Argentína

  1. Home
  2. States
  3. Argentína
Vlajka Argentíny

Argentina

Buenos Aires - local time:

19.09.2022 Argentína Argentina

Argentína umožňuje vstup občanom Slovenskej republiky za určitých podmienok....


Cestovanie

Upozornenia pred cestou
Podmienky vstupu
Published 04.05.2022

Na vstup do Argentíny je podmienkou cestovný pas s platnosťou najmenej 6 mesiacov odo dňa vstupu do krajiny. 

Pre turistické cesty do 90 dní postačuje platný cestovný pas Slovenskej republiky. Vo všetkých ostatných prípadoch (študijné pobyty, vykonávanie platenej činnosti (aj umeleckej) je potrebné príslušné vízum. Letecké spoločnosti pri cestách vyžadujú predloženie spiatočnej letenky, ktorá v prípade turistickej cesty do 90 dní, nemôže dátum návratu presahovať 90-dňový limit.

Migrační úradníci pri vstupe do krajiny môžu požadovať predloženie finančných prostriedkov na pobyt (cca 50 USD na deň). Pri prekročení doby pobytu v krajine hrozí pokuta.
 

Cestovanie s deťmi
Published 04.05.2022

Pri maloletom dieťati, ktoré cestuje v sprievode len jedného z rodičov, je potrebné predložiť písomný a úradne overený súhlas druhého rodiča na cestu dieťaťa. Súhlas musí byť preložený do španielskeho, alebo anglického jazyka. Alebo spísaný priamo v španielskom jazyku. 

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 13.0 kB, 3/10/23, 943 downloads
Download
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 12.8 kB, 3/10/23, 985 downloads
Download
COVID-19
Updated 22.09.2022
Published 15.06.2022

Podmienky vstupu do krajiny

Argentína umožňuje voľný vstup občanom Slovenskej republiky do krajiny.

 

Platia nasledujúce opatrenia:

Ak sa na ktoromkoľvek mieste vstupu do krajiny zistí pozitívny alebo podozrivý prípad COVID-19, prijmú sa preventívne a kontrolné opatrenia prijaté v prípade akejkoľvek akútnej respiračnej infekcie v súlade s Komplexnou stratégiou dohľadu a kontroly COVID-19 a iných akútnych respiračných infekcií, ktorú uverejnilo Ministerstvo zdravotníctva Argentínskej republiky v apríli 2022.

Vstup sprevádzajúcich osob cestujúcich na letiská môže byť obmedzený, ak si to vyžaduje epidemická situácia.

 

Podmienky tranzitu a odchodu

Tranzit pre cudzincov cez územie Argentíny je povolený

 

Cestovanie v rámci krajiny

Cestovanie v rámci krajiny je možné v neobmedzenej miere.

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Published 04.05.2022

Základné potraviny, spotrebný tovar a služby: ceny sú porovnateľné so Slovenskou republikou.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Published 04.05.2022

Do Argentíny je zakázaný a prísne kontrolovaný dovoz čerstvých potravín živočíšneho a rastlinného pôvodu. 

Z Argentíny je možné vyviesť v hotovosti maximálne čiastku 10.000,- USD. V Argentíne platí obmedzenie dovozu – vývozu alkoholických nápojov, vína a tabakových výrobkov. Na medzinárodných letiskách sú rontgenované každá batožina bez výnimky . 

Od 1. februára 2012 boli zavedené ochranárske opatrenia v oblasti dovozov do Argentíny. Na základe dokumentu Declaración Jurada Anticipada de Importaciones (Anticipated Import Sworn Statement) musia dovozcovia v dostatočnom predstihu deklarovať tovary, ktoré chcú doviezť  do  Argentíny.
 

Info pre motoristov
Published 04.05.2022

Na automobilovú dopravu slúži pomerne hustá cestná sieť, väčšinou asfaltového povrchu.

Povolená rýchlosť v meste je 60 km/h a na diaľniciach 100 km/h (v rámci Buenos Aires) a v provinciách 130 km/h.

V prípade nesprávneho parkovania sa vozidlo odťahuje (predovšetkým v centre mesta).

Povolená hladina alkoholu v krvi je 0,5 promile.

Na jazdenie po Argentíne je potrebný medzinárodný vodičský preukaz (pri bežnom bezvízovom pobyte do 3 mesiacov). Na diaľniciach sa platia diaľničné poplatky. Jazde na cestách treba venovať zvýšenú pozornosť, nakoľko argentínski vodiči často nedodržiavajú pravidlá cestnej premávky (neplatí prednosť sprava prichádzajúceho vozidla, nedodržiavajú jazdné pruhy, nepoužívajú smerovky, mnohým chýbajú svetlá, niekedy prechádzajú na červenú na semaforoch).

