Kultúrna diplomacia

Kultúrna diplomacia

Kultúrna diplomacia je neoddeliteľnou súčasťou zahraničnej a európskej politiky Slovenskej republiky a je jedným z nástrojov presadzovania záujmov štátu. V porovnaní s klasickou diplomaciou je jej špecifickým atribútom zameranie sa na komunikáciu so zahraničnou verejnosťou prostredníctvom kultúry a umenia s cieľom napomáhať pozitívnemu vnímaniu Slovenska, a tak prispievať k rozvoju jeho atraktivity a dôveryhodnosti vo svete. 

Čo je kultúrna diplomacia


Aktuálne

V Budapešti hosťoval 23. apríla 2024 Balet Národného divadla Košice, kde s veľkým úspechom predstavil baletnú inscenáciu Denník Anny Frankovej. Podujatie, ktoré sa konalo na pôde budapeštianskeho Národného divadla, bolo súčasťou 11. ročníka Madáchovej medzinárodnej divadelnej prehliadky.

25.04.2024

V priestoroch Inštitútu slavistiky Viedenskej univerzity sa 23. apríla uskutočnil literárny večer s autorkou knihy Katarínou Kucbelovou.

25.04.2024

Príprava oficiálnej návštevy Čínskej ľudovej republiky pod vedením predsedu vlády Slovenskej republiky Roberta Fica postúpila do ďalšej fázy a konzultácie s čínskymi partnermi potvrdili hlavné posolstvá nadchádzajúcej júnovej cesty. Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Marek Eštok absolvoval 23. – 25. apríla 2024 v tejto súvislosti pracovnú návštevu Číny.

24.04.2024

Štvrtú aprílovú stredu sa v rámci celoročného literárneho cyklu s názvom Fokus na súčasnú slovenskú literatúru, ktorý usporadúva Slovenský inštitút v Prahe v spolupráci so Slovenským literárnym centrom, predstavil ďalší z minuloročných finalistov prestížneho literárneho ocenenia Anasoft litera Dušo Martinčok, nominovaný za zbierku poviedok Niekto sa nájde.


Slovenské inštitúty

Kultúra a umenie sú jedným z mimoriadne dôležitých nástrojov presadzovania zahranično-politických cieľov, budovania imidžu krajiny a podpory brandingu Slovenska v zahraničí. Pre kultúrnu diplomaciu Slovenska sú veľkým prínosom aktivity kultúrnych inštitútov v 9 významných kultúrnych mestách: Berlín, Budapešť, Jeruzalem, Moskva, Paríž, Praha, Rím, Varšava a Viedeň.
 
Slovenské inštitúty tvoria inštitucionálny základ prezentácie slovenského umenia a kultúry v krajinách svojho pôsobenia. Širokým spektrom svojich aktivít predstavujú zahraničnej verejnosti na pravidelnej báze najkvalitnejšie ukážky slovenského umenia a kultúry a prispievajú tak k pozitívnemu obrazu Slovenska, ako malej krajiny s veľkým kultúrnym bohatstvom a históriou.


Back To Top