Malajzia

Vlajka Malajzii

Malaysia

Kuala Lumpur - local time:

Malajzia od 1. apríla 2022 otvorila svoje hranice pre medzinárodných návštevníkov. Plne zaočkovaní cestujúci môžu vstúpiť do krajiny bez karantény....


Cestovanie

Upozornenia pred cestou

Aktuálne

Podmienky vstupu
Published 31.05.2022

Nižšie uvedené informácie platia za normálnych okolností. Z dôvodu pandémie COVID-19 došlo k zmene režimu. Aktuálne informácie o zavedených opatreniach a podmienkach vstupu v súvislosti s  pandémiou môžete nájsť na webovej stránke slovenského veľvyslanectva v Jakarte.
 
Medzi Slovenskou republikou a Malajziou platí bezvízový styk pre všetky druhy cestovných pasov. Jednorazový bezvízový pobyt občanom SR na území Malajzie je povolený na obdobie maximálne 90 dní s tým, že celková dĺžka pobytu v priebehu kalendárneho roka nesmie prekročiť dohromady 180 dní bez ohľadu na počet vstupov do krajiny.

Cestovný pas pri vstupe do Malajzie musí byť platný minimálne ešte 6 mesiacov po plánovanom ukončení pobytu v Malajzii.

Cestovanie s deťmi
Published 31.05.2022

Deti musia mať platný cestovný doklad (pas/občiansky preukaz), v prípade, že necestujú s oboma rodičmi odporúčame mať so sebou notárom overené splnomocnenie na cestovanie s dieťaťom.

Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v slovenskom jazyku
Word 14.6kB , 6/13/22, 290 downloads
Download
Splnomocnenie na sprevádzanie dieťaťa cudzou osobou pri ceste do zahraničia v anglickom jazyku
Word 14.3kB , 6/13/22, 301 downloads
Download
COVID-19
Updated 11.11.2022
Published 16.06.2022

Podmienky vstupu do krajiny

Od 1. augusta 2022 môžu všetci cestujúci vstúpiť do Malajzie bez ohľadu na stav očkovania proti ochoreniu COVID-19 a nevyžaduje sa od nich preukázanie výsledkov testu na COVID-19 či už pred odchodom alebo po príchode do krajiny. Rovnako nie je potrebné vykonať karanténu po príchode.

Cestujúcim sa odporúča stiahnuť a aktivovať si aplikáciu MySejahtera preferenčne pred príchodom do Malajzie, aby ju mohli využívať počas pobytu v Malajzii, predovšetkým pri vstupe do vnútorných priestorov. Pri vstupe do krajiny je potrebné predložiť vyplnený colný formulár K7.​​​​​​​

Cestujúci, u ktorých sa počas pobytu v Malajzii vyvinú príznaky COVID-19, by sa mali otestovať a ak sa zistí, že majú pozitívny test na COVID-19, musia podstúpiť 7-dňovú izoláciu prostredníctvom príkazu na domáce sledovanie (Home Surveillance Order-HSO).

Jednotlivci môžu byť prepustení z izolácie 4., 5. alebo 6. deň, keď sú asymptomatickí a budú mať negatívny výsledok RTK Ag testu pod dohľadom registrovaného lekára. Prepustenie na 7. deň nevyžaduje žiadny detekčný test na COVID-19.

Počas pobytu v Malajzii je potrebné praktizovať preventívne opatrenia v súvislosti s COVID-19.

Cestovné poistenie pokrývajúce liečbu COVID-19 už nie je podmienkou pre vstup do krajiny. 

Deti musia byť sprevádzané dospelou osobou.   

Cestujúci s pozitívnym výsledkom a vážnymi symptómami sú povinní absolvovať liečbu vo vybranom zdravotníckom zariadení. V prípade žiadnych symptómov, resp. miernejšieho priebehu choroby je potrebné vyplniť informácie v aplikácii MySejahtera, sledovať pokyny z nej a absolvovať 7 až 10-dňovú domácu karanténu (v prípade negatívneho výsledku COVID-19 testu na 4. deň môže byť osoba prepustená z karantény). 

