Od 10. februára 2022 Filipíny čiastočne umožňujú vstup pre plne zaočkovaných turistov z krajín, ktorých občania nepotrebujú k ceste na Filipíny víza, medzi ktoré patrí aj SR....
Nižšie uvedené informácie platia za normálnych okolností. Z dôvodu pandémie COVID-19 došlo k zmene režimu. Aktuálne informácie o zavedených opatreniach a podmienkach vstupu v súvislosti s pandémiou môžete nájsť na webovej stránke slovenského veľvyslanectva v Jakarte v sekciách Oznamy a upozornenia pred cestovaním a COVID-19.
Občania Slovenskej republiky môžu na územie Filipín vstúpiť bez víz, ak ich pobyt neprekročí 30 dní (v platnosti od 1. augusta 2013). Pri vstupe do krajiny je potrebné sa preukázať platným pasom a spiatočným lístkom, resp. lístkom do nasledujúcej destinácie.
Cestovný pas pri vstupe na Filipíny musí byť platný minimálne ešte 6 mesiacov po plánovanom ukončení pobytu na Filipínach.
Slovensko má s Filipínami uzatvorenú dohodu o bezvízovom styku pre držiteľov diplomatických a služobných pasov.
Cestovanie s deťmi
Published 10.05.2022
Deti musia mať platný cestovný doklad (pas/občiansky preukaz), v prípade, že necestujú s oboma rodičmi odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Od 4. októbra 2022 bola obnovená možnosť ciest na Filipíny ako pre očkované, tak aj neočkované osoby.
Deti mladšie ako 15 rokov nemusia byť očkované. Ďalej už nie je podmienkou pre vstup na územie Filipín mať dohodnuté cestovné poistenie (predtým musel mať cestujúci cestovné poistenie, ktoré pokrývalo aj ochorenie COVID-19, pričom poistné krytie muselo byť minimálne na sumu 35.000 USD). Filipínske úrady však odporúčajú, aby prichádzajúci cudzinci disponovali cestovným poistením.
Občan Slovenskej republiky starší ako 15 rokov môže na územie Filipín vstúpiť, ak je plne očkovaný (aspoň dvoma dávkami vakcín, pričom očkovanie muselo prebehnúť skôr ako 14 dní pred príchodom) a disponuje vakcinačným certifikátom uznávaným Filipínami (napr. EU DCC, VaxCertPH, a pod.).
Ak nie je očkovaný, pri prílete na Filipíny predloží laboratórny antigén test, ktorý bol vykonaný nie skôr ako 24 hodín pred odletom na Filipíny alebo si po prílete urobí laboratórny rapid antigén test na priamo letisku. Pre filipínske úrady nie je rozhodná platnosť očkovacích certifikátov.
Všetci cudzinci musia byť držiteľmi cestovných pasov, ktorých platnosť je dlhšia ako 6 mesiacov (od dátumu vstupu na Filipíny) a musia tiež predložiť na kontrolu spiatočnú letenku.
Všetci cestujúci, ktorí prichádzajú na Filipíny, majú povinnosť registrovať sa vo filipínskom príjazdovom formulári, tzv. eTravel portal najneskôr 72 hodím pred príletom. Predtým používané registračné formuláre a aplikácie pre cestovanie v rámci Filipín, napr. S-Pass alebo Traze sa momentálne už natoľko nepoužívajú, no nie je však vylúčené, že v niektorých oblastiach Filipín budú vyžadované.
V prípade nákazy COVID-19 je odporúčaná domáca izolácia (izolácia v trvaní 7 dní v prípade, že sa jedná o mierny alebo asymptomatický priebeh a osoba je zaočkovaná a 10 dní v prípade, že sa jedná o stredne ťažký priebeh a vždy aj v prípade, ak osoba nie je zaočkovaná). Prichádzajúci cudzinec má povinnosť informovať o tom, že má symptómy COVID-19 miestny úrad verejnej správy (local government unit - LGU). Filipínske úrady odporúčajú primárne zostať v izolácii doma, pokiaľ nie je potrebná pomoc lekára.
Všeobecne sa odporúča overiť si aktuálne platné podmienky pre vstup na Zastupiteľskom úrade Filipín vo Viedni, prípadne Honorárnom konzuláte Filipín v Bratislave a zároveň u konkrétnej leteckej spoločnosti.
Vo veci udelenia dlhodobých víz je nutné kontaktovať Zastupiteľský úrad Filipín vo Viedni, prípadne Honorárny konzulát Filipín v Bratislave.
Po príchode je nevyhnutné používať aplikáciu OneHealthPass (OHP).
Plne zaočkovaní cudzinci sa musia pri cestovaní v rámci krajiny vedieť preukázať vakcinačným preukazom. Pre presuny medzi jednotlivými regiónmi odporúčame dôkladne si preveriť u konkrétneho prepravcu a miestnych úradov podmienky presunu v krajine. Od 1. septembra 2021 bola zavedená do praxe trakovacia aplikácia OneHealthPass.
