
Bhutánske kráľovstvo 659 km
Dĺžka pobrežia: 7000 km
Administratívne územné členenie: 29 štátov a 7 zväzových území (vrátane teritória hl. m.)
Telefónna predvoľba: +91
Medzinárodná poznávacia značka: IND
Internetová doména: .in
HDP na obyvateľa: 1964 USD (údaj z roku 2015)
Miera nezamestnanosti: 3,52% (údaj z roku 2017)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Indo-Aryan 72%
Dravidian 25%
Mongoli and ďalší 3% (2000)
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
Hinduizmus 80,5%
Islam 13,4%
Kresťanstvo 2,3%
Sikhizmus 1,9%
Budhizmus 0,8%
Džinizmus 0,4%
Štátne sviatky:
dátum sviatok
26.1. Deň republiky (1950)
15.8. Deň nezávislosti (1947)
Vznik štátu: 15.08.1947 (Indické domínium)
Hlava štátu: Ram Nath KOVIND (od 25.7.2017)
Predseda vlády: Narendra MODI (od 26.5.2014)
Minister zahraničných vecí: Sushma SWARAJ (od 26.5.2014)
Dátum posledných volieb: 7.4.2014 – 12.5.2014 (parlamentné), 17.7.2017 (prezidentské)
Výkonná moc: centrálna vláda vedená predsedom vlády
Zákonodarný orgán: Dvojkomorový parlament. Horná komora: Rada štátov (Council of States, Rajya Sabha), predseda (viceprezident) Mohammad Hamid ANSARI (11.8.2007) 250 členov z toho 12 menovaných prezidentom na 6-ročné funkčné obdobie. Dolná komora: Poslanecká snemovňa (House of the People, Lok Sabha), predsedníčka Sumitra MAHAJAN (6.6.2014), 545 členov z toho 2 menovaní prezidentom na 5-ročné funkčné obdobie.
Uznanie Slovenskej republiky: 01.01.1993
Diplomatické styky: 01.01.1993
Časové pásmo: GMT + 5:30
Internetová stránka: www.mea.gov.in/
Ďalšie dôležité mestá: Mumbai (Bombaj, 18,4 mil.), Bengaluru (Bangalúr, 8,4 mil.), Chennai (7 mil.), Hyderabad (Hajdarabád 6,8 mil.), Kolkata (Kalkata, 4,5 mil.)
História v skratke: Vznik civilizácie povodia Indu sa datuje už od 5. tisícročia pred n. l. Árijské kmene sa na územie dnešnej Indie presunuli zo severozápadu v období 1500 rokov pred n. l. a zlúčením s pôvodnými Drávidmi vznikla klasická indická kultúra. Ríša Maurjov a následne dynastia Guptovcov zjednotili veľkú časť Indie a výraznou mierou prispeli k obohateniu kultúrneho dedičstva. Po islamských inváziách zo strednej Ázie a Perzie (7. - 12. stor.) sa väčšina severnej a strednej Indie dostala pod nadvládu Dillíjskeho sultanátu a neskôr pod Mughalskú dynastiu, ktorá postupne rozšírila svoju vládu na väčšinu indického subkontinentu. V 16. storočí začali do Indie prenikať Európania a v 19. storočí väčšina indického územia spadala pod správu Britského impéria. Nenásilné hnutie odporu vyvrcholilo v r. 1947, keď India získala nezávislosť od Británie.
Vládne strany:
názov strany (skratka)
Indická ľudová strana (Bharatiya Janata Party
BJP)
Opozičné strany:
názov strany (skratka)
Indický národný kongres (Indian National Congress
INC)
   