Informácie na webovej stránke Imigračného úradu

 

Podmienky zotrvania v krajine, tranzit a odchod

Na plne zaočkované osoby sa vzťahujú len obmedzené reštrikcie. 

Pred návštevou imigračného úradu je nutné si rezervovať stretnutie. 

Rezervácia stretnutia na webovej stránke imigračného úradu Malajzie

Občania SR, ktorí majú v Malajzii povolenie na dlhodobý pobyt, ktorého platnosť skončila pred alebo počas karanténnych obmedzení, majú možnosť kontaktovať miestne imigračné úrady a pobyt si predĺžiť.

V prípade dodatočných otázok je potrebné priamo kontaktovať imigračný úrad prostredníctvom online otázkového systému, emailom: pls_g@imi.gov.my alebo call centrum (MyCGG): 03-8000-8000.

Na medzinárodnom letisku Kuala Lumpur je možný tranzit iba v rámci toho istého terminálu (je potrebné predložiť letenku do nasledujúcej destinácie a jeho dĺžka je maximálne 24 hodín). Tranzit, ktorý si vyžaduje prechod cez imigračnú kontrolu, vyzdvihnutie batožiny alebo pohyb medzi dvoma terminálmi Kuala Lumpur - KLIA a KLIA2, nie je možný, pokiaľ nespĺňate všeobecné požiadavky na vstup do krajiny uvedené vyššie.  

 

Opatrenia v krajine

V jednotlivých regiónoch Malajzie sú platné rôzne stupne karanténnych opatrení na obmedzenie pohybu. V krajine je od začiatku septembra 2022 dobrovoľné nosenie rúšok. Povinné je naďalej v zdravotníckych zariadeniach, vo vnútri niektorých budov a vo verejnej doprave.

Na vstup do východomalajzijských štátov Sabah a Sarawak, ktoré majú vlastnú autonómiu je vopred nutné kontaktovať regionálny Imigračný úrad Sabahu (crisis@sabah.gov.my) alebo Sarawaku.

Odporúčame dôkladne si preveriť u konkrétneho prepravcu podmienky prepravy a vstupu do oblasti, keďže tie sa spravidla líšia. 

Malajzijská vláda prijala rozhodnutie, že aj cudzinci s pobytom v krajine (diplomati, študenti, rodinní príslušníci malajzijských občanov, zahraniční pracovníci a držitelia preukazov UNHCR) budú mať možnosť bezplatne sa zaočkovať proti COVID-19. Ich registrácia je možná prostredníctvom:

 

Podmienky návratu do SR

Informácie o postupe pri návrate do SR

Miestne špecifiká
Published 31.05.2022

K turistickým sezónam v Malajzii: Prímorské turistické destinácie v Malajzii sú v letnom období prístupné na západnom i východnom pobreží Malajzijského polostrova. Východné pobrežie má monzúnové obdobie v období október – marec, kedy sú letoviská hlavne na ostrovoch v tejto oblasti zatvorené. Pred cestou do oblasti ostrova Sipadan v štáte Sabah za účelom šnorklovania a potápania je potrebné vedieť, že počet turistov je v tejto oblasti regulovaný a cestu do tejto oblasti vrátane ubytovania je potrebné si dopredu zabezpečiť cez turistické kancelárie.

Colné predpisy – čo je možné doviezť a vyviezť pre osobnú spotrebu
Published 31.05.2022

Pri vstupe do krajiny si návštevník môže doviezť za účelom osobnej spotreby na osobu 1 liter alkoholu, 200 cigariet, potraviny do hodnoty cca 20 USD, ostatné položky do hodnoty cca 100 USD. Za pašovanie drog hrozí v krajine najvyšší trest - trest smrti! Rôzne obmedzenia sa týkajú i vývozu z Malajzie rôznych tovarov a rôznych druhov fauny a flóry. S cieľom zistenia dovozných a vývozných obmedzení odporúčame navštíviť stránku www.customs.gov.my.