Veľvyslanectvo SR pri cestách autom odporúča cestovať cez deň, hlavnými diaľničnými ťahmi, vyhýbať sa vedľajším cestám a obchádzkam, cestovaniu v noci. Pri ceste do vnútrozemia si treba uvedomiť veľké vzdialenosti medzi jednotlivými mestami a dostupnosť čerpacích staníc.
 

Bezpečnostná situácia
Published 04.05.2022

Kriminalita je pomerne vysoká. Treba venovať zvýšenú pozornosť batožine a osobným veciam, hrozia krádeže, osobitne pri cestovaní verejnou dopravou a návšteve turistických miest. 

Neodporúča sa individuálny presun v meste aj mimo mesta v nočných hodinách. Po príchode do krajiny si treba vyhotoviť fotokópiu cestovného dokladu a pohybovať sa po meste len s ňou a primeraným finančným obnosom. V prípade napadnutia neklásť odpor a odovzdať peniaze delikventom. Odporúča sa cestovať len veľkými a známymi dopravnými spoločnosťami, v mestách radšej overenou taxislužbou.

Turistická polícia poskytuje informácie, asistenčné služby a pomoc pre turistov, ktorí sa ocitli v krízovej situácii (okradnutie, strata dokladov, sprostredkuje kontakt so zastupiteľským úradom, ohrozenie osobnej bezpečnosti...). 

Turistická polícia pôsobí v exponovaných turistických lokalitách: Buenos Aires, Mendoza, Salta, Jujuy, Córdoba. Členovia Turistickej polície sú jazykovo vybavení (angličtina, francúzština, nemčina, taliančina, portugalčina). Je možné osloviť ktoréhokoľvek člena polície iných zložiek a žiadať o sprostredkovanie kontaktu s turistickou políciou.
 
24-hodinové pohotovostné číslo turistickej polície:
 (+54 9) 11 5050 9260
 (+54 9) 11 5050 3293

e-mail: 
serv.turista@gmail.com; 
policiaturistica@policiadelaciudad.gob.ar
 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Published 04.05.2022

Letecké spojenie: 
Priame letecké spojenie s Bratislavou neexistuje; je vhodné použiť linky z Viedne cez Frankfurt, Amsterdam alebo cez Madrid (KLM, Lufthansa, Iberia).

Doprava v hlavnom meste: V Buenos Aires sa odporúča používať taxi službu. Je možné využiť mestskú hromadnú dopravu (metro, autobusy). Cestu je možné naplánovať cez webovú stránku dopravného podniku. Kartu (sube), ktorá sa nabíja v priestoroch metra je možné kúpiť v pobočkách trafík.

Taxislužba môže byť užitočná najmä pri ceste z letiska do centra, v Buenos Aires pôsobí niekoľko taxislužieb, k dispozícii je napríklad aj aplikácia Uber. 
 

Zdravotná  starostlivosť

Published 04.05.2022

V krajine je sieť zdravotníckych zariadení dostatočne rozšírená, aj keď materiálne a technické vybavenie je rôzne. 

Existujú aj súkromné kliniky a ordinácie, ktoré však od cudzincov hneď po prevedení lekárskeho zákroku požadujú platbu, ktorá je niekoľkonásobne vyššia ako v SR. 

V celej krajine sa odporúča pitnú vodu z vodovodu pred použitím prevariť, používať vodné filtre alebo si pitnú vodu kupovať. Pri poskytnutí zdravotnej pomoci je potrebné mať zdravotné poistenie na krytie v krajine a preukaz totožnosti. 
 

Klimatické podmienky

Published 04.05.2022

Podnebie prechádza od tropického cez subtropické po mierne. Na severe je suchá, lesnatá, tropická oblasť. Najrozsiahlejšia je stredná stepná časť- nazývaná pampa.

Jej podnebie je subtropické a dosť teplé, hoci vetry z polárnych antarktických krajov prinášajú občas silné ochladenie. Zrážok už nie je veľa a v niektorých horúcich vnútrozemských častiach pampy trpia dokonca aj občasným suchom. 

Argentína sa nachádza na južnej pologuli, čo znamená, že zima je od júla do septembra a leto od januára do marca. Buenos Aires má vlhké podnebie s vysokými teplotami v lete, ktoré môžu dosiahnuť 40 ° C a nízke teploty v zime od 0 ° C do –2 ° C.

