M. Lajčák sa zúčastní na zasadnutí FAC a GAC v Luxemburgu

13.10.2019 | Očakávané udalosti

Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Miroslav Lajčák sa v pondelok 14. októbra 2019 zúčastní na zasadnutí Rady EÚ pre zahraničné veci (FAC) v Luxemburgu. Tá sa začne v nadväznosti na aktuálny vývoj vo východnom Stredomorí diskusiou o pokračujúcich ťažobných a prieskumných aktivitách Turecka v tejto oblasti.

 

Ministri sa ďalej zamerajú na situáciu v Afganistane. Zhodnotia aktuálnu situáciu v krajine v súvislosti s prvým kolom prezidentských volieb, ktoré sa konali v septembri tohto roku, ako aj s pozastavením rokovaní medzi USA a Talibanom.

 

Ďalším bodom programu bude diskusia k Sýrii, na ktorej sa zúčastní aj osobitný vyslanec OSN pre Sýriu Geir Pedersen a na ktorej sa budú šéfovia európskych diplomacií zaoberať vojenskými aktivitami Turecka na severovýchode Sýrie, ako aj politickou a humanitárnou situáciou v krajine.

 

Stretnutie s ukrajinským ministrom zahraničných vecí Vadymom Prystajkom bude zamerané najmä na ostatný pozitívny vývoj v rámci riešenia konfliktu na Donbase a na reformný proces na Ukrajine.

 

Rada má prijať závery k podpore demokracie, Thajsku, Kamerunu, Nikarague a operácii EUFOR Althea v Bosne a Hercegovine.

 

Nasledujúci deň (15. októbra) sa M. Lajčák zúčastní na  zasadnutí Rady pre všeobecné záležitosti (GAC). Ministri pre európske záležitosti budú na úvod diskutovať vo formáte EÚ27 o vývoji v otázke vystúpenia Spojeného kráľovstva z Európskej únie. Ďalšou témou na stole ministrov bude rozširovanie a proces stabilizácie a pričlenenia. Očakáva sa rozhodovanie o otvorení prístupových rokovaní so Severným Macedónskom a Albánskom. Pozornosť ministrov sa upriami aj na prípravu zasadnutia Európskej rady, ktoré sa uskutoční 17. až 18. októbra 2019. Lídri na ňom budú diskutovať o viacročnom finančnom rámci na roky 2021 až 2027, o implementácii Strategickej agendy, ale aj o klíme a zahraničnopolitických otázkach.