Info pre motoristov
Published 31.05.2022

V Malajzii sa jazdí v ľavom jazdnom pruhu. Častokrát je prítomné nedodržiavanie pravidiel cestnej premávky. Pre veľké aglomerácie a husto osídlené oblasti sú typické dopravné zápchy, takže je potrebné rátať s veľkými časovými stratami. Dopravné značenie je v Malajzii v súlade s medzinárodným dopravným značením. Na trojprúdovej rýchlostnej ceste môžete zostať v strednom pruhu pri jazde konštantnou rýchlosťou alebo pri nepredbiehaní. Vo všeobecnosti je povolená rýchlosť v meste vždy medzi 60 km/h – 80 km/h, ale keď ste na severojužnej diaľnici, sa môže rýchlosť pohybovať od 90 do 110 km/h. Po cestách jazdí množstvo motocyklistov čo je potrebné zohľadniť aj pri šoférovaní. Ostražitý je potrebné byť na semaforoch, križovatkách a tiež pri vjazde do zákruty alebo zo zákruty. Pri jazde treba mať zapnuté bezpečnostné pásy a dodržiavať rýchlostné limity.

Bezpečnostná situácia
Published 31.05.2022

Malajzia patrí medzi politicky stabilné štáty Juhovýchodnej Ázie. Je bezpečnou krajinou bez prejavov extrémizmu voči zahraničným turistom. Je multietnickou spoločnosťou, kde žijú komunity malajského, čínskeho a indického etnika.

Na pobreží východného Sabahu a priľahlých ostrovoch došlo v minulosti k viacerým prípadom únosov zahraničných turistov. Z dôvodu pretrvávajúceho rizika únosov odporúčame vyvarovať sa ciest do tejto oblasti. 

Riziko teroristického útoku po teroristických útokoch v júni 2016 v Kuala Lumpur (8 zranených, prívrženci IS) je latentne prítomné. V regióne JVÁ pôsobia skupiny islamských extrémistov, ako aj viaceré teroristické a separatistické skupiny. Cieľmi teroristických skupín sú verejné miesta a miesta nočného života, preto je potrebné byť obozretný a dodržiavať zásady osobnej bezpečnosti. 

Počas cesty do Malajzie je však potrebné venovať zvýšenú pozornosť vreckovým zlodejom, pretože v poslednej dobe sa množia prípady okradnutí v mestách i letoviskách. Treba venovať dostatočnú pozornosť bezpečnému noseniu príručných tašiek, na ktoré sa zameriavajú „motorkári“, ktorí strhávajú kabelky najmä z pliec žien, ale aj odkladaniu príručných tašiek v reštauráciách, ktoré sú predmetom záujmu „zlodejov- bežcov“. Prípady okradnutia treba nahlásiť na najbližšej policajnej stanici a vypýtať si policajnú správu. 

V prípade núdze poskytne konzulárnu pomoc a vydanie náhradného cestovného dokladu v Kuala Lumpur jeden z rezidentných zastupiteľských úradov členských krajín EÚ. Peňažnú výpomoc zo SR je možné realizovať prostredníctvom Western Union, ktorá má v Malajzii svoje pobočky. V prevažnej väčšine obchodov a turistických zariadení je možné platiť kreditnou kartou.
 

Turistické a iné užitočné informácie

Doprava

Published 31.05.2022

Malajzia má v rámci juhovýchodnej Ázie najlepšie vybudovanú dopravnú sieť. Najmä na jej pevninskej časti sa dá pohodlne a bezpečne cestovať všetkými dostupnými prostriedkami hromadnej dopravy (vlaky, diaľkové autobusové linky, letecké linky). Na pevninskej časti je hustá sieť diaľnic, ktoré sú udržiavané vo výbornom stave. Hlavná diaľničná tepna (800km) vedie severojužným smerom a spája thajské hranice so Singapurom, iná diaľničná tepna vedie priečne z Gemasu do Kota Bharu. 

Po krajine sa dá pohodlne cestovať diaľkovými autobusmi s klimatizáciou, v Sabahu a Sarawaku miniautobusmi a riečnymi loďami. Štáty Sabah a Sarawak na ostrove Borneo majú menej rozvinutú cestnú sieť. Väčšina ciest nie je diaľničného typu a železnice až na výnimku niekoľkých kilometrov neexistujú. V Malajzii je 5 medzinárodných letísk a niekoľko vnútroštátnych letísk, kde operujú 3 malajzijské letecké spoločnosti. Medzi pevninskou a ostrovnou častou Malajzie nie je osobná lodná doprava.
 