Maldivy

Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Maldivy
miestny názov ދިވެހިރާއްޖޭގެ ޖުމްހޫރިއްޔާ
miestny názov v latinke Dhivehi Raajjeyge Jumhooriyyaa
anglicky Republic of Maldives
Rozloha: 298 km2
Počet obyvateľov: 392 709 (údaj z roku 2017)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Male މާލެ Malé
Počet obyvateľov hlavného mesta: 153 904 (údaj z roku 2014)
Jazyky:
Jazyk % zastúpenie
maldivčina (Dhivehi) angličtina (väčšina vládnych úradníkov)
Mena: rufiyaa (MVR)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
km
Dĺžka pobrežia: 644 km
Administratívne územné členenie: 20 atolov a hlavné mesto Male
Telefónna predvoľba: +960
Medzinárodná poznávacia značka: MV
Internetová doména: .mv
HDP na obyvateľa: 8601,63 USD (údaj z roku 2016)
Miera nezamestnanosti: 5% (údaj z roku 2016)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Maldivci (pôvodom miešanci Sinhálcov, Arabov a Malajcov) 100%
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
sunnitský islam 99 %
Štátne sviatky:
dátum sviatok
26. 7. Deň nezávislosti
Vznik štátu: 26.07.1965 (Maldivy)
Hlava štátu: Ibrahim Mohamed SOLIH
Predseda vlády: funkciu vykonáva prezident
Minister zahraničných vecí: Mohamed ASIM (od 13.7.2016)
Dátum posledných volieb: 22.3.2014 (parlamentné), 23.09.2018 (prezidentské)
Výkonná moc: Vláda sa skladá z ministrov na čele s prezidentom, ktorý taktiež zastáva post ministra obrany a financií.
Zákonodarný orgán: Jednokomorový zákonodarný zbor – tzv. Ľudový medžlis (People’s Majlis) – 85 kresiel. Členovia zákonodarného zboru sú volení na 5-ročné funkčné obdobie. Najbližšie voľby sa budú konať v roku 2019.
Uznanie Slovenskej republiky: 21.01.1993
Diplomatické styky: 21.01.1993
Časové pásmo: GTM +5
Internetová stránka: http://www.foreign.gov.mv/index.php/en/
Ďalšie dôležité mestá: Addu City (32 tis.)
Vládne strany:
názov strany (skratka)
Maldivská progresívna strana (Progressive Party of Maldives PPM)
Opozičné strany:
názov strany (skratka)
Maldivská demokratická strana (Maldivian Democratic Party MDP)
Republikánska strana (Jumhooree Party JP)
   

Nepál

Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: republika
Oficiálny názov štátu:
slovensky Nepál
miestny názov नेपाल
miestny názov v latinke Nepal
anglicky Federal Democratic Republic of Nepal
Rozloha: 147 181 km2
Počet obyvateľov: 29 384 297 (údaj z roku 2017)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Kathmandu काठमाण्डु Kathmandu
Počet obyvateľov hlavného mesta: 1,33 mil (údaj z roku 2018)
Úradný jazyk: nepálčina
Jazyky:
Jazyk % zastúpenie
nepálsky 45%
nepálsky - 45% ;ďalších 122 jazykov
Mena: Nepálska rupia (NPR)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
Čínska ľudová republika 1236 km km
Indická republika 1690 km km
Dĺžka pobrežia: vnútrozemský štát
Administratívne územné členenie: 7 provincií (federálnych štátov)
Telefónna predvoľba: +977
Medzinárodná poznávacia značka: NEP
Internetová doména: .np
HDP na obyvateľa: 728,40 USD (údaj z roku 2017)
Miera nezamestnanosti: 3% (údaj z roku 2017)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Chhettri 15,5%
Brahman Hill 12,5%
Magar 7%
Tharu 6,6%
Tamang 5,5%
Newar 5,4%
Muslim 4,2%
Kami 3,9%
Ostatní 32,7%
nezistení 2,8%
Yadav 3,9%
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
hinduizmus 81,3 %
budhizmus 9,0 %
islam 4,4 %
kresťanstvo 1,4 %
Štátne sviatky:
dátum sviatok
28.5. Deň republiky
Vznik štátu: 28.05.2008 (Nepálska federatívna demokratická republika)
Hlava štátu: Bidhya Devi BHANDARI (od 28.10.2015)
Predseda vlády: Khadga Prasad Sharma Oli
Minister zahraničných vecí: Pradeep Kumar Gyawali
Dátum posledných volieb: 7.12.2017 (parlamentné), 13.3.2018 (prezidentské)
Výkonná moc: Výkonnú moc má predseda vlády
Zákonodarný orgán: Jednokomorový Legislatívny parlament (601 poslancov, v súčasnosti obsadených len 593)
Uznanie zo strany Slovenska: 01.01.1993
Uznanie Slovenskej republiky: 05.01.1993
Diplomatické styky: 04.03.1993
Časové pásmo: GMT+5:45
Internetová stránka: www.mofa.gov.np
Ďalšie dôležité mestá: Pokhara (320 tis.)
Vládne strany:
názov strany (skratka)
Zjednotená komunistická strana Nepálu – Maoisti (UCPN-M)
Nepálsky kongres (NC)
Opozičné strany:
názov strany (skratka)
Národná demokratická strana Nepálu (RPP-N)
Komunistická strana Nepálu - zjednotená marxisticko-leninská strana (CPN-UML)
Fórum za práva ľudu Madhéšu (MJAF)
   

