Všetky správy

Atrás

AVÍZO: M. Lajčák sa zúčastní na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli

AVÍZO: M. Lajčák sa zúčastní na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli

15.2.2019 | Aktivity ministra | Očakávané udalosti

 

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa v pondelok 18. februára 2019 zúčastní na pravidelnom zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Bruseli. Otvorí ho substantívna diskusia ministrov o Ukrajine, ktorá bude zameraná na politickú a bezpečnostnú situáciu v krajine v kontexte tohtoročných prezidentských a parlamentných volieb. Mimoriadne dôležitá bude otázka ďalšej podpory EÚ pre východné regióny, stav konfliktu na Donbase a pokračujúce napätie v Azovskom mori. 

 

Druhou témou bude Sýria a blížiaca sa 3. Bruselská konferencia k situácii v tejto blízkovýchodnej krajine (13. – 14. marca 2019), ktorá bude mať opätovne humanitárny, politický a regionálny rozmer. Jej cieľom je mobilizovať podporu, ale aj vytvoriť priestor pre nového vyslanca OSN Geira Pedersena na ďalšie napredovanie Ženevského procesu. 

 

Ministri sa budú zaoberať aj regiónom Afrického rohu, osobitne možnosťami zvýšenia akčnosti a diplomatického úsilia EÚ smerom k podnieteniu spolupráce s krajinami tejto oblasti a to aj v nadväznosti na nedávnu návštevu vysokej predstaviteľky EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federici Mogherini v Etiópii a jej účasť na summite Africkej únie. 

 

Poslednou témou dňa bude Venezuela, ktorá bude pokračovaním obšírnej diskusie z Gymnichu spred dvoch týždňov. 

 

Rada navyše prijme Závery o klimatickej diplomacii, Jemene a o ľudských právach.