Zdravotná  starostlivosť

Published 31.05.2022

V hlavnom meste a väčších mestách je niekoľko nemocníc so zdravotnou starostlivosťou na vysokej úrovni. Zdravotné ambulancie sú vybavené modernou diagnostickou technikou, doktori sú v prevažnej miere absolventi austrálskych, amerických alebo európskych univerzít, všetci ovládajú anglický jazyk. To isté platí aj o stomatologických ambulanciách. 

Upozornenie:
Aktuálne informácie o odporúčaných očkovaniach pri cestách do Malajzie je možné nájsť na oddeleniach cudzokrajných chorôb. Je vhodné nechať sa zaočkovať proti hepatitíde typu A, brušnému týfusu a tetanu. Malária hrozí prevažne džungľovitých oblastiach.

V Malajzii dochádza v posledných rokoch k zvýšenému výskytu horúčky Dengue, ktorá sa šíri špecifickým druhom komárov. Epicentrá výskytu sú v štátoch Perlis, Pahang, Sabah, Sarawak, Malacca, Kedah, Negri Sembilan, Terengganu, v hlavnom meste Kuala Lumpur, najmä však v okolitom štáte Selangor. Odporúčame používať rôzne repelenty a podľa možnosti vyhýbať sa pobytu vonku medzi piatou a ôsmou hodinou večer, kedy hrozí uštipnutie týmito komármi. Malajzia prísne monitoruje šírenie chrípky H1N1. Vzhľadom na tropické podnebie s vysokými teplotami a vlhkosťou vzduchu je potrebné dodržiavať pitný režim. Odporúčame piť fľaškovanú vodu z obchodov, voda z vodovodných rozvodov je vhodná len pre hygienické potreby. Zdravotná starostlivosť v Malajzii je na štandardnej úrovni, takmer na všetkých poliklinikách a nemocniciach sa dá dohodnúť v anglickom jazyku.
 

Klimatické podmienky

Published 31.05.2022

Malajzia má tropické horúce a vlhké podnebie. Teploty sa celoročne pohybujú v rozmedzí 26-32°C v nížinách, na vysočinách dokážu klesnúť na 16°C, vlhkosť dosahuje 90%. Priemerné ročné zrážky sú 2500 mm, dažde sú krátke, ale silné a rýchle. Malajzia má monzúnovú klímu, východné pobrežie malajzijského polostrova a štáty Sabah a Sarawak na ostrove Borneo majú dažďové obdobie október – február, západná časť malajzijského polostrova v období september – december. Tieto klimatické cykly sú však v posledných rokoch narušené rôznymi atmosferickými vplyvmi a globálnym otepľovaním.

Štátne sviatky
Dôležité telefónne čísla
Published 31.05.2022

Predvoľba krajiny: +60; 
Polícia – celoštátna: +60-3-22626222, +60-3-22626555, +60-3-22627555Polícia v Kuala Lumpur: +60-3-41081222, +60-3-42522222
Nemocnice v Kuala Lumpur:Gleneagles: +60-3-42552880, +60-3-42552900, +60-3-79569999
Ampang Puteri: +60-3-42707060, +60-3-77851919, +60-3-7841191Ambulancie Red Crescent: +60-3-42578726
 

Rady a odporúčania
Published 31.05.2022

Odporúčame štandardnú ostražitosť a nasledovanie pokynov miestnych orgánov.


Dobrovoľná registrácia pred cestou do zahraničia

Plánujete cestu do zahraničia? Využite našu službu, prostredníctvom ktorej môžete dostávať aktuálne informácie o zvolenej krajine. V prípade vzniku krízovej situácie registrácia umožní lepšiu organizáciu pomoci slovenským občanom v zahraničí.

