Aktuálne správy

返回

M. Lajčák rokoval v New Yorku so S. Lavrovom a s ďalšími partnermi

M. Lajčák rokoval v New Yorku so S. Lavrovom a s ďalšími partnermi

27.9.2019 | Aktivity ministra | Slovensko a NATO | Predsedníctvo Slovenska v OBSE

Po sérii multilaterálnych aktivít absolvoval vo štvrtok (26. septembra 2019) minister zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky a úradujúci predseda Organizácie pre bezpečnosť a spoluprácu v Európe (OBSE) Miroslav Lajčák v New Yorku štyri bilaterálne rokovania - s ministrami zahraničných vecí Ruskej federácie Sergejom Lavrovom, Arménska Zohrabom Mnatsakanyanom, Kambodže Prakom Sokhonnom, s námestníkom ministra zahraničných vecí USA Philipom Reekerom a so zástupcom generálneho tajomníka OSN Miroslavom Jenčom.

 

M. Lajčák rokoval s ruským partnerom primárne o aktuálnych otázkach, ktoré dominujú v regióne OBSE. Osobitnú pozornosť venovali Ukrajine. ,,V poslednom období sme svedkami pozitívnych udalostí - výmena zajatcov medzi Ruskom a Ukrajinou, začatie opravy mosta v Stanica Luhanska. Je mimoriadne dôležité tento pozitívny trend vývoja udržať,” uviedol šéf slovenskej diplomacie, ktorý hovoril s ministrom S. Lavrovom o ďalších možných krokoch. Určité očakávania tlmočil aj v súvislosti s riešením Podnesterského konfliktu a plánovanými rokovaniam vo formáte 5+2. Spolu s ruským partnerom sa venovali aj prípravám decembrovej Ministerskej rady OBSE na Slovensku.

 

M. Lajčák rokoval tiež s námestníkom ministra zahraničných vecí USA pre európske a euroázijské záležitosti Philipom Reekerom. Partneri prediskutovali aktuálne otázky týkajúce sa slovenského predsedníctva v OBSE, osobitne pokiaľ ide o situáciu na Ukrajine, posúdili vývoj v regióne západného Balkánu a venovali sa aj aktuálnym témam rezonujúcim v globálnej politike.

 

Aktuálny vývoj v otázke riešenia konfliktu v Náhornom Karabachu a ďalší rozvoj bilaterálnych vzťahov boli predmetom rokovaní šéfa slovenskej diplomacie s jeho arménskym rezortným partnerom Zohrabom Mnatsakanyanom. „Pozitívne vnímam skutočnosť, že na línií kontaktu v oblasti Náhorného Karabachu zaznamenáva OBSE už dlhšie obdobie relatívneho pokoja,“ uviedol minister M. Lajčák s tým, že dohodnuté opatrenia na budovanie dôvery mali pozitívny vplyv na obyvateľstvo žijúce v oblasti.

 

Minister M. Lajčák diskutoval s podpredsedom vlády a ministrom zahraničných vecí a medzinárodnej spolupráce Kambodže Prakom Sokhonnom o možnostiach prehlbovania bilaterálnych vzťahov s dôrazom na obchodno-ekonomickú oblasť, ale aj o otvorených otázkach vo vzťahoch Kambodže s Európskou úniou. Šéf slovenskej diplomacie vyzval na pokračovanie reformných krokov smerom k posilňovaniu demokracie v Kambodži.

 

Šéf slovenskej diplomacie hovoril so zástupcom generálneho tajomníka OSN Miroslavom Jenčom o hlavných výzvach, ktoré stoja pred touto organizáciou v najbližšom období. V tejto súvislosti sa zhodli, že OSN v súčinnosti s národnými štátmi musia vyvinúť maximálne úsilie pri prevencii a predchádzaní konfliktom. M. Jenča vyzdvihol, že úloha Slovenska a jeho aktivity v rámci medzinárodného spoločenstva sú v radoch OSN vnímané pozitívne.