Štátne sviatky
The next public holiday in Argentina is
2 April
Deň Malvín
DATE DAY HOLIDAY
1 January sunday Nový rok
28 February tuesday Karneval
1 March wednesday Karneval
24 March friday Deň pamiatky pravdy a spravodlivosti
2 April sunday Deň Malvín
7 April friday Veľkonočný piatok
10 April monday Veľkonočný pondelok
14 April friday Zelený štvrtok
1 May monday Deň práce
18 May thursday Národné sčítanie ľudu 2022
25 May thursday Deň májovej revolúcie
17 June saturday Nesmrteľnosť Martína Miguel de Guemes
9 July sunday Deklarácia nezávislosti od Španielska v roku 1916
15 August tuesday Nesmrteľnosť Josého San Martín
10 October tuesday Deň rešpektu kultúrnej diverzity
20 November monday Deň národnej suverenity
8 December friday Nepoškvrnené počatie Panny Márie
25 December monday Vianoce
Dôležité telefónne čísla
Published 04.05.2022

Predvoľba krajiny: +54; 
Rýchla pomoc: 107;
Polícia: 911; 
Požiarna služba: 100
 

Rady a odporúčania
Published 04.05.2022

Odporúčame nadštandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.


Očakávané udalosti

Správy

The working visit of the State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, Ingrid Brocková, to Argentina continued on Thursday, 27 October 2022. The State Secretary spoke at the meeting of the Ministers of Foreign Affairs of the EU countries and the Community of Latin American and Caribbean States (CELAC) in Buenos Aires. The meeting discussed the post-pandemic recovery, including digital and green transition and a joint solution to the fall-out of the Russian aggression against Ukraine, such as the economic, energy and food crises.

The State Secretary of the Ministry of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, Ingrid Brocková, held talks with the Deputy Minister of Foreign Affairs, International Trade and Worship of the Argentine Republic, Pablo Anselmo Tettamanti, in Buenos Aires on Wednesday, 26 October 2022.

Today (April 3, 2014), State Secretary of the Slovak Foreign and European Affairs Ministry Peter Burian received designated Ambassador of the Republic of Argentina (seated in Vienna) Rafael Mariano Grossi on the occasion of presenting copies of his credentials.


Argentína

Základné informácie

Common english name Argentina
Official name Argentine Republic
Official english name Argentine Republic
Common name Argentina
Local name República Argentina
Continent Južná Amerika
Capital city Buenos Aires
English name of capital Buenos Aires
Local name of the capital Buenos Aires
Currency Argentínske peso
International currency abbreviation ARS
Telephone area code +54
The official languages Španielsky
Time zone -0400
Internet domain .ar
International licence plate AR
Capital city longitude 58°23′W
Capital city latitude 34°36′S
The emergence of the state 1816-07-09
System of government Konštitučná republika prezidentského typu

Head of state Alberto Fernández
Foreing minister Santiago Andrés Cafiero
Recognition of the Slovak republic 1.1.1993
State recognition by the Slovak republic 1.1.1993
Establishing diplomatic relations with the Slovak Republic 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Embassy of the Slovak Republic in Buenos Aires

Av. Pte. Figueroa Alcorta 3240, 1425 Buenos Aires
Phone
+54 1148013917
+54 1141919453
+54 1148048622
Fax
+54 1148014654
Embassy of the Slovak Republic in Buenos Aires

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Published 11.05.2022
Dátum Popis
2016 Návšteva prezidenta SR A. Kisku
2016 Konzultácie na úrovni štátnych tajomníkov I. Slobodníka a C. Foradoriho v Buenos Aires
2014 Návšteva ministra vedy a technológii L. Baraňao v SR
2013 Konzultácie na úrovni štátnych tajomníkov P. Buriana a E. Zuaina v Bratislave
2009 Návšteva ministra hospodárstva SR Ľ. Jahnátka
2009 Návšteva ministra zahraničných vecí SR M. Lajčáka
2001 Návšteva prezidenta SR R. Schustera
1998 Návšteva ministerky zahraničných vecí SR Z. Kramplovej

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy
Ekonomické informácie o teritóriu
Argentína - kontakty na univerzity
PDF 481.2 kB, 6/20/22, 56 downloads
Download
Argentína - ekonomická informácia o teritóriu 2022
PDF 398.5 kB, 6/20/22, 62 downloads
Download
Obstarávanie a tendre
Argentína - kontakty na univerzity
PDF 481.2 kB, 6/20/22, 56 downloads
Download
Argentína - ekonomická informácia o teritóriu 2022
PDF 398.5 kB, 6/20/22, 62 downloads
Download
Veľtrhy a výstavy
Argentína - kontakty na univerzity
PDF 481.2 kB, 6/20/22, 56 downloads
Download
Argentína - ekonomická informácia o teritóriu 2022
PDF 398.5 kB, 6/20/22, 62 downloads
Download
Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Name and surname Mr. Rastislav Hindický
Embassy Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Buenos Aires
Email rastislav.hindicky@mzv.sk
Function ekonomický diplomat, veľvyslanec

Medzinárodné zmluvy

Kultúra a krajania


Feedback
pdf-viewer-embedded
Back To Top