Mobilná aplikácia Svetobežka

Aplikácia vám pomôže v núdzových situáciach v krajine, keď vás okradnú, havarujete alebo stratíte doklady. Nájdete v nej koho kontaktovať, kde hľadať pomoc, dobrovoľnú registráciu online a hlásenie stavu núdze. Upozorní vás tiež, na čo nezabudnúť pred cestou do vybranej krajiny.Správy

„Vzhľadom na bezproblémovú politickú a sľubne sa rozvíjajúcu ekonomickú spoluprácu je ďalším pilierom rozvoja bilaterálnych vzťahov medzi Slovenskom a Malajziou podpora tzv. medziľudských kontaktov. Zhodli sme sa na tom s mojim partnerom, námestníkom ministra zahraničných vecí Malajzie, Kamarudinom Jaffarom, počas spoločnej diskusie...

Štátny tajomník Ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Lukáš Parízek prijal 13. júna 2018 dezignovaného veľvyslanca Malajzie v SR Dato´ Ganesona Sivagurunathana pri príležitosti odovzdania kópií jeho poverovacích listín.

At the invitation of Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Miroslav Lajčák, Minister of Foreign Affairs of Malaysia Anifah Aman came for an official visit to Slovakia today (March 10, 2014). It is the secondv consecutive visit of Minister Aman to Slovakia – which points to the interest of both countries in intensive dialogue.

State Secretary of the Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Peter Burian received the Ambassador-designate of Malaysia to the Slovak Republic with residence in Vienna Dato Selwyn Vijayarajana Das on occasion of the presentation of his credentials today (20 January 2014).

Deputy Prime Minister and Minister of Foreign and European Affairs of the Slovak Republic Miroslav Lajčák received today Governor of the Malaysian Federal State of Sabah Tun Datuk Seri Panglima Haji Juhar bin Haji Mahiruddin accompanied by the delegation of businessmen at the historically first visit of Slovakia today (October 11, 2013).


Malajzia

Základné informácie

Common english name Malaysia
Official name Malaysia
Official english name Malaysia
Common name Malaysia
Local name Persekutuan Malaysia
Continent Ázia
Capital city Kuala Lumpur
English name of capital Kuala Lumpur
Local name of the capital Kuala Lumpur
Currency ringgit
International currency abbreviation MYR
Telephone area code +60
The official languages malajzijský, anglický (v úradnom styku)
Time zone +0800
Internet domain .my
International licence plate MAL
Capital city longitude 101.69424
Capital city latitude 3.15170
The emergence of the state 16.09.1963
System of government konštitučná monarchia

Head of state sultán Abdullah z Pahangu
Prime minister Ismail Sabri Yaakob
Foreing minister Saifuddin Abdullah
Ministry website

www.kln.gov.my

Recognition of the Slovak republic 1.1.1993
State recognition by the Slovac republic 1.1.1993
Establishing diplomatic relations with the Slovak Republic 1.1.1993

Zastupiteľské úrady

Embassy of the Slovak Republic in Jakarta

JI. Prof. Mohammad Yamin SH, 29, 103 10, 103 10 Jakarta
Phone
+62 213101068
Fax
+62 213101180
Email of the consular department
Emergency line
+62816783043

Na núdzovej linke neposkytujeme konzulárne informácie. Je určená len na nahlásenie úmrtí, hospitalizácií, policajného zadržania a iných vážnych prípadov ohrozujúcich život, zdravie či majetok slovenských občanov, ktorí sa ocitli v núdzi.

Embassy of the Slovak Republic in Jakarta

Honorárne konzuláty

Bilaterálne vzťahy

Info a príležitosti pre podnikateľov

Ekonomické správy

Aktuálne

Ekonomické informácie o teritóriu
Malajzia - ekonomické informácie o teritóriu 2022
PDF 201.1kB , 6/21/22, 32 downloads
Download
Obstarávanie a tendre
Veľtrhy a výstavy

Aktuálne

Podujatia veľvyslanectva
Ekonomický diplomat
Name and surname Mr. Andrej Eštvaník
Embassy Veľvyslanectvo Slovenskej republiky v Jakarte
Email andrej.estvanik2@mzv.sk
Function ekonomický diplomat

Kultúra a krajania

Aktuálne


Back To Top