Od 28. októbra 2022 platí dobrovoľné nosenie rúšok. Ich nosenie je stále odporúčané seniorom, chorým, tehotným ženám, neočkovaným osobám a osobám s príznakmi. Rúška sú stále vyžadované v zdravotníckych zariadeniach a vo verejnej doprave všetkých typov.
Podmienky tranzitu a odchodu
Z Filipín sú dostupné pre návrat do SR komerčné lety prostredníctvom aerolínii viacerých komerčných spoločností z troch medzinárodných letísk:
NAIA v Manile
Medzinárodné letisko Clark
Medzinárodné letisko Mactan Cebu
Opatrenia v krajine
V krajine platia už len limitované karanténne obmedzenia pre boj s COVID-19 a v jednotlivých regiónoch platné rôzne stupne obmedzení. Verejná doprava funguje v normálnom režime.
Za dovoz, prechovávanie a užívanie drog/narkotických látok hrozí v krajine trest smrti.
Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Published 10.05.2022
V praxi sa uplatňuje len zákaz dovozu a vývozu nelegálnych drog a obmedzenia na pohyb strelných zbraní.
Info pre motoristov
Published 10.05.2022
Na Filipínach sa jazdí v pravom jazdnom pruhu. Ak plánujete byť na Filipínach dlhšie ako 90 dní a plánujete riadiť vozidlo, budete potrebovať filipínsky vodičský preukaz. Na Filipínach je veľa autopožičovní, najmä v mestských oblastiach, a zahraniční turisti si môžu prenajať vozidlo po príchode alebo si ho zarezervovať online. Bezpečnostné pásy sú povinné. Vozidlo v obchodnej alebo obytnej zóne musí dať prednosť chodcom na priechode pre chodcov.
Bezpečnostná situácia
Updated 05.07.2022
Published 10.05.2022
S ohľadom na súčasnú bezpečnostnú situáciu a pretrvávajúce nebezpečenstvo únosov cudzincov odporúčame občanom SR dodržiavať počas návštevy Filipín maximálnu opatrnosť a ostražitosť.
Vzhľadom na ozbrojené zrážky medzi filipínskymi vládnymi jednotkami a militantami a riziko teroristických útokov, odporúčame necestovať na západnú (moslimskú) a strednú časť časť ostrova Mindanao a juhozápadnú časť Filipín na ostrovy Basilan, Jolo, Sulu, Tawi Tawi (tzv. Sulu archipelago). Do východnej časti ostrova Mindanao a do južnej časti provincie Cebu (až po a vrátane municipalít Badian a Dalaguete) a južnej časti ostrova Palawan (až po Porto Porto Princesa) odporúčame cestovať len v najnevyhnutnejších prípadoch. Pri cestách do ostatných oblastí Filipín odporúčame zvýšenú opatrnosť, dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti a vyhýbať sa väčším zhromaždeniam osôb.
Vzhľadom na nekompromisnú protidrogovú kampaň upozorňujeme na vysoké postihy v prípade držby a predaja drog.
V hlavnom meste Manile a hlavných turistických centrách (Cebu, Bohol, Mindoro a Borocay) sú bežné prípady vreckových krádeží a podvodov s kreditnými kartami, vyskytujú sa však aj únosy bohatých cudzincov. Odporúča sa v hoteloch využívať bezpečnostné depozity, na uliciach nenosiť šperky, používať iba služby pravidelnej taxi služby a počas jazdy motorovými vozidlami uzamykať dvere. V prípade straty alebo krádeže cestovných dokladov sa odporúča okamžite kontaktovať Honorárny konzulát SR v Manile alebo Cebu City, ktoré podajú potrebné informácie.
Turistické a iné užitočné informácie
Doprava
Published 10.05.2022
Cestná doprava je na súostroví komplikovaná a komunikácie sú v zlom stave a preplnené. Kvalita cestných komunikácií mimo hlavného mesta je nízka. Cestovanie na vidieckych cestách v nočných hodinách sa neodporúča. Cudzincom sa všeobecne odporúča letecká a lodná doprava.
Zdravotná starostlivosť
Published 10.05.2022
Zodpovedajúcu zdravotnícku starostlivosť európskeho štandardu je možné získať iba v hlavnom meste. Väčšina zdravotníckych zariadení vyžaduje preddavok za poskytnuté ošetrenie, resp. zdravotnícke služby.
Klimatické podmienky
Published 10.05.2022
Na Filipínach sú bežné tajfúny, povodne, zemetrasenia a zosuvy pôdy. Obdobie tajfúnov a povodní trvá od mája do novembra. Tropická klíma s častými dažďami a miernym vetrom. Tri ročné obdobia: dažďové obdobie od júna do októbra, chladnejšie suché obdobie od novembra do februára a horúce suché obdobie od marca do mája.
Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.
Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.
Miroslav Lajčák, Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic, today received the Ambassador of the Philippines, Lurdes Ortiz Yparraguirre, who paid a farewell visit on the occasion of expiration of her four years’ mandate for Slovakia.
Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Miroslav Lajčák sent a telegram of condolence over the devastating impact of the typhoon Haiyan to Secretary of Foreign Affairs of the Republic of Philippines Alberto F. del Rosario on Sunday (November 10, 2013).
Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.