Minister Lajčák na neformálnom zasadnutí šéfov diplomacií krajín EÚ

5.3.2020 | Aktivity ministra | Slovensko a Európska únia | Chorvátsko

Vzťahy medzi Európskou úniou s Ruskom a vzťahy s Tureckom. To boli hlavné témy neformálneho stretnutia ministrov zahraničných vecí členských krajín EÚ, ktoré sa uskutočnilo dnes (5. marca 2020) v chorvátskej Lužnici v blízkosti Záhrebu. „Pravidelné neformálne zasadnutie prináša príležitosť prediskutovať témy strategického významu v neformálnej atmosfére, ktorá prispieva k otvorenejšej a úprimnejšej diskusii. Diskutovali sme predovšetkým o vzťahoch EÚ s Ruskom a Tureckom,“ vyhlásil minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Miroslav Lajčák po zasadnutí, ktoré sa uskutočnilo v rámci neformálneho formátu Gymnich počas chorvátskeho predsedníctva v Rade EÚ.


Ako ďalej uviedol, o vzťahoch medzi EÚ a Tureckom ministri diskutovali nielen v súvislosti s aktuálnym dianím v Sýrii, ale najmä v širšom kontexte relácie s týmto dôležitým partnerom. „Napriek tomu, že na viaceré témy máme rozdielne názory, domnievame sa, že potrebujeme otvorený a úprimný dialóg nielen o Turecku, ale aj s Tureckom,“ poznamenal šéf slovenskej diplomacie. Len dialóg je podľa neho kľúčom k zlepšeniu vzťahov, odstraňovaniu rozporov a najmä lepšiemu presadzovaniu záujmov EÚ v regióne.


Druhou diskutovanou témou boli vzťahy medzi EÚ a Ruskom. „Na našom neformálnom zasadnutí sme zhodnotili naše vzťahy s Ruskom a zamýšľali sme sa nad tým, čo by sme mali robiť inak. Hovorili sme aj o hľadaní nových konkrétnych oblastí spolupráce, ako napríklad v oblasti klimatických zmien či konektivity. Zhodli sme sa však na tom, že cesta k zlepšovaniu vzťahov Ruska s EÚ vedie cez Ukrajinu, teda napĺňaním Minských dohôd,“ uzavrel šéf rezortu diplomacie.


Rokovania ministrov zahraničných vecí EÚ budú pokračovať aj v piatok počas mimoriadneho zasadnutia Rady EÚ pre zahraničné veci. Jeho zvolanie je odôvodnené vývojom v sýrskej provincii Idlib a s tým súvisiacou zhoršujúcou sa humanitárnou situáciou, vrátane aktuálneho diania na vonkajšej hranici EÚ.