Srí Lanka

Svetadiel: Ázia
Štátne zriadenie: parlamentná republika so silným postavením prezidenta
Oficiálny názov štátu:
slovensky Srí Lanka
miestny názov ශ්‍රී ලංකා ප්‍රජාතාන්ත්‍රික සමාජවාදී ජනරජය
miestny názov v latinke Shri Lamka Prajatantrika Samajaya di Janarajaya
anglicky Democratic Socialist Republic of Sri Lanka
Rozloha: 65 610 km2
Počet obyvateľov: 22 409 381 (údaj z roku 2017)
Hlavné mesto:
slovensky miestny názov anglicky
Kotte ශ්‍රී ජයවර්ධනපුර කෝට්ටේ Kotte
Počet obyvateľov hlavného mesta: 118 200 (údaj z roku 2015)
Úradný jazyk: sinhálčina, tamilčina
Jazyky:
Jazyk % zastúpenie
sinhalčina (oficiálny štátny jazyk) 74,9%
tamilčina (úradný štátny jazyk) 18%
ostatné 8%,
sinhalčina (oficiálny štátny jazyk) - 74,9% ;tamilčina (úradný štátny jazyk) - 18% ;ostatné - 8%, ;anglicky (kompetentne hovorí asi 10% obyvateľstva, je bežne používaný vo vláde a pri rokovaniach)
Mena: srílanská rupia (LKR)
Dĺžka hraníc so susednými štátmi:
štát dĺžka hranice
km
Dĺžka pobrežia: 1340 km
Administratívne územné členenie: 9 provincií, 25 okresov (dištriktov)
Telefónna predvoľba: +94
Medzinárodná poznávacia značka: CL
Internetová doména: .lk
HDP na obyvateľa: 3842, 30 USD (údaj z roku 2017)
Miera nezamestnanosti: 4.5% (údaj z roku 2017)
Národnostné zloženie:
národnosť % zastúpenie
Sinhálci 74,9%
Tamilovia 11,2%
Múrovia 9,2%
Ostatní 0,5%
Náboženstvá:
náboženstvo % zastúpenie
budhizmus 70,2%
hinduizmus 12,6%
kresťanstvo 6,1%
islam 9,7%
Štátne sviatky:
dátum sviatok
4.2. výročie vyhlásenia nezávislosti
Vznik štátu: 04.02.1948 (Cejlón získal nezávislosť od Británie v roku 1948 a v roku 1972 bol premenovaný na Srí Lanku.)
Hlava štátu: Maithripala SIRISENA (od 9.1.2015)
Predseda vlády: Ranil WICKREMESINGHE (od 9.1.2015)
Minister zahraničných vecí: Tilak MARAPANA (od 18.8.2017)
Dátum posledných volieb: 17.8.2015 (parlamentné), 8.1.2015 (prezidentské)
Výkonná moc: Prezident je hlavou štátu aj na čele výkonnej moci, predseda vlády vedie ministerský kabinet
Zákonodarný orgán: Jednokomorový – 225 kresiel, volebné obdobie 5 rokov
Uznanie Slovenskej republiky: 01.01.1993
Diplomatické styky: 15.02.1993
Časové pásmo: GTM +5:30
Internetová stránka: http://www.mfa.gov.lk/
Ďalšie dôležité mestá: Kandy (125 tis.), Jaffna (88 tis.), Negombo (128 tis.)
Vládne strany:
názov strany (skratka)
United People‘s Freedom Alliance (UPFA)
Sri Lanka Freedom Party (SLFP)
Janata Vimukty Peramuna (JVP)
Opozičné strany:
názov strany (skratka)
Democratic National Aliance (DNA)
Tamil National Aliance (TNA)
   

Dátum poslednej aktualizácie: 2015-11-28 23:05:42.946 Dátum vytvorenia: Tue Sep 12 08:29:11 CEST 2006