Nový Zéland

  1. Home
  2. States
  3. Nový Zéland
Vlajka Nového Zélandu

New Zealand

Wellington - local time:


Cestovanie

Upozornenia pred cestou
Podmienky vstupu
Published 11.05.2022

Pobyt aj Tranzit

V prípade krátkodobých dovoleniek, návštev a pobytov na Novom Zélande nepresahujúcich 3 mesiace, ako aj v prípade tranzitu cez Nový Zéland musia mať slovenskí občania pred cestou schválenú tzv. NZeTA – New Zealand Electronic Travel Authority. Odporúča sa, aby ste si o NZeTA požiadali aspoň 72 hodín pred plánovaným vstupom na Nový Zéland. Žiadosť o NZeTA je spoplatnená, zároveň sa pri tej istej príležitosti uhrádza turistická daň tzv. IVL – International Visitor Conservation and Tourism Levy.
 
Za účelom vstupu na Nový Zéland pri pobytoch dlhších ako 3 mesiace alebo z iných dôvodov ako turistika a návštevy môžete využiť ďalšie druhy dostupných víz podľa vašich okolností.
 

COVID-19
Updated 18.09.2022
Published 16.06.2022

Podmienky vstupu na Nový Zéland

Od 12. septembr nie sú žiadni cestujúci na Nový Zéland (vrátane posádky lietadla) povinní byť očkovaní ani testovať na COVID-19 po prílete.

Cestujúci nesmú mať žiadne príznaky COVID-19. Všetkým cestujúcim sa odporúča absolvovať v deň príletu antigénový samotest (tzv. RAT) a ďalší absolvovať na 5 deň po prílete.

Pokiaľ je jeden z testov pozitívny, je potrebné dať sa otestovať PCR metódou. V prípade pozitívneho PCR testu je nariadená 5 dňová karanténa.

Informácie na webovej stránke Ministerstva zdravotníctva Nového Zélandu

 

Hranice Nového Zélandu sú od 31. júla 2022 opäť otvorené pre všetkých turistov a držiteľov víz.

Pred príletom na Nový Zéland sú cestujúci povinní vyplniť deklaráciu.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Published 11.05.2022

Na pláži a pri plávaní je potrebné sa riadiť signálmi, resp. zástavami na pláži. Plávať sa odporúča medzi žltými a červenými vlajkami a pozor si treba dávať aj pred silnými prúdmi, tzv. current rips. V prípade núdze sa môžete obrátiť na plavčíka, či miestne internetové stránky, ktoré pravidelne mapujú a aktualizujú situáciu v mori a na pláži. Počas leta sú veľmi rozšírené pieskové mušky, odporúča sa preto nosiť so sebou repelent proti hmyzu a chrániť sa oblečením a to najmä pri horských výletoch. 
Nový Zéland sa nachádza na zlome tektonických dosiek. Ako taký sa vyznačuje pomerne častými zemetraseniami (napr. Wellington), aj keď menšej intenzity. So seizmickou aktivitou býva spojený aj výskyt tsunami. Z bezpečnostného hľadiska je preto potrebné mať túto skutočnosť na vedomí, pred vycestovaním sa oboznámiť so situáciou v krajine a odporúčaniami ako sa správať počas zemetrasenia. Špecifickou črtou Nového Zélandu je aj vulkanická činnosť, nachádza sa tu niekoľko aktívnych sopiek. Je nevyhnutné pred každou návštevou takejto sopky oboznámiť sa s aktuálnou situáciou a rešpektovať nariadenia miestnych úradov, pokiaľ hrozí výbuch.
Nový Zéland dbá na ochranu životného prostredia, vrátane pláží, kde väčšina z nich má vyznačené ako sa správať pri ich návšteve. Nesprávna recyklácia odpadu môže byť pokutovaná. 
Internet a Wifi spojenie je dostupné vo väčších mestách, no v odľahlejších a vidieckych častiach chýba úplne. 

Na Novom Zélande platia špecifické pravidlá pri používaní dronov. Nepoužívajte ich bez toho, že by ste sa s tými pravidla vopred oboznámili.
i-SITE je oficiálna stránka pre návštevníkov krajiny, ktorú tvorí vyše 350 odborníkov a poskytuje pomoc v rôznych oblastiach, napr. s mapami, nasmerovaním na cestách, mestskou a leteckou dopravou, ubytovaním či plánovaním výletov. 

Nový Zéland si ctí a váži pôvodné obyvateľstvo Maori, pred návštevou krajiny sa odporúča oboznámiť sa s touto kultúrou. Pri návštevách „marae“ je vhodné vopred si naštudovať etiketu. Vo všeobecnosti platí sa vždy vyzuť pred vstupom do „marae“, nesedieť na miestach, kde sa ukladá jedlo a nasledovať pokyny/protokol počas Powhiri (uvítanie) ceremónie. 

Bezpečnostná situácia
Published 11.05.2022

Nový Zéland je bezpečná krajina. Buďte prirodzene obozretní, chráňte si svoje osobné veci. Drobné krádeže sú bežné vo väčších mestách a vychytených turistických lokalitách.
Dbajte a rešpektujte miestne zvyklosti. 

