1. Domov
  2. OECD vo svete
  3. Rozvojová spolupráca

Rozvojová spolupráca


Aktualizované 28.12.2022
Publikované 20.09.2022

Rozvojová spolupráca patrí medzi hlavné oblasti, ktorými sa OECD zaoberá. Cieľom OECD je podporovať rozvojovú spoluprácu a ostatné sektorové politiky tak, aby spoločne prispeli k implementácii Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj, odstraňovaniu chudoby, zlepšovaniu životného štandardu v rozvojových krajinách.

 

Medzi aktivity OECD v tejto oblasti patrí:

  • získavanie a analýza údajov o poskytnutej oficiálnej rozvojovej pomoci a ostatných finančných zdrojoch určených pre udržateľný rozvoj, 
  • posudzovanie politík a postupov rozvojovej spolupráce najmä vo vzťahu k záväzkom prijatým na národnej či medzinárodnej úrovni, hájenie medzinárodných noriem a štandardov a vzájomná výmena poznatkov, 
  • poskytovanie analýz a poradenstva v oblasti zvyšovania efektívnosti a inovatívnosti rozvojovej pomoci, kvality jej účinkov, maximalizácie udržateľnosti rozvoja, implementácie Agendy 2030 pre udržateľný rozvoj a mobilizácie finančných zdrojov.

 

Výbor OECD pre rozvojovú pomoc

Vo Výbore OECD pre rozvojovú pomoc (DAC) sú od roku 1961 združovaní najvýznamnejší poskytovatelia rozvojovej spolupráce, medzi ktorých sa Slovenská republika zaradila v roku 2013. Aktuálne má výbor 31 členov. Výbor zodpovedá za niekoľko medzinárodne uznávaných štandardov týkajúcich sa pravidiel pre poskytovanie rozvojovej pomoci, jej kvality, efektívnosti a zodpovedností jej poskytovateľov. Donorské krajiny v tomto výbore pravidelne vykonávajú vzájomné komplexné a nezávislé hodnotenia svojich systémov rozvojovej spolupráce (tzv. DAC peer reviews), ktoré dozerajú na to, aby donorské systémy boli v súlade s medzinárodnými pravidlami a princípmi a naďalej sa zlepšovali. Slovenská republika podstúpila svoje historicky prvé DAC Peer Review v septembri 2018. DAC tiež každoročne vydáva správu o rozvojovej spolupráci.

Prierezovými otázkami spojenými s rozvojovou spoluprácou, ako napr. environmentálna udržateľnosť, rodová rovnosť či budovanie inštitucionálnych kapacít, sa zaoberá niekoľko podriadených špecializovaných orgánov výboru. Výbor podstupuje pravidelné konzultácie s predstaviteľmi rozvojových krajín, mimovládnych rozvojových organizácií, ako aj podnikateľského investičného sektora v snahe rozširovať prínos neštátnych aktérov k udržateľnému rozvoju a ich rešpekt pre medzinárodné štandardy v oblasti rozvojovej spolupráce. 

Výbor spolupracuje aj s Rozvojovým centrom OECD, kde sú združené okrem členských štátov OECD aj viaceré rozvojové krajiny. Centrum sa zameriava na inovatívne politické riešenia na podporu udržateľného rastu, zníženie chudoby a nerovností a zlepšenie života ľudí v rozvojových krajinách. K OECD je pridružený aj sekretariát Klubu Sahelu a západnej Afriky, ktorý sa venuje rozvoju západoafrického regiónu s osobitným dôrazom na potravinovú bezpečnosť a sociálno-ekonomickú transformáciu. Oba orgány tvoria spoločne s Výborom OECD pre rozvojovú pomoc tzv. rozvojový klaster OECD.

OECD je tiež spoluzakladateľom niekoľkých dôležitých medzinárodných partnerstiev zameraných na kľúčové aspekty rozvojovej spolupráce.

Medzi najvýznamnejšie patria 

OECD zabezpečuje aj funkciu sekretariátu Siete pre posudzovanie výkonnosti multilaterálnych organizácií (MOPAN).