Sledujte miestne výstrahy a nariadenia v spojitosti s očakávaným zemetrasením, vulkanickou činnosťou alebo nebezpečným počasím.

Ak plánujete navštíviť odľahlé oblasti, o svojich plánoch informujte miestne autority, prípadne ubytovacie zariadenie alebo najbližších. Poveternostné podmienky najmä v horách počas zimy môžu byť zradné a rýchlo sa zmenia. 

Na Novom Zélande bolo v novodobej histórii zaznamenaných niekoľko teroristických útokov.

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Published 11.05.2022

Na Novom Zélande sa jazdí na ľavej strane vozovky, pri prekračovaní prechodu pre chodcov sa vždy pozerajte vpravo. Cestná infraštruktúra na Novom Zélande je špecifická, aj tzv. diaľnice (highways) môžu byť pomerne úzke a kľukaté a presun na väčšie vzdialenosti zaberie nečakane veľa času. Na cestách je potrebné si dávať pozor a rešpektovať rýchlostné limity. Aj minimálne prekročenie je pokutované. Vyšší stupeň opatrnosti na cestách sa kladie v zime, predovšetkým na členitých horských cestách, ktoré v tomto období zvyknú zamrznúť. V takomto prípade sa odporúča mať so sebou reťaze na kolesá. Zároveň v horských oblastiach je potrebné byť ostražitý pred padajúcimi skalami alebo skalami na cestách.

Zdravotná  starostlivosť

Klimatické podmienky

Published 11.05.2022

Vzhľadom na subtropické podnebie na Novom Zélande, s časom stráveným v prírode hrozí aj niekoľko rizík. Aj keď sa nám to nemusí na prvý pohľad zdať, slnko na Novom Zélande je ostrejšie, preto je potrebné sa dostatočne chrániť pred slnečným žiarením. V ozónovej vrstve nie je nad Novým Zélandom priamy otvor, ale stenčujúca sa vrstva od začiatku jari vysiela do niektorých častí krajiny vzduch zbavený ozónu. Niektoré dni vás preto môžu zasiahnuť viac ako iné, takže sa neustále chráňte.

Štátne sviatky
The next public holiday in New Zealand is
14 June
Queen´s Birthday
DATE DAY HOLIDAY
1 January sunday New Year´s Day
2 January monday Day after New Year´s Day
6 February monday Waitangi Day
7 April friday Good Friday
10 April monday Easter Monday
25 April tuesday Anzac Day
14 June wednesday Queen´s Birthday
24 June saturday Matariki Day
24 October tuesday Labour Day
25 December monday Christmas Day
26 December tuesday Boxing Day

Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí Slovenskej republiky Lukáš Parízek dnes (12. januára) prijal odchádzajúcu veľvyslankyňu Nového Zélandu v Slovenskej republike so sídlom vo Viedni Deborah Geelsovú.

Bratislava (18. augusta) – Slovensko a Nový Zéland sú si napriek veľkej geografickej vzdialenosti veľmi blízke. Zhodli sa na tom ministri zahraničných vecí oboch krajín Miroslav Lajčák a Murray McCully počas rokovania v Bratislave.

Timely developments, bilateral and economic cooperation between the Slovak Republic and New Zealand were discussed today (20 November) by Igor Slobodník, State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, and Deborah Geels, Ambassador of New Zealand to the Slovak Republic, resident in Vienna.


Nový Zéland

Základné informácie

Common english name New Zealand
Official name New Zealand
Official english name New Zealand
Common name New Zealand
Local name Aotearoa
Continent Austrália a Oceánia
Capital city Wellington
English name of capital Wellington
Local name of the capital Wellington
Currency Novozélandský dolár
International currency abbreviation NZD
Telephone area code +64
The official languages Anglický, maorský
Time zone +1300
Internet domain .nz
International licence plate NZ
Capital city longitude 175.41576
Capital city latitude -41.22355
The emergence of the state 26.9.1907

Hlava štátu Governor - General Dame Cindy Kiro
Predseda vlády Jacinda Ardern
Minister zahraničných vecí Nanaia Mahuta
Webová stránka ministerstva

http://www.mfat.govt.nz

Nadviazanie diplomatických stykov so Slovenskou republikou 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Published 13.05.2022

Vzťahy medzi Slovenskou republikou a Novým Zélandom sú veľmi dobré a priateľské, založené na rozvoji demokracie, ľudských práv, posilnení princípov právneho štátu a vzájomnej spolupráci v oblastiach spoločných záujmov. 

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy
Ekonomické informácie o teritóriu
Nový Zéland - ekonomické informácie o teritóriu
PDF 1.5 MB, 5/3/23, 43 downloads
Download
Obstarávanie a tendre
Nový Zéland - ekonomické informácie o teritóriu
PDF 1.5 MB, 5/3/23, 43 downloads
Download
Veľtrhy a výstavy
Nový Zéland - ekonomické informácie o teritóriu
PDF 1.5 MB, 5/3/23, 43 downloads
Download
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania

Ambassador Philip Wallace Griffiths signed the Agreement on Working Holiday Scheme between the Slovak Republic and New Zealand with the Minister of Interior of the Slovak Republic Mr. Daniel Lipšic